14 липня 2025 року, у межах 66-й серії засідань Асамблей держав-членів Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), українська делегація, до складу якої входять представники Міністерства економіки України та Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ), виступила із заявою щодо пункту 12(v) порядку денного “Звіт Міжурядового комітету з інтелектуальної власності, генетичних ресурсів, традиційних знань і фольклору” (IGC).
Заяву від імені України виголосив Богдан Падучак, перший заступник директора УКРНОІВІ.
Україна привітала можливість для держав-членів ВОІВ обговорити прогрес у сфері генетичних ресурсів і пов’язаних з ними традиційних знань та підтвердила непохитну позицію щодо захисту прав корінних народів і місцевих громад.
Водночас українська делегація звернула увагу на глибоку загрозу, яку становить триваюча агресивна війна росії проти України для корінних народів, культурної спадщини, традиційних знань і традиційних виражень культури.
“З моменту незаконної окупації Криму в 2014 році корінний народ кримських татар зазнає систематичних репресій. Понад 50 000 осіб були примусово мобілізовані. Станом на січень 2025 року росія незаконно ув’язнила 221 особу в тимчасово окупованому Криму та Севастополі – серед них 137 кримських татар, переслідуваних за свою етнічну, релігійну та політичну ідентичність”, – зазначив Богдан Падучак.
Україна також нагадала, що ЮНЕСКО та Моніторингова Місія ООН з прав людини в Україні задокументували численні порушення з боку російських окупаційних адміністрацій: від розграбування музеїв, бібліотек і священних місць – до знищення центрів традиційних ремесел. Особливу тривогу викликає цілеспрямоване руйнування об’єктів кримськотатарської культурної спадщини, які перебувають під охороною ЮНЕСКО.
У своїй заяві Україна наголосила, що такі дії напряму суперечать цілям Міжурядового комітету IGC, а також принципам нещодавно прийнятого Договору ВОІВ про інтелектуальну власність, генетичні ресурси та пов’язані з ними традиційні знання.
“Жодна окупаційна держава не повинна користуватися привілеями або обіймати лідерські позиції у міжнародних організаціях, що встановлюють правила у сфері інтелектуальної власності”, – наголосив представник України.
Українська делегація подякувала Секретаріату ВОІВ та всім державам-членам, які продовжують демонструвати незмінну підтримку і солідарність із Україною та українським народом у цей надзвичайно складний час.
Склад української делегації на 66-й серії засідань Асамблей держав-членів ВОІВ:
Читайте також:
Україна та Естонія посилюють співпрацю у сферах цифрових рішень, IP та розвитку ШІ
Мінекономіки та ВОІВ підписали Меморандум про співробітництво у сфері інтелектуальної власності
Коментарів немає