Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Винахідливі.UA: найвідоміші в Європі лижі, розмаїття санчат та крижані будинки (ілюстровані картки)
    17 Січня 2025 Коментарів немає Олексенко Олексій

    Винахідливі.UA: найвідоміші в Європі лижі, розмаїття санчат та крижані будинки (ілюстровані картки)

     

    До Всесвітнього дня снігу IP офіс розповідає про “зимову” інтелектуальну власність, яку створюють і реєструють в Україні.

     

    Інтелектуальна власність криється чи не в усьому, що нас оточує і чим ми користуємося щодня. Переконатися, що IP ‒ повсюди, отримати суперздібність бачити IP у кожній речі та дізнатися про важливість реєстрації інтелектуальної власності можна завдяки новому проєкту – #Винахідливі.UA.

     

    І розпочинаємо його із зимової тематики ‒ про IP in… SNOW (в снігу та на снігу). Бо щороку у третю неділю січня на планеті відзначають Всесвітній день снігу (цьогоріч свято припадає на 19-те число).

     

    Ініціатором свята виступила Міжнародна федерація лижного спорту (FIS), а мета святкування – залучити якомога більше людей до занять зимовими видами спорту, снігових розваг та активного відпочинку навіть в умовах холодної погоди.

     

    Проте й тут не обійтися без IP. Адже без винаходів та інших об’єктів права інтелектуальної власності не було б ні лиж, ні санок, ні (зважаючи на глобальне потепління) навіть снігу не було б. Про все це – далі.

     

     
    Штучний сніг

     

    У метеорологічному лексиконі все частіше зустрічається термін “снігова посуха”, адже через глобальне потепління у світі – гостра нестача снігу. Якщо говорити конкретніше, то зменшення снігового покриву в Північній півкулі науковці фіксують з початку 1980-х, а Європа є тією частиною світу, де сніг поступово зникає.

     

    Люди навчилися компенсувати природну нестачу, виготовляючи штучний сніг. Проте не все так просто. Для того, щоб снігові гармати на гірськолижних курортах чи спортивних трасах працювали справно, потрібна ціла низка умов: відповідна температура та вологість повітря, велика кількість технічної води. Все це робить штучний сніг доволі дорогим задоволенням.

     

    Тож українці здійснили низку винаходів для того, щоб отримати якісніший і при цьому дешевший продукт. Наприклад, у 2009-му в Україні було зареєстровано патент на винахід способу виробництва штучного снігу та установки для його здійснення. Він передбачає виморожування вологи шляхом охолоджування за допомогою теплообмінного приладу. Від інших відрізняється тим, що процес здійснюють в два етапи:

     

    • на першому охолоджують замкнений термоізольований простір або термоізольоване приміщення та повітря;

     

    • на другому – в охолоджений простір вприскують воду і примусово вентилюють повітря з одночасним відтаванням поверхні теплообмінного приладу.

     

     

    Проте виготовити сніг – мало. Мають бути способи, аби правильно його зберігати, інакше вся ця краса швидко розтане та перетвориться на калюжі. Українці продемонстрували свою винахідливість і в цьому питанні також. Так, в 2019-му в у нас було зареєстровано патент на корисну модель способу зберігання природного льоду чи снігу в сховищах

     

    Цей спосіб полягає у затінені снігу непрозорими огорожами. Як огорожі використовують фотоелектричні панелі на конструкціях, які не перешкоджають доступу до льоду чи снігу. Таким чином для вбезпечення снігу та льоду від танення не потрібні надто великі площі та дорогі споруди. 

     

    І, звісно, сніг потрібно дбайливо захищати безпосередньо на лижних трасах. Для цього в Україні в 2010-му було зареєстровано патент на корисну модель способу підтримки низькотемпературного режиму для збереження снігового покриву на схилі для катання на лижах. 

     

    Він полягає в охолодженні зони катання, а від інших відрізняється тим, що прохолоджують саме ґрунт схилу під сніжним покривом. Це робиться за допомогою спеціальних насосів, які укладають на різних рівнях ґрунту. 

     

     

     
    Лижі 

     

    Чи знали ви, що одні з найпопулярніших лиж у світі виготовляють в Україні? А саме – на Мукачівській лижній фабриці “Тиса”, яка виробляє лижі під брендами Fischer, Tysa/ТИСА та іншими торговельними марками. У найвдаліші роки Україна забезпечувала до 50% потреб Євросоюзу в лижах, обійшовши за масштабами поставок навіть Китай.

     

    Ці лижі обирають найуспішніші спортсмени світу. Наприклад, саме в них свої найгучніші перемоги здобув наш фрістайлист, олімпійський чемпіон Олександр Абраменко.

     

    Та індустрія не стоїть на місці. Українські винахідники продовжують працювати над розробкою нових моделей. Зокрема, маємо патент на винахід лиж, конструкція яких дозволяє змінювати жорсткість, наприклад, адаптуючи їх до параметрів траси, характеру снігового покриву, його температури чи індивідуальних особливостей лижника.

     

     

     

     

    Важливо, що українські раціоналізатори дбають про те, щоб зимові види спорту були доступні не лише для професійних спортсменів, а також для любителів, в тому числі людей з інвалідністю. Наприклад, маємо патент на корисну модель адаптивного крісла, яке кріпиться на снігові лижі, містить опору та ремені безпеки. 

     

     

     

     
    Сноуборд та санки 

     

    Та, звісно, на снігу можна кататися не лише не лижах. Українські винахідники оформили патент на корисну модель сноуборду-біплану, який містить дві композитні дощечки. На верхній є місця кріплення взуття сноубордиста. Дощечки у перерізі містять аеродинамічні профілі, підсилювачі та носки для надання конструкції жорсткості та міцності.

     

    Таким чином підвищується маневреність сноуборда за рахунок кращої керованості ним при повертанні, а також збільшується надійність за рахунок відсутності рухомих частин. Крім того – підвищується дальність стрибків за рахунок виникнення підйомної сили.

     

     

    І, звичайно ж, головна дитяча забавка на снігу – катання на санчатах. Маємо значну кількість промислових зразків санок. Від класичних санок “Сніговичок”, знайомих всім, хто бодай колись з’їжджав з гірки:

     

     

    До санок-льодянок, схожих на тарілки:

     

     

    Та таких собі бобслейних санок, схожих на маленькі автомобілі, що поїдуть і по снігу, і по землі, якщо снігу випало замало:

     

     

    Сніговий будинок, ігри, твори

     

    Звісно, для того, щоб вправно кататися по снігу, потрібно мати певні знання та навички. І для цього також існують відповідні IP об’єкти, захищені авторським правом. Наприклад, літературний твір “Початкове навчання гірським лижам. Настанови для інструкторів. Він дає основні вправи за принципом “крок за кроком” – від простого до складного.

     

    А ще сніг може бути будівельним матеріалом. Так, в Україні було оформлено патент на корисну модель способу спорудження будинку із снігу. Для цього спочатку проводять монтаж каркаса за формою будинку, обтягують його тканиною, а поверхню будинку формують шляхом укладання та ущільнення ззовні каркаса снігу. Після цього демонтують каркас та шляхом підігріву внутрішнього об’єму спорудженого будинку прибирають тканину.

     

    У таких снігових будиночках можна розмістити туристичні розважальні локації, або навіть використати їх як приміщення для кафе та готелів.

     

     

    А ще не забуваймо, що в сучасному світі сніг може бути не лише реальним, а й віртуальним. Наприклад, як твір образотворчого мистецтва в Україні авторським правом захищені 6 варіантів зображення персонажу для мобільної гри “Лижа”.

     

    Читайте також: 

     

    Винахідливі свята: різдвяно-новорічна інтелектуальна власність, яку створюють і реєструють українці (картки)

     

    Вишиванка в інтелектуальній власності: що подають на реєстрацію в Україні

     

    Як охороняються державні символи України у сфері інтелектуальної власності

     

    Олексенко Олексій
    Олексенко Олексій
    administrator

    Коментарів немає