Охорона авторського права і суміжних прав в умовах новітніх викликів: представники УКРНОІВІ взяли участь у Постійному комітеті ВОІВ
З 7 по 11 квітня 2025 року українська делегація брала участь у роботі 46-й сесії Постійного комітету Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) з авторського права і суміжних прав (SCCR), що відбулася у штаб-квартирі ВОІВ у Женеві (Швейцарія).
У штаб-квартирі ВОІВ українську делегацію представляли:
У межах порядку денного було розглянуто низку актуальних питань, зокрема:
Під час відкриття сесії українська делегація нагадала учасникам про жорстоку, незаконну та неспровоковану збройну агресію рф проти України.
У своєму виступі Олексій Арданов зазначив:
“Попри численні міжнародні заклики до миру, зокрема позитивну відповідь України на пропозиції США щодо припинення вогню, росія продовжує свою жорстоку кампанію проти українських цивільних, завдаючи ударів по житлових кварталах та об’єктах критичної інфраструктури. 4 квітня 2025 року російські війська вбили 20 цивільних осіб, серед яких 9 дітей, під час удару по місту Кривий Ріг. Ще 74 цивільні особи зазнали поранень, серед них тримісячне немовля та люди похилого віку”, – зазначив він.
На фото: Олексій Арданов
Олексій Арданов зауважив, що російська агресія спричинила безпрецедентне знищення культурної спадщини України – такого рівня Європа не знала від часів Другої світової війни. Пошкоджено або знищено понад 2100 об’єктів культурної інфраструктури. Історичні центри Одеси, Львова, Києва та Харкова – об’єкти, включені до списку ЮНЕСКО та інші пам’ятки – стали мішенню навмисних атак, які підпадають під визначення геноцидної політики.
“Війна забрала життя 149 українських митців та 97 медіафахівців. Подібно до того, як сталінський режим знищив покоління українських митців у 1920–1930-х роках, сьогодні росія цілеспрямовано нищить українську культуру. Поки росія продовжує культурний геноцид, спрямований на стирання української ідентичності, вона має нести повну юридичну відповідальність за всі міжнародно-протиправні діяння, а також відшкодувати збитки, завдані інтелектуальній власності, інноваційному та креативному секторам України”,– закликав Олексій Арданов.
Із спільною заявою, яку озвучили представники Естонії, про підтримку України виступили члени Групи країн Центральної Європи та Балтії (CEBS). Учасники рішуче засудили війну росії проти України, наголосили на руйнівному впливі агресії на українську культурну, творчу та інноваційну сфери, а також закликали ВОІВ посилити допомогу українським інституціям у їхньому відновленні.
Окремо члени групи CEBS звернули увагу на зниження обсягів заявок на реєстрацію авторського права (у порівнянні з періодом до повномасштабного вторгнення), втрати видавничого та концертного секторів, а також скорочення працівників у сфері кіно.
Делегації підтвердили свою підтримку територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів і закликали ВОІВ продовжувати виконання рішення Генеральної асамблеї щодо підтримки інноваційної та креативної екосистеми України.
Також заяви щодо підтримки України прозвучали від:
У межах інформаційної сесії щодо генеративного ШІ українська делегація презентувала національний досвід правового регулювання. Анастасія Толкачова повідомила, що в Україні з 2023 року діють зміни до законодавства у сфері авторського права і суміжних прав, якими закріплено режим права особливого роду (sui generis) на неоригінальні об’єкти, згенеровані комп’ютерною програмою. Україна стала однією з перших країн, що ухвалила подібне правове регулювання, прагнучи сприяти розвитку культури відповідального використання та створення ШІ систем.
На фото: Анастасія Толкачова
Анастасія Толкачова наголосила, що у відповідь на зростання занепокоєння через потенційне зловживання генеративним ШІ, українські органи влади – включно з Міністерством цифрової трансформації, Міністерством економіки та УКРНОІВІ – розробили Рекомендації щодо відповідального використання ШІ. Цей документ, розміщений у відкритому доступі, заохочує до етичного використання ШІ та враховує ключові аспекти інтелектуальної власності, зокрема охорону прав третіх осіб і запобігання порушенням.
“Ба більше, ми вже бачимо реальні приклади впровадження таких підходів: український ІР офіс видав свідоцтва про реєстрацію авторського права на твори, автори яких повідомили про включення до творів елементів, згенерованих ШІ”, – зазначила Анастасія Толкачова.
Фото: ВОІВ (WIPO)
Читайте також:
Коментарів немає