Європейська Комісія відзначила певний рівень підготовки України у сфері права інтелектуальної власності, а також публікацію українським ІР офісом консолідованих даних щодо захисту прав інтелектуальної власності.
Про це йдеться в Звіті Європейської Комісії щодо України в рамках Пакета розширення (Ukraine 2024 Report), опублікованому 30 жовтня 2024 року.
У Звіті наголошено на тому, що Національний орган інтелектуальної власності (український IP офіс) налагодив тісну співпрацю зі Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (WIPO), а також з Відомством інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO), з яким співпрацює на основі Робочого Плану, підписаного в жовтні 2023 року.
Також ІР офіс активно долучається до проєктів ЄС, зокрема з березня 2024 року – до проєкту EU4IP, який фінансується ЄС.
Європейська Комісія зауважила, що Україною були зроблені окремі кроки щодо реалізації рекомендацій зі Звіту 2023 року в рамках Пакету розширення. Водночас основні рекомендації залишаються актуальними на наступний період.
Україна, зокрема, має:
Що стосується змін до національного законодавства, то Єврокомісія звернула увагу на прийняті підзаконні нормативно-правові акти, спрямовані на впровадження положень Закону України “Про авторське право і суміжні права”, ухваленого 1 грудня 2022 року, та зазначила про необхідність його подальшого узгодження із законодавством ЄС, зокрема щодо строку охорони авторського права і суміжних прав, розподілу справедливої винагороди між виконавцями і виробниками фонограм, права на відтворення і прав організацій мовлення.
Водночас в Єврокомісії наголосили на необхідності удосконалення законодавства щодо промислової власності, зокрема:
Щодо захисту прав інтелектуальної власності, то Єврокомісія констатувала, що проблемні питання в боротьбі з піратством та контрафактною продукцією залишаються невирішеними. Зокрема не працює Вищий суд з питань інтелектуальної власності, очікуючи на рішення про перезапуск конкурсу на заміщення вакантних посад суддів.
Оскільки Звіт охоплює період з 15 червня 2023 року по 1 вересня 2024 року, в ньому не відображені одні із ключових підзаконних документів в ІР сфері – Правила реєстрації ТМ та Правила реєстрації винаходів (корисних моделей), які направлені на імплементацію стандартів ЄС. На цьому наголосила директорка ІР офісу Олена Орлюк, зазначивши:
“Величезні зусилля ІР офісу направлені на розвиток сфери інтелектуальної власності та її правового забезпечення. Наступний рік буде присвячений активному розвитку ІР законодавства та приведенню його до аcquis ЄС, оскільки набуття повноправного членства в ЄС – стратегічна мета України. І робота над удосконаленням законодавства уже розпочалася. Повний обсяг роботи у цьому напрямі буде відомий після двосторонніх зустрічей з Єврокомісією у грудні 2024 року”.
Довідково
Цей Звіт охоплює період з 15 червня 2023 року по 1 вересня 2024 року. Він ґрунтується на даних з різних джерел, зокрема на матеріалах Уряду України, держав-членів ЄС, звітах Європейського парламенту та інформації від різних міжнародних і неурядових організацій. Він також включає результати порівняльних оцінок та індексів, підготовлених іншими зацікавленими сторонами, зокрема у сфері верховенства права.
Для опису стану справ у звіті використовується наступна шкала оцінювання: рання стадія, певний рівень підготовки, середній рівень підготовки, добрий рівень підготовки та високий рівень підготовки.
Для опису прогресу, досягнутого протягом звітного періоду, використовується наступна шкала: регрес, відсутність прогресу, обмежений прогрес, деякий прогрес, добрий прогрес і дуже добрий прогрес. Там, де це доречно, також використовуються проміжні кроки.
Читайте також:
Імітаційна сесія двосторонньої зустрічі України та Єврокомісії: у фокусі уваги авторське право
Коментарів немає