Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Освіта у сфері інтелектуальної власності як стратегічна перевага: інтерв’ю з викладачами-науковцями НЮУ ім. Ярослава Мудрого
    27 Березня 2025 Коментарів немає Олексенко Олексій

    Освіта у сфері інтелектуальної власності як стратегічна перевага: інтерв’ю з викладачами-науковцями НЮУ ім. Ярослава Мудрого

     

    У межах проєкту “Твій крок до знань: освітні програми з інтелектуальної власності” продовжуємо серію розмов із науково-педагогічними працівниками. Цього разу ґрунтовні відповіді на наші запитання дали у співавторстві викладачі Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого – Віталій Яроцький і Юлія Філонова. 

     

    Як освіта у сфері інтелектуальної власності допомагає юристам стати конкурентоспроможними в сучасному світі? Які можливості для кар’єрного зростання відкривають міжнародні програми подвійних дипломів? Які навички (soft skills) стануть ключовими для юриста в епоху цифрової економіки та інновацій?

     

    Відповідають:

     

     

    • Віталій Яроцький – доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України, завідувач кафедри цивільно-правової політики, права інтелектуальної власності та інновацій НЮУ ім. Ярослава Мудрого.

     

     

    • Філонова Юлія – кандидатка юридичних наук, асистентка кафедри цивільно-правової політики, права інтелектуальної власності та інновацій НЮУ імені Ярослава Мудрого.

     

     

     

    Чому інтелектуальна власність – це перспективно

     

    – Чому сучасній молоді варто обирати освіту у сфері інтелектуальної власності? Як це може вплинути на їхнє майбутнє? 

     

    Сучасна молодь наразі має безліч можливостей для самореалізації у будь-якій сфері людської діяльності. Водночас отримання якісної юридичної освіти з орієнтацією на глибоке вивчення права інтелектуальної власності може для багатьох майбутніх юристів на все життя визначити їхнє професійне становлення та стабільний подальший фаховий розвиток. Чому і як саме такий вектор професійної орієнтації істотно впливає на майбутнє сучасної молоді?

     

    Спочатку варто зазначити, що належним чином підготовлені фахівці у сфері права інтелектуальної власності в сучасному світі інформаційних технологій є надзвичайно високооплачуваними та затребуваними на вітчизняному та міжнародному ринках праці. Без їхнього фахового внеску важко уявити належне функціонування сучасної цифрової економіки, у якій творчі інноваційні розробки значною мірою визначають фундамент сталого соціально-економічного зростання будь-якої країни світу.

     

    Прагматичний аргумент: оплата праці

     

    Один із ключових прагматичних аргументів на користь вибору професійної діяльності, дотичної до правового супроводу набуття, здійснення та захисту прав інтелектуальної власності, полягає у високому рівні оплати праці та стабільному попиті на відповідних фахівців.

     

    За інформацією центру досліджень даних про заробітну плату та кар’єру в США PayScale, організаційний та правовий супровід бізнес-проєктів, пов’язаних із відносинами інтелектуальної власності, є найбільш високооплачуваним. Наприклад, середній річний дохід (з урахуванням бонусів, розподілу прибутку та комісійних):

     

    • для патентних повірених складає приблизно $180 000,

     

    • адвокатів з питань інтелектуальної власності – $162 000,

     

    • адвокат у сфері нерухомості (для порівняння) отримує лише приблизно $83 000.

     

    В Україні попит на юристів у сфері права інтелектуальної власності також з кожним роком зростає, особливо з урахуванням притаманних сьогоденню євроінтеграційних процесів та тенденцій пріоритетного розвитку найбільш високотехнологічних секторів вітчизняної економіки. За даними кадрового порталу Work.ua, середня заробітна плата юриста у сфері права інтелектуальної власності в Україні становить не менше ₴30 000 на місяць, що є досить конкурентоспроможним показником в умовах сучасних реалій.

     

    Один із найбільш динамічних та високооплачуваних в Україні секторів – це ІТ-індустрія. Згідно з дослідженням DOU, медіанна заробітна плата українських ІТ-розробників у 2024 році становила близько $3300 на місяць. Заробітна плата юристів IT-сфери в Україні варіюється залежно від рівня знань, навичок та вмінь відповідного фахівця, його досвіду, кваліфікації та обсягу виконуваної ним роботи. Початківці заробляють в еквіваленті від $400, а юристи з більшим досвідом можуть заробляти в середньому від $2000 до $5000 на місяць.

     

    Загалом такі розбіжності обумовлені значною кількістю чинників, включаючи не лише зазначені вище, але й ділову репутацію компанії, складність та терміни виконання проєктів, регіон їх здійснення, а також індивідуальні здібності працівника. Юристи ІТ-компаній переважно займаються питаннями ліцензування програмного забезпечення, набуття та здійснення авторських прав, патентування винаходів і корисних моделей, правового супроводу судових спорів у сфері захисту прав інтелектуальної власності.

     

    У глобалізованому світі, де технології не визнають кордонів, юристам ІТ-сфери необхідно володіти глибокими знаннями специфіки міжнародного, національного та вітчизняного законодавства. Робота таких фахівців передбачає глибоку обізнаність із положеннями міжнародних договорів, конвенцій, стандартів та інших нормативних вимог, що регулюють відносини інтелектуальної власності на міжнародному рівні.

     

    Можливості розширення географічних меж працевлаштування юристів-випускників

     

    Крім цього, набуття статусу фахівця у сфері права інтелектуальної власності значно розширює географічні межі працевлаштування навіть для юриста-початківця. У поєднанні з достатнім рівнем знання англійської чи іншої мови міжнародного спілкування юристи у сфері права інтелектуальної власності можуть працювати як в Україні, так і за кордоном.

     

    Необмеженим для молодого юриста є і вибір місця роботи, і фахова сфера застосування отриманих ним знань та навичок на практиці. Він може претендувати на працевлаштування у вітчизняних чи міжнародних компаніях у сфері патентування або ІТ-технологій, юридичних фірмах, державних установах та навіть у вітчизняних органах державної влади та управління.

     

    Отже, глибоке знання специфіки вітчизняних та міжнародних механізмів правового регулювання відносин інтелектуальної власності є запорукою набуття можливості бути причетним до найсучасніших напрямів функціонування та подальшого розвитку суспільства, а також інвестицією у власну конкурентоспроможну кар’єру.

     

    І нарешті, професія юриста (на відміну від професій інженера чи медика, які об’єктивно мають більш універсальний характер з точки зору можливості вибору країни застосування набутих навичок та вмінь) зазвичай має одну ключову особливість: вона є затребуваною найчастіше лише в тій країні, у якій було видано відповідний диплом і законодавство якої вивчав випускник закладу вищої юридичної освіти.

     

    Виняток із цього загального правила становлять найбільш престижні та загальновідомі заклади вищої освіти на кшталт Гарварда, Оксфорда, Сорбонни та інших визнаних університетів світового рівня. Проте навіть у випадку прийняття на роботу випускника цих престижних університетів він все одно не звільняється від необхідності опанування тонкощів чинного законодавства тієї країни, у якій він здійснює свою фахову діяльність.

     

    Закони, нормативні акти, судова практика та правозастосування суттєво відрізняються в різних державах, що значно обмежує мобільність юристів на міжнародному ринку. Водночас фахівці-юристи у сфері інтелектуальної власності мають стартові переваги та значно ширші можливості для пристосування до відповідних національних реалій, подальшого професійного розвитку та перспектив кар’єрного зростання не тільки в країні видачі диплома юриста.

     

    До прикладу, ІТ-юристи можуть працювати в міжнародних компаніях, надавати юридичні послуги клієнтам із різних країн та навіть повністю перейти на віддалений режим роботи, не обмежуючи свою фахову самореалізацію географічними межами та законодавчою специфікою окремої держави.

     

    Важливість підготовки юристів-фахівців у сфері права інтелектуальної власності

     

    Варто зазначити, що важливість і необхідність створення належних умов для забезпечення фахового кадрового потенціалу у сфері права та технологій підтверджується на рівні Стратегії розвитку вищої освіти в Україні на 2022–2032 роки. Тенденція до неоіндустріалізації, впровадження концепції Індустрії 4.0, роботизації, розвитку ІТ-технологій, врахування екологічних викликів у найближчі десять років істотно змінить перелік найбільш затребуваних професій. За оцінками експертів, зростатиме попит на фахівців, здатних проєктувати та впроваджувати нові технології з урахуванням правових аспектів.

     

    Як уже зазначалося, підвищений попит матимуть також професії, пов’язані з ІТ-технологіями, управлінням даними та екологізацією виробництва. Тому розвиток освітніх професійних програм та підготовка фахівців-юристів, здатних працювати на стику права та технологій, є вимогою часу. Водночас це не лише виклик, а й стратегічна необхідність для суспільства, що прагне не просто наздоганяти прогрес, а й формувати своє майбутнє.

     

    Ця потреба вже усвідомлена на рівні вітчизняного державного управління та закладів вищої юридичної освіти. Зокрема, в сучасних умовах наш університет враховує зазначені тенденції, активно адаптуючи свої освітньо-професійні програми до нових викликів цифрової епохи та актуальних запитів вітчизняного та міжнародного ринків праці.

     

    Поглиблене вивчення права інтелектуальної власності є невід’ємною складовою перманентного процесу підготовки майбутніх юристів у сфері приватного права. Цей висновок підтверджується результатами опитування, проведеного серед представників судової влади, прокуратури, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, адвокатів, Верховної Ради України, міжнародних та правозахисних організацій.

     

    Обраний нашим університетом курс на оновлення юридичних освітніх програм шляхом посилення їхньої технологічної та інноваційної складової цілком відповідає сучасним запитам щодо врахування та реального втілення європейських і світових стандартів вищої юридичної освіти.

     

    На наш погляд, відмова від створення умов для отримання якісної юридичної освіти у сфері права інтелектуальної власності та інформаційних технологій – це не просто втрата можливостей, а стратегічна помилка, що прирікає будь-яку країну на відставання. Така ситуація може негативно позначитися не лише на економіці та міжнародному іміджі держави, а й на майбутніх юристах, які опиняться у професійному вакуумі, не маючи необхідних компетентностей для роботи в умовах сучасного світу.

     

     

     

    Міжнародна співпраця та нові можливості для студентів

     

    – Які унікальні можливості отримують Ваші студенти під час навчання (наприклад, участь у міжнародних проєктах)? 

     

    Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого завжди був, є і буде справжнім форпостом юридичної освіти в Україні, що формує майбутнє правничої еліти країни. Протягом всього понад 200-річного існування Університет утримує лідерські позиції у сфері юридичної освіти та науки, забезпечуючи підготовку фахівців у галузі права найвищого рівня.

     

    Попри військову агресію, що триває, наш Університет, який, як відомо, розташований у прифронтовому місті Харкові, продовжує не лише працювати, а й забезпечувати гідний рівень сучасної юридичної освіти, адаптуючись до нових викликів та впроваджуючи інноваційні підходи в навчальному процесі.

     

    Наш Університет здійснює активну міжнародну співпрацю, організовує масштабні наукові форуми та реалізує стратегічні навчальні й наукові ініціативи. Це лише частина того, що робить його потужним осередком правової думки, який визначає перспективні напрями підготовки фахівців-юристів і загальний вектор розвитку сучасної юриспруденції не лише в Україні, а й за її межами.

     

    Сучасні виклики вимагають поглибленого вивчення специфіки правового регулювання відносин інтелектуальної власності як надзвичайно динамічної та стратегічно важливої сфери. Вона поступово набула і не втрачає значення ключового чинника економічного зростання, технологічного розвитку та міжнародної конкурентоспроможності нашої держави. Розуміючи це, керівництво нашого Університету підтримує та розвиває цей напрям. Так, з урахуванням сучасних тенденцій, кафедра цивільного права № 2 нещодавно була трансформована в кафедру цивільно-правової політики, права інтелектуальної власності та інновацій.

     

    Розвиваючи цей освітянський напрям, співробітники кафедри працюють над формуванням системного, комплексного підходу до підготовки юристів, які матимуть високий рівень знань у сфері права інтелектуальної власності. Більш того, право інтелектуальної власності вже входить до переліку обов’язкових навчальних дисциплін. Це означає, що кожен випускник Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, незалежно від спеціалізації, володітиме ґрунтовними базовими знаннями та навичками у цій сфері, що розширює можливості його працевлаштування.

     

    Таким чином, кожен випускник Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, незалежно від обраної спеціалізації, буде володіти ґрунтовними базовими знаннями та навичками у цій сфері, що може забезпечити йому більш прогнозовані перспективи працевлаштування.

     

    Крім цього, наші студенти магістратури отримують додаткові можливості під час навчання, зокрема завдяки можливості участі в програмах подвійних дипломів. Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого спільно з Edge Hill University реалізує унікальну магістерську програму подвійних дипломів – LLM Artificial Intelligence, Digital and Cyber Law (LLM Штучний інтелект, цифрове та кіберправо). По завершенню навчання наші випускники отримують два дипломи:

     

    • диплом Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого;

     

    • диплом Edge Hill University.

     

    Крім того, наш Університет пропонує ще одну спільну магістерську програму подвійних дипломів, яка реалізується у плідній співпраці з Університетом Миколаса Ромеріса. Випускники, які успішно завершили навчання за цією програмою, отримують:

     

    • диплом Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого;

     

    • диплом Університету Миколаса Ромеріса;

     

    • можливість здобути третій диплом Університету Савой Монблан (за три роки навчання).

     

    При цьому в межах цієї програми студенти вивчають навчальний курс International Intellectual Property Law (Міжнародне право інтелектуальної власності), що розширює їхні професійні компетенції та відкриває широкі можливості для працевлаштування на міжнародному ринку праці.

     

    І це лише початок. Уже зараз ми працюємо над унікальним проєктом, що відкриє для наших студентів безпрецедентні можливості отримання знань та практичних навичок у сфері інтелектуальної власності та міжнародного співробітництва. Деталі цього перспективного проєкту будуть розкриті згодом, проте вже зараз можна стверджувати: це буде революційний крок, який дозволить нашим студентам опановувати найсучасніші світові практики, працювати з реальними кейсами міжнародного рівня та здобувати безцінний досвід у сфері охорони та захисту прав інтелектуальної власності.

     

     

     

    Актуальні напрями навчання: про найпопулярніші дисципліни

     

    – Як сучасні виклики впливають на вибір студентами актуальних напрямів навчання? Які вибіркові дисципліни є найбільш популярними? 

     

    Глобальні політичні, соціальні та економічні виклики й зміни у сучасному світі не можуть не впливати на тенденції розвитку вітчизняної юридичної освіти, яка переживає фундаментальні трансформації. Однією з ключових тенденцій є зростаючий інтерес студентів до дисциплін, опанування яких дасть можливість стати юристом, чиї фахові можливості виходять за межі внутрішнього ринку праці.

     

    Такі можливості, як вже зазначалося, надає, зокрема, опанування навчальної дисципліни «Право інтелектуальної власності», яка наразі викладається як вибіркова. Водночас у майбутньому вона вже внесена та затверджена як обов’язковий компонент (обов’язкова навчальна дисципліна) в освітньо-професійну програму «Право» для підготовки здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня за галуззю знань 08 «Право», спеціальністю 081 «Право».

     

    Сучасні виклики розвитку світової та вітчизняної економіки найчастіше визначають актуальні напрями та сфери формування стартапів. У сучасному світі кожен стартап за сприятливих умов може перетворитися на багатомільйонну прибуткову компанію. У цих умовах програмні продукти стають повноцінним активом, а саме право інтелектуальної власності в об’єктивному розумінні виступає тим регулятором, який найбільшою мірою захищає їх від несанкціонованого копіювання та використання як засобу недобросовісної конкуренції. Водночас відносини у сфері права інтелектуальної власності завжди були дотичними до економічних експериментів та підприємницького креативу.

     

    Попит на фахівців у сфері інтелектуальної власності

     

    Сьогодення дедалі більше потребує фахівців-юристів, здатних не просто знати та вміти правильно тлумачити й застосовувати правові норми у зазначеній сфері. Сучасність вимагає від юриста у сфері права інтелектуальної власності креативно використовувати свої глибокі теоретичні знання та практичні навички, трансформуючи їх у дієві механізми забезпечення здійснення та захисту прав інтелектуальної власності.

     

    Сучасна молодь відзначається гнучкістю мислення, адаптивністю та здатністю інтуїтивно передбачати перспективні напрями розвитку світової економіки. Вони усвідомлюють важливість своїх власних зусиль у забезпеченні правової визначеності у міжнародному, національному (насамперед, включаючи всі країни Євросоюзу) та вітчизняному сегментах цивільного обороту об’єктів права інтелектуальної власності.

     

    Йдеться про сфери здійснення та захисту авторських прав, прав на комп’ютерні програми (включаючи проблеми правового режиму штучного інтелекту), прав на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, породи тварин та сорти рослин, правові засоби захисту комерційної таємниці, конфіденційної інформації та інших об’єктів права інтелектуальної власності, які є стрижневими елементами та рушійною силою всіх позитивних сучасних соціально-економічних трансформацій.

     

    На сьогодні кожен, хто має доступ до Інтернету, є не лише користувачем цифрового простору, а й суб’єктом відповідних правовідносин. Вони передбачають нормативну визначеність правового режиму персональних даних, у межах якого користувач постає повноцінним носієм суб’єктивних цивільних прав на цифровий контент і суб’єктом механізмів захисту від неправомірного використання охороноздатних інтелектуальних продуктів.

     

    Варто зазначити також, що в сучасних умовах знання, вміння та навички у сфері права інтелектуальної власності є необхідною умовою професійного зростання та успішності у всіх її проявах не лише для юристів. Вони набувають особливої значущості для стартаперів, розробників цифрових продуктів, підприємців усіх передбачених чинним законодавством України форм підприємництва (зі створенням юридичної особи чи у статусі підприємця без створення юридичної особи) та всіх осіб, дотичних до інноваційного сектору вітчизняної економіки. У зв’язку з цим у молодих, талановитих та амбітних випускників-юристів є всі шанси започаткувати власні перспективні бізнес-стартапи чи розвивати існуючий бізнес не у статусі найманого працівника, а вийти на рівень партнерських відносин зі своїм колишнім роботодавцем.

     

    Таким чином, виклики, що характеризують сучасний глобалізований, надзвичайно полярний і непростий світ, визначають нові пріоритети у підготовці майбутніх юристів. Процеси невпинної цифровізації всіх суспільних процесів безпосередньо визначають специфіку фахового формування здобувачів вищої юридичної освіти та формують їхні інтереси й професійні орієнтири. Саме тому як вибіркові, так і обов’язкові дисципліни у межах вітчизняного права, що стосуються захисту персональних даних, правового регулювання відносин цифрової економіки та договірних відносин у сфері IT, стають центральними елементами сучасної правничої освіти. Набуття знань у цій сфері стає вирішальним чинником їхнього майбутнього професійного успіху. Адже студенти, які вже на старті своєї кар’єри юриста розуміють юридичну природу програмного коду, софту чи мобільного застосунку, мають незаперечні фахові переваги.

     

    Юристів, чия експертиза сфокусована на сфері права інтелектуальної власності та глобальних процесах цифровізації, активно залучають державні інституції, інвестори, найбільш фінансово спроможні роботодавці та інші зацікавлені сторони.

     

    Штучний інтелект та його вплив на сучасні реалії

     

    Окрему увагу привертають сучасні виклики, пов’язані з проблемами правового регулювання відносин у сфері використання штучного інтелекту. Він є одним із найбільш динамічно зростаючих феноменів, що охоплює всі основні сфери людської діяльності. Його стрімкий розвиток вимагає чіткого визначення правового режиму, врахування етичних аспектів, вирішення питань захисту прав інтелектуальної власності. Важливого значення набуває встановлення меж відповідальності за використання AI-технологій, а також їх інтеграції в систему сучасного права.

     

    Окремою проблемою є забезпечення юридичної відповідальності осіб, що використовують штучний інтелект, перед тими, кому було завдано майнової чи немайнової шкоди.

     

    Варто принагідно зауважити, що вітчизняний правовий режим штучного інтелекту виключає його правосуб’єктність та, зокрема, можливість його притягнення до юридичної відповідальності за завдану шкоду в межах деліктоздатності. Приписи вітчизняного законодавства, що стосуються зазначених проблем, цілком відповідають запровадженому Євросоюзом консолідованому нормативному підходу щодо визначення базових основ правового режиму штучного інтелекту. Водночас у чинних директивах Євросоюзу в майбутньому не виключається можливість на рівні національних законодавств країн ЄС надання штучному інтелекту особливої правосуб’єктності (можливо, за аналогією з правосуб’єктністю такого штучного суб’єкта права, як юридичні особи публічного та приватного права).

     

     

     

    Набуття студентом практичного досвіду – ключ до його професійного зростання

     

    – Що Ви порадили б студентам для ефективного формування власної професійної особистості під час навчання у магістратурі? 

     

    Для успішного фахового становлення та формування власної професійної особистості під час навчання в магістратурі вкрай важливо на базі отриманих раніше базових знань визначитися зі своїми фаховими уподобаннями, визначившись із своєю майбутньою професією та спеціалізацією. Цей освітній рівень у нашому Університеті відкриває для здобувачів освіти широкі можливості для конкретизації індивідуальної траєкторії навчання кожного студента, надає необмежені можливості для найбільш детального та поглибленого опрацювання галузей вітчизняного права. Нашим студентам надаються широкі можливості здійснювати активний змістовний та компаративістський аналіз змін у законодавстві України та країн Європейського Союзу, досліджувати актуальну вітчизняну судову практику та практику ЄСПЛ, вивчати додаткові матеріали, брати участь у науково-практичних конференціях та публікувати статті у фахових юридичних виданнях, що є невід’ємною складовою отримання глибоких фахових знань.

     

    Не менш суттєвим напрямом формування власної професійної особистості студента магістратури є здобуття практичного досвіду. Стажування у провідних юридичних компаніях, державних установах або міжнародних організаціях допомагає набути навички та вміння застосовувати теоретичні знання на практиці. Без реальних практичних навичок та досвіду юридична освіта втрачає свою ефективність, адже правник повинен не лише знати, розуміти та тлумачити норми права, а й уміти їх коректно та безпомилково застосовувати на практиці.

     

    Крім суто правничих компетенцій, формування власної професійної особистості сучасного юриста потребує розвитку так званих soft skills, тобто вміння:

     

    • ефективно комунікувати,
    • критично мислити,
    • вести переговори,
    • переконливо аргументувати свою позицію,
    • працювати в команді,
    • діяти в нестандартних ситуаціях та умовах стресу.

     

    Реалії цифрової епохи вимагають від юриста навичок і вмінь застосовувати сучасні комп’ютерні та інноваційні технології. Принципи роботи штучного інтелекту, блокчейну, знання основ кібербезпеки, захисту персональних даних та цифрових фінансів тепер належать до ключових компетенцій і є необхідним елементом професійного портрету сучасного юриста. Саме тому не тільки юридична, але і технічна та технологічна грамотність стає невід’ємною частиною комплексної фахової підготовки юриста у сфері права інтелектуальної власності.

     

    Володіння іноземними мовами як конкурентна перевага випускника-юриста

     

    Варто додатково акцентувати увагу на обов’язковості для сучасного юриста вільного володіння іноземними мовами, особливо англійською, адже остання використовується для змістовного визначення більшості текстів застосовуваної у зазначеній сфері технічної документації та супровідних нормативно-правових матеріалів. Загальновідомо, що комунікація з партнерами найчастіше здійснюється також англійською мовою. Тож не тільки юридична, але й мовна та технічна компетентність є невід’ємною складовою професійного профілю юриста.

     

    Для юристів ІТ-сфери додатковим є розуміння принципів розробки програмного забезпечення, знання вузькоспеціалізованого понятійно-категоріального апарату. Саме це дозволяє їм ефективно взаємодіяти з розробниками сучасних digital-технологій та надавати їм кваліфіковані юридичні послуги. Поєднання всіх перелічених якостей формує високу оцінку та затребуваність таких фахівців. Їхня здатність забезпечити комплексний та якісний правовий супровід сучасних інноваційних проєктів робить їх обов’язковими та незамінними учасниками суспільних процесів правового забезпечення невпинної євроінтеграційної модернізації нашої країни.

     

    Формування особистісно-професійного бренду випускника-юриста

     

    Не менш важливо протягом навчання у магістратурі формувати й власний особистісно-професійний бренд шляхом активної участі в загальнодержавних та університетських публічних заходах, студентських дебатах тощо. Важливу роль у формуванні такого бренду відіграють виступи на студентських науково-практичних конференціях та інших наукових форумах, блогерство, публікація наукових та аналітичних матеріалів і різноманітна професійна активність. Участь у таких заходах сприяє послідовній розбудові та формуванню репутації компетентного та досвідченого фахівця.

     

    У сучасному мінливому світі гнучкість та здатність швидко пристосовуватися до нових обставин стають визначальними для невпинного розвитку особистості юриста. Професійна діяльність у сфері юридичного супроводу набуття, здійснення та захисту суб’єктивних прав інтелектуальної власності потребує формування юристів-фахівців нового покоління. Це знаходить вираз у формуванні вміння самостійно та ефективно працювати з безмежними інформаційними потоками, знаходити інноваційні правові рішення у сфері правозастосування та брати активну участь у формуванні майбутнього вітчизняної правової системи на рівні правотворчості.

     

     

     

    Майнор «ІТ-адвокація» – нові можливості для студентів магістратури

     

    – Які професійні перспективи надає освіта у сфері інтелектуальної власності для студентів після закінчення магістратури?

     

    Після закінчення магістратури в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого перед студентами відкриваються професійні перспективи, не обмежені не тільки в часі, але й у просторі. Перш за все, такі перспективи отримують фахівці у сфері права інтелектуальної власності, адже сучасний ринок праці потребує широкопрофільних юристів, здатних поєднувати глибокі правові знання з практичними навичками. Останні повинні максимально поєднуватися з використанням безмежних можливостей глобальної мережі Інтернет, всесвітнього інформаційно-технічного середовища та штучного інтелекту.

     

    З урахуванням значущості цифровізації та стрімкого розвитку вітчизняної цифрової економіки, з метою розширення таких професійних перспектив, на базі факультету адвокатури нашого Університету створено унікальний майнор «ІТ-адвокація», орієнтований саме на студентів магістратури. Це освітня програма нового покоління, яка готує юристів майбутнього, здатних ефективно діяти в умовах цифрового світу.

     

    Майнор «ІТ-адвокація» охоплює 14 спеціалізованих навчальних дисциплін, кожна з яких розкриває ключові моделі взаємодії права та технологій. Програма спрямована на підготовку юристів, здатних забезпечувати комплексний правовий супровід ІТ-бізнесу та ефективно працювати в умовах цифрової економіки. Студентам надається ґрунтовна теоретична та практична підготовка щодо юридичного супроводу всіх етапів виникнення та розвитку ІТ-правовідносин. Зокрема, значну увагу приділено укладанню всіх основних видів контрактів в ІТ-сфері, охороні та захисту результатів інтелектуальної діяльності, а також правовим аспектам структуризації ІТ-бізнесу.

     

    Програма включає детальне вивчення питань кібербезпеки, захисту персональних даних, правового режиму «Дія.City», цифрових фінансів, особливостей інноваційної діяльності та трансферу технологій. Значна увага приділяється аналізу венчурного інвестування, правовим аспектам розвитку штучного інтелекту, хмарних технологій та інших цифрових рішень, що формують сучасний технологічний ландшафт вітчизняної економіки. Зважаючи на глобальний вимір ІТ-бізнесу, програма містить блок дисциплін, спрямованих на формування навичок зовнішньоекономічної діяльності, опанування специфіки міжнародного правового регулювання цифрових технологій та адвокації прав учасників ІТ-відносин. Окремо розглядаються сучасні стандарти діджитал-маркетингу, що є невід’ємною складовою успішного функціонування бізнесу в цифровому середовищі.

     

    Навчання побудоване з яскраво вираженим акцентом на практику: студенти працюють із реальними кейсами, судовими справами, аналітичними завданнями, що дозволяє глибше зануритися в юридичний супровід ІТ-бізнесу. Програма вирізняється сучасними підходами до викладання – інтерактивні лекції, воркшопи та лекції від досвідчених ІТ-юристів дозволяють зробити навчання не лише ефективним, а й максимально наближеним до реальних умов їхньої майбутньої роботи. Вона повністю відповідає сучасним викликам та трендам у сфері цифрової економіки, забезпечуючи студентам гарантовані професійні перспективи.

     

    Співпраця з Kharkiv IT Cluster – переваги для студентів

     

    Майнор «ІТ-адвокація» є унікальною освітньою пропозицією нашого Університету, що цілком відповідає сучасним викликам цифрової економіки. Магістерська підготовка з акцентом на захист прав інтелектуальної власності та специфіку ІТ-права відкриває перед випускниками магістратури широкий спектр професійних перспектив. Йдеться про стартове працевлаштування в провідних ІТ-компаніях і юридичних фірмах, що спеціалізуються на супроводі діджитал-технологій, з можливістю переходу до консультування стартапів чи юридичного супроводу інноваційних проєктів у межах самостійної адвокатської практики.

     

    Унікальності та значущості цьому курсу з точки зору розширення для його слухачів професійних перспектив додає плідна співпраця нашого Університету з Kharkiv IT Cluster, що підтверджується укладеним між ними меморандумом про співпрацю. На сьогоднішній день це не просто формальна домовленість сторін, а реальна інтеграція студентів у професійне юридичне середовище в сфері ІТ. Завдяки цій співпраці студенти отримують доступ до практичних кейсів, можливість безпосередньо працювати з юристами IT-галузі, відвідувати лекції провідних експертів та навіть проходити практику в реальних ІТ-компаніях. Уже сьогодні ми маємо конкретні результати: найкращі студенти факультету адвокатури отримали пропозиції про працевлаштування в передових IT-компаніях.

     

    Бажання сучасного студента магістратури бути затребуваним на вітчизняному та міжнародному ринках праці та отримати перспективну професійну спеціалізацію зобов’язує його йти в ногу з часом. Магістратура дозволяє кожному студенту за його бажанням додатково опановувати тонкощі сучасного стану та тенденції подальшого вдосконалення права інтелектуальної власності, розбиратися в особливостях регулювання суспільних відносин у сфері цифрових технологій, засвоювати основи правового режиму та сфери використання штучного інтелекту, а також основні засади кібербезпеки. Це дозволить отримати дотичний до надсучасних цифрових технологій комплекс знань, навичок та вмінь, що зрештою фіналізує основні штрихи ідеального портрета висококваліфікованої професійної особистості студента-випускника магістратури Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

     

    Читайте також:

     

    Стрімкий розвиток ШІ і стартапів змінюють пріоритети студентів: інтерв’ю з Оленою Орлюк про IP освіту в Україні

     

    Чому IP освіта є однією з найперспективніших у ХХІ столітті: інтерв’ю з професоркою УДУНТ Наталією Корогод

    Олексенко Олексій
    Олексенко Олексій
    administrator

    Коментарів немає