Під час першої сесії форуму йшлося про зміни в IP сфері, які дуже важливі навіть у парадигмі воєнного стану.
У межах ІІI Національного форуму з інтелектуальної власності та інновацій – IP LET FORUM “INTELLECTUAL PROPERTY: LAW, ECONOMY, TECHNOLOGY” – відбулася перша сесія – “Інтеграційні ІР процеси: все ближче до ЄС”.
Обговорення стосувалося таких основних питань:
Повну сесію та виступи спікерів можна переглянути у відеотрансляції на ютуб-каналі IP офісу:
Модератором дискусії виступив Богдан Падучак, перший заступник директора УКРНОІВІ (ІР офісу). Він підкреслив актуальність сесії, адже вже за декілька днів у Брюсселі відбудеться скринінг відповідності законодавства України праву ЄС за переговорним розділом 7 “Право інтелектуальної власності”.
Богдан Падучак
“Українська делегація презентуватиме Європейській комісії те, наскільки сфера інтелектуальної власності інтегрована із законодавством ЄС. За результатами скринінгу буде окреслено весь пласт законодавчої роботи в сфері інтелектуальної власності на найближчі роки. Зміни торкнуться усіх спеціалізованих законів” – зазначив Богдан Падучак.
Олена Ковальська
До обговорення доєдналася Олена Ковальська, заступник керівника Офісу Президента України. Вона наголосила, що сфера інтелектуальної власності безпосередньо перетинається з питаннями національної культури, її збереження, розвитку та інтеграції в глобальний контекст:
“росія в першу чергу бореться з українською ідентичністю, привласнюючи собі наші матеріальні й нематеріальні культурні надбання. Станом на середину листопада 2024 року пошкоджено чи зруйновано 2109 об’єктів культурної інфраструктури, зокрема:
Саме тому для нас так важливо дбати як про лінію оборони, так і про те, аби нам надалі було що обороняти й захищати. Тож першочерговим викликом для національної культури в процесі євроінтеграції є збереження її ідентичності. Україна має знайти баланс між адаптацією до європейських стандартів та збереженням своєї унікальності”.
Альберто Фернандес-Дієс
Ще одним учасником сесії став Альберто Фернандес-Дієс, керівник торгово-економічного відділу Представництва ЄС в Україні. Зокрема, він говорив про важливість ІВ у процесі переговорів між Україною та ЄС:
“Інтелектуальна власність є ключовою частиною внутрішнього ринку Європейського Союзу. Зокрема, це 7-й розділ 2-го Кластеру Acquis communautaire. Міцне IP середовище може дати багато переваг. Зокрема, допомогти із залученням інвестицій в Україну, адже захист інтелектуальної власності гарантує рівні умови для компаній, які бажають вкладати тут кошти чи реалізовувати продукцію. Вважаю, що інтеграція України також зробить сильнішим ЄС, адже ми разом будемо доносити світу повідомлення про важливість співпраці у глобальному середовищі, заснованому на єдиних правилах”.
Роман Бабій
Участь в обговоренні також взяв Роман Бабій, голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини та альтернативного розв’язання спорів Комітету Верховної Ради України з питань правової політики. Він зосередився на основних завданнях, які нині стоять у Парламенті, стратегічні ініціативи, які вимагатимуть суттєвих змін спеціалізованих законів у сфері інтелектуальної власності:
“Інтелектуальна власність – це стратегічний інструмент для залучення та захисту інвестицій, стимулювання креативних індустрій, захисту національних інтересів. Всі ми розуміємо, що саме завдяки інвестиціям зможемо відбудувати економіку після цієї руйнівної війни. У цьому контексті головні завдання Верховної Ради – забезпечити сталість функціонування держави, законів, спрямованих в першу чергу на забезпечення обороноздатності, підтримку економіки та інтеграцію в європейське правове поле.
Від рівня захисту інтелектуальної власності залежить рівень інвестиційної привабливості. Тож говорячи про інтеграційні процеси, ми маємо розуміти, що ці зміни не заради змін, а необхідні в першу чергу нам самим, і вступ до ЄС має стати необхідним бонусом на цьому шляху”.
Дмитро Гузій
Ще одним учасником першої сесії був Дмитро Гузій, виконувач обов’язків начальника управління інтелектуальної власності та інновацій Міністерства економіки України. Зокрема, говорив про важливість подальшого фахового діалогу з ЄС, з урахуванням наявного економічного поля та позицій окремих індустрій.
“Йдеться про стандарти, які є достатньо цивілізованими, адже вони створені в процесі роботи потужної економіки ЄС. І ми маємо прагнути до цих стандартів. За результатами скринінгу ми побачили, що на рівні базових підходів синхронізовані з Європейським Союзом. Сподіваюся, що далі матимемо ще більш продуктивний та фаховий діалог. Ми розуміємо наші індустрії, наш шлях та наші складнощі. Тому прагнемо не змін заради змін, а змін з урахуванням тих задач, які ми завдяки ним хочемо вирішити”.
Олена Орлюк
Підсумовуючи дискусію, слово мала очільниця українського IP офісу Олена Орлюк:
“Вже зовсім скоро у Брюсселі під час скринінгових зустрічей наша сфера презентуватиме себе впродовж двох днів: це 25 окремих презентацій, близько 1000 сторінок порівняльних таблиць, близько 30 актів ЄС, які оцінені, переклади англійською 21 закону та НПА України. Також напередодні проведено 2 імітаційні зустрічі для кращого розуміння, на чому українська делегація має акцентувати та якнайкраще ідентифікувати неузгодженості у сфері ІВ та шляхи їх вирішення.
Чітка позиція ЄС та наших партнерів – всі зміни мають бути внесені до вступу України до ЄС. Тож попереду велика командна робота, велика співпраця з професійною спільною. Перед нами стоїть величезна кількість нормативної роботи та істотне підвищення ефективності правозастосування.
У межах цієї роботи ми маємо два ключових виклики:
Перший – маємо працювати безпосередньо з інноваторами та креаторами, наукою та освітою. І це не просто заради статистики, а щоб дати можливість українським бізнесам виходити підготовленими на наші ринки і ринки ЄС.
Другий виклик – достатньо обмежений час для введення законодавчих змін, бо це дуже чутливий інструмент ринку, за яким, значною мірою, приймаються рішення щодо інвестування в нашу економіку іноземними інвесторами.
Окремий напрямок, на якому ми зосереджуємося, – розбудова IP культури. Маємо над цим працювати кожного дня, всі разом, для того щоб інтелектуальна власність в Україні створювалася”.
Довідково:
Національний форум з інтелектуальної власності та інновацій – IP LET FORUM «INTELLECTUAL PROPERTY: LAW, ECONOMY, TECHNOLOGY» – відбувається вже втретє і збирає основних стейкхолдерів сфери інтелектуальної власності: представників законодавчої, виконавчої та судової влади України, фахівців у сфері IP, права та економіки, бізнесу, креативних та інноваційних індустрій, профільних асоціацій, міжнародних та національних експертів, науковців, винахідників, креаторів, майстрів народних промислів та всіх інших, хто цікавиться IP питаннями.
Організатори IP LET FORUM 2024 – Міністерство економіки України та ІР офіс. Захід відбуватиметься в рамках співпраці зі Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (WIPO).
Інформаційні партнери: Торгово-промислова палата України (ТПП України), Асоціація правників України (АПУ), Національна асоціація патентних повірених України (НАПА), Український альянс по боротьбі з підробками та піратством (УАПП). Медіапідтримку форуму надають LIGA 360, The Page, Speka, видання “Юридична практика” та “Юридична газета”.
Онлайн-трансляція IP LET FORUM 2024 – на YouTube-каналі ІР офісу.
Фото: Ілля Носик
Читайте також:
Коментарів немає