У Міністерстві юстиції України 2 травня 2025 року за №661/44067 зареєстровано наказ Міністерства економіки України “Про затвердження Порядку розгляду клопотання про додаткову охорону прав на винахід” від 19 березня 2025 року №1803. Цей наказ набере чинності з дня його опублікування в Офіційному віснику України.
Новий Порядок встановлює чіткі правила для подання та розгляду клопотань про надання сертифіката додаткової охорони (СДО)* – тобто механізму, який дозволяє продовжити правову охорону винаходу після завершення дії базового патенту.
Зокрема, документ регламентує:
Нові правила важливі для інноваційного розвитку України, – зазначив заступник Міністра економіки України Віталій Кіндратів:
“Це ще один крок до того, щоб українське законодавство відповідало європейським стандартам, як ми й зобов’язалися в Угоді про асоціацію з ЄС. Вони приходять на зміну застарілій інструкції та нарешті встановлюють чіткі, сучасні умови для продовження захисту прав на винаходи – насамперед лікарських засобів.
Це важливо для фармацевтичної галузі, яка інвестує значні кошти у створення нових ліків. Можливість продовжити захист патентних прав дає компаніям-розробникам більше часу для реалізації інновацій і водночас формує прозорі, справедливі правила для всіх гравців ринку – як для оригінальних виробників, так і для виробників генериків”.
Норми Порядку гармонізовані з правом Європейського Союзу, а саме – з Регламентом (ЄС) № 469/2009 Європейського Парламенту і Ради, який регулює аналогічні механізми для країн ЄС. Це також відповідає зобов’язанням України в межах статті 220 Угоди про асоціацію з ЄС.
“Новий порядок конкретизує правила для подання, розгляду й ухвалення рішень щодо сертифікатів додаткової охорони – інструменту, що має суттєве значення передусім для фармацевтичної галузі”, – зазначає директорка УКРНОІВІ Олена Орлюк.
За її словами, те, що порядок гармонізований із законодавством ЄС, є ще одним кроком до виконання міжнародних зобов’язань України та інтеграції нашої патентної системи до європейського правового простору.
“Це рішення не лише покращить інвестиційний клімат у сфері інновацій, а й зміцнить довіру до України як до держави з прогнозованими, сучасними підходами до охорони прав інтелектуальної власності”, – переконана Олена Орлюк.
Довідково:
*Сертифікат додаткової охорони – це спеціальний правовий інструмент, який продовжує строк дії патентної охорони для певного продукту, найчастіше – лікарського засобу або засобу захисту рослин. Це дозволяє компенсувати час, витрачений на державну реєстрацію та отримання дозволу на введення продукту в цивільний обіг.
Читайте також:
Нові Правила реєстрації торговельних марок: про форму електронної заявки
Коментарів немає