У рамках 38-ї сесії Комітету з програми та бюджету (PBC) Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), що триває з 19 до 23 травня в Женеві, обговорюються питання стратегічного планування, контролю за виконанням бюджету, а також фінансові рішення, що стосуються діяльності ВОІВ.
До основних питань порядку денного сесії увійшли:
Також Секретаріат ВОІВ вперше офіційно представив довгострокову Стратегію управління нерухомістю. Цей документ суттєво змінює підходи до управління нерухомістю міжнародної організації, адже поєднує технічне обслуговування з баченням сталого, сучасного та відкритого майбутнього.
У проєкті Програми роботи та бюджету ВОІВ на 2026–2027 роки представлено оновлену методику розподілу доходів і витрат за окремими союзами, зокрема: Паризьким, Бернським, Ніццьким, Локарнським, Віденським, а також за системами міжнародних реєстрацій — PCT, Мадридською, Гаазькою та Лісабонською.
Методологією збережено основні підходи минулого бюджетного циклу, водночас уточнено принципи обліку прямих і непрямих витрат. Це дозволяє точніше планувати ресурси й оцінювати ефективність окремих напрямів діяльності.
Також попри загальне скорочення доходів і зниження кількості надходження заявок, ВОІВ планує утримати фінансову стійкість і продовжити інвестувати в цифрову трансформацію та підтримку користувачів.
Деякі ключові висновки:
У 2024 році загальні витрати ВОІВ досягли 383,4 млн CHF, що становить 45 % річного бюджету.
Україна закликала ВОІВ припинити будь-яке фінансування та реалізацію проєктів у російській федерації й остаточно закрити зовнішній офіс ВОІВ у москві. У своєму виступі українська делегація наголосила, що діяльність такої структури підриває довіру до організації в умовах грубого порушення росією міжнародного права.
У штаб-квартирі ВОІВ українську делегацію представляв Раміз Рамазанов, радник економічного відділу Постійного представництва України при відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві. До засідання сесії Комітету онлайн долучився Андрій Зозулюк, начальник департаменту міжнародного співробітництва Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ).
“Єдиним шляхом до відновлення справедливості є повне припинення діяльності московського офісу. російська федерація повинна нести відповідальність за свої міжнародно-протиправні діяння та шкоду, завдану сфері інтелектуальної власності та інновацій”, – зазначив у виступі Андрій Зозулюк.
Також представник УКРНОІВІ акцентував на масштабах руйнувань, завданих російською агресією, та озвучив дані «Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA4)», підготовленої Урядом України, Світовим банком, Європейською Комісією та ООН: 524 млрд доларів США за три роки війни, що майже у 460 разів перевищує очікувані доходи ВОІВ (945 млн швейцарських франків) на 2026–2027 роки.
Позицію України підтримала також Група країн Центральної Європи та Балтії (CEBS). Від її імені делегація Естонії наголосила на руйнівному впливі війни на українську ІВ-екосистему та поставила під сумнів доцільність функціонування московського офісу ВОІВ.
Також із заявами на підтримку України виступили Польща від імені групи країн-однодумців: Австрія, Бельгія, Болгарія, Канада, Хорватія, Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Монако, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція та Сполучене Королівство.
Крім того, в національній спроможності на підтримку України виступили делегації Швейцарії, Австралії та Японії.
Copyright: WIPO. Photo: Emmanuel Berrod.
Читайте також:
Коментарів немає