Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Представники ІР офісу беруть участь у засіданні 45 сесії Постійного комітету ВОІВ з авторського права і суміжних прав 
    17 Квітня 2024 Коментарів немає Irena

    Представники ІР офісу беруть участь у засіданні 45 сесії Постійного комітету ВОІВ з авторського права і суміжних прав 

     

    Упродовж цього тижня у стінах Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) відбувається 45 сесія Постійного комітету ВОІВ з авторського права і суміжних прав (SCCR/45), активну участь у якій беруть представниці ІР офісу: заступниця директора Любов Майданик та заступниця начальника департаменту розвитку сфери авторського права і суміжних прав Олена Ігнатьєва.

     

    У фокусі уваги міжнародної спільноти такі питання авторського права та суміжних прав:

     

    • охорона прав організацій мовлення та обговорення проєкту Договору ВОІВ про організації мовлення (документ  SCCR/45/3);
    • винятки і обмеження для бібліотек та архівів (документ SCCR/45/6), а також для навчальних, науково-дослідницьких закладів та осіб з обмеженими здібностями (SCCR/43/8);
    • розгляд пропозицій щодо проведення досліджень у сфері використання авторського права у цифровому середовищі (SCCR/43/5);
    • генеративний штучний інтелект (ШІ) та авторське право (SCCR/45/8).

     

    Любов Майданик (зліва) та Олена Ігнатьєва

     

    Проєкт Договору ВОІВ про організації мовлення

     

    В рамках роботи SCCR триває активна робота над проєктом основних положень Договору ВОІВ про організації мовлення. Інструмент спрямований на підвищення ефективності міжнародної системи охорони прав організацій мовлення з огляду на останні тенденції суспільного та технологічного розвитку, передбачає застосування підходу, заснованого на охороні сигналів, а також має врегулювати загальні питання щодо цілей, обсягу та об’єктів охорони.

     

    Передбачається, що у подальшому буде прийнято збалансований міжнародно-правовий інструмент на Дипломатичній конференції, рішення про скликання якої ще повинно бути прийняте в межах роботи ВОІВ. Разом з тим, наразі між державами-членами немає згоди щодо основних положень проєкту тексту документа.

     

    Винятки і обмеження 

     

    Обговорення питань щодо можливості застосування винятків і обмежень для бібліотек та архівів має особливе значення для стейкхолдерів авторського права та суміжних прав України задля забезпечення правомірності оперативного оцифрування фондів бібліотек та архівів, що перебувають під загрозою руйнування через агресивні дії росії проти України.

     

    Українська делегація підтримує прогрес у розгляді питань щодо створення справедливої і збалансованої системи авторського права, яка розвиває творчість і просуває суспільні інтереси, в тому числі шляхом сприяння цифровому доступу до освіти і досліджень, а також до культурної спадщини. Для України війна актуалізувала потребу застосування відповідних винятків і обмежень для покращення умов дистанційного навчання, оскільки значна кількість приміщень навчальних закладів зруйновані чи пошкоджені.

     

     

    Генеративний ШІ та авторське право

     

    Також у рамках комітету буде проведено інформаційну сесію, присвячену можливостям та викликам, пов’язаним із генеративним ШІ у сфері авторського права. Серед найбільш обговорюваних питань – ті, що пов’язані з використанням захищеного авторським правом контенту як навчальних даних для моделей і додатків ШІ, а також правового регулювання охорони та захисту прав на результати роботи генеративних ШІ (SCCR/45/5). Досвід такого регулювання в Україні, після набрання чинності нової редакції Закону України «Про авторське право і суміжні права» 1 січня 2023 року, дуже зацікавив представників країн-учасниць SCCR.

     

    Захід INTA

     

    Любов Майданик, на запрошення Міжнародної організації з торговельних марок (INTA), долучилась у якості спікера до супутнього заходу SCCR, присвяченого авторському праву. На заході було представлено основні напрями діяльності українського ІР офісу. Особливу увагу приділено досвіду України щодо регулювання прав на об’єкти, згенеровані ШІ, та щодо реєстрації авторського права. Також представники IP офісу звернули увагу учасників заходу на подальші напрями розвитку сфери ІВ.

     

    Україна залишається на порядку денному ВОІВ

     

    Колосальні наслідки агресивної війни росії проти України продовжують залишитися в полі зору ВОІВ та в рамках роботи SCCR, оскільки мають безпосередній вплив на культурну спадщину та стейкхолдерів авторського права та суміжних прав України, на чому у своїй вступній заяві до учасників SCCR наголосила заступниця директора ІР офісу Любов Майданик:

     

    “25 березня в результаті обстрілу російською балістичною ракетою було пошкоджено Київську державну академію декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука. Такі терористичні дії призвели до руйнування спортивного залу, живописних майстерень, конференц-залу та інших мистецьких об’єктів навчального закладу. Повітряна тривога пролунала лише за кілька секунд до перших вибухів, що не дало студентам і викладачам достатньо часу для того, щоб знайти укриття. Ці руйнування сталися всього за кілометр від Українського IP офісу, де працюю я та мої колеги”.

     

    Російські окупанти пошкодили або зруйнували 1 938 об’єктів культурної інфраструктури, в тому числі 689 бібліотек, 113 музеїв і галерей, 38 театрів, кінотеатрів і філармоній, а також 929 об’єктів культурної спадщини України – основних установ, де створюються і зберігаються об’єкти авторського права, що свідчить про прямий зв’язок з мандатом цього Комітету”, – зазначив Богдан Падучак, перший заступник директора ІР офісу, який взяв участь у засіданні в онлайн-форматі.

     

     

    Заяву України підтримали представники делегацій Молдови (від групи CEBS), Нідерландів (від групи Б) та Бельгії (від ЄС), які закликали росію припинити воєнну агресію та дотримуватись принципів та Статуту ООН, а також підтримали Секретаріат ВОІВ у його заходах з підтримки України, її системи інтелектуальної власності, інноваційного та креативного секторів.

     

    Читайте також:

     

    IP офіс долучився до роботи Постійного комітету ВОІВ з питань законодавства у сфері ТМ, промислових зразків та географічних зазначень

     

    Любов Майданик – заступниця директора ІР офісу: основні цілі та пріоритети на посаді

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає