У 2024 році за більшістю показників, порівняно з 2023-м, спостерігається зниження кількості справ у сфері інтелектуальної власності, які перебували у провадженні митних, правоохоронних органів, судів та інших державних органів. Про це свідчать дані звіту Центру спостереження з питань порушень прав інтелектуальної власності ІР офісу “Стан захисту прав інтелектуальної власності в Україні за 2024 рік”.
Аналіз судової практики у сфері інтелектуальної власності демонструє загальну тенденцію до зниження надходження кількості справ у всіх категоріях, особливо у господарській та цивільній юрисдикціях. Водночас в окремих випадках спостерігається незначне зростання кримінальних та адміністративних проваджень на рівні місцевих судів.
У місцевих судах більшість господарських спорів у IP сфері стосуються справ про права на торговельну марку (42%) та про авторські та суміжні права (40%). Менше розглядаються про права на винахід, корисну модель, промисловий зразок (16%), а щодо права попереднього користування показник є найменшим (2%).
У судовій практиці простежується формування підходів до розрахунку компенсації. Найбільше складнощів виникає у справах щодо авторського права, де фіксується суттєвий розрив між заявленими вимогами та фактичними сумами, призначеними судом.
Відповідно до Звіту, в 2023 році у цивільних справах було ухвалено стягнути 1 283 135 грн. компенсації, що у 2,5 рази більше порівняно з 2024 роком. Динаміка суми відшкодованих коштів безпосередньо пов’язана з кількістю розглянутих справ та обсягом поданих позовних заяв: основна частина присуджених судом грошових сум у 2024 році припадає на справи, що стосуються авторських прав – 85% загального обсягу. Значно менша частка (15%) стосується справ щодо прав на торговельну марку. Водночас у категоріях справ, пов’язаних з правом на винахід, корисну модель, промисловий зразок, а також суміжними правами, фактичне відшкодування грошових сум відсутнє.
Кількість облікованих кримінальних правопорушень у 2024 році зменшилась порівняно з 2023 роком. Торік Національна поліція України обліковувала:
У 2024 році більша частина зареєстрованих кримінальних правопорушень стосувалася ст. 176 КК України (13) та ст. 229 КК України (23); водночас за ст. 177 КК України зареєстровано 5. Водночас провадження щодо незаконного обігу дисків для лазерних систем зчитування, матриць, обладнання та сировини для їх виробництва (ст. 203-1 КК України) – відсутні.
Бюро економічної безпеки України розпочало свою у роботу у 2021 році. За ст. 229 ККУ у 2022 році було обліковано 5 кримінальних правопорушень, у 2023 році, як і в 2024-у, – 79 кримінальних правопорушень.
Упродовж 2024 року за результатами розслідувань, що перебували у провадженні БЕБ, включно за попередні періоди, детективи повідомили про підозру 53 особам у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 229 КК України, до суду скеровано 29 кримінальних проваджень вказаної категорії відносно 45 осіб. У 2024 році суди ухвалили 6 вироків за результатами розгляду кримінальних проваджень, досудове розслідування у яких здійснювалось детективами БЕБ.
Державна митна служба України демонструє позитивні результати у захисті прав інтелектуальної власності, впроваджуючи європейські стандарти та зручні електронні інструменти для спрощення процедур митного реєстру.
У 2024 році кількість об’єктів права інтелектуальної власності, внесених до митного реєстру, майже вдвічі знизилася порівняно з 2023 роком (150 об’єктів), що може свідчити про зменшення активності правовласників або вплив зовнішніх факторів. Водночас зберігається характерна для попередніх періодів тенденція: кількість випадків призупинень митного оформлення товарів за підозрою у порушенні IP прав ухвалюється на підставі даних митного реєстру.
Апеляційна палата НОІВ відновила свою роботу у вересні 2024 року, і з цього часу активно проводить розгляд справ у межах своєї компетенції. Упродовж 2024 року колегіями Апеляційної палати було проведено 94 засідання з розгляду заперечень, апеляційних заяв та заяв про визнання торговельної марки добре відомою в Україні.
За результатами розгляду у 2024 році було ухвалено 21 рішення, що є вагомим результатом з урахуванням відносно короткого періоду відновлення функціонування Апеляційної палати. Зокрема, було задоволено 7 заперечень повністю, 2 – частково, а у 12 випадках прийнято рішення про відмову в задоволенні заперечення.
У 2024 році Антимонопольний комітет України ухвалив два рішення у справах за ст. 4 Закону України “Про захист від недобросовісної конкуренції”. Одне з них стосувалося діяльності міжнародної компанії LEGO JURIS A/S, інше – національного суб’єкта господарювання ПрАТ “Київський картонно-паперовий комбінат”. Для порівняння, у 2023 році Комітетом було ухвалено 5 таких рішень.
Водночас, у Звіті йдеться про інших стейкхолдерів та ініціативи у сфері захисту прав інтелектуальної власності, які сприяють розбудові та покращенню системи.
Зокрема, йдеться про:
Загалом за підсумками 2024 року можна констатувати поступове посилення інституційної спроможності органів, задіяних до захисту прав інтелектуальної власності, а також проактивну позицію інституцій та організацій, які залучаються до цього процесу, що в цілому сприяє посиленню ефективності захисту прав інтелектуальної власності в Україні.
Дисклеймер. Дані для звіту отримані за запитом ІР офісу до відповідних державних органів або з відкритих джерел.
Читайте також:
Кримінально-правовий захист інтелектуальної власності в умовах війни: можливості IP офісу
Злочинність в IP сфері: огляд звіту Eurojust щодо порушень авторського права в інтернеті
Коментарів немає