ІР офіс долучився до роботи 12-го Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» і разом із спільнотою «Ілюстрактор» провів воркшоп з формування вартості книжкової ілюстрації та прав на неї.
Участь у воркшопі взяли начальник відділу розвитку креативних секторів економіки ІР офісу Дмитро Дорошенко та ілюстраторка, активістка спільноти «Ілюстрактор» Ольга Протасова.
Представник ІР офісу розповів, якими є майнові та особисті немайнові права ілюстраторів. Зокрема, мова йшла про аспекти розпорядження цими правами – майнові права можуть бути передані, а немайнові – залишаються з автором.
До майнових прав ілюстратора належать:
До особистих немайнових належать, зокрема:
Під час воркшопу йшлося про те, що ілюстратор може отримати додаткові виплати за використання ілюстрації як у великих накладах книжок, так і при використанні їх у мерчендайзі – у разі, якщо обумовить ці умови в договорі з видавцем (замовником).
Якщо ілюстратора просять залишатися анонімом (замовник бажає залишити автора невідомим) – така умова не є неприйнятною, проте має тягнути за собою суттєве підвищення гонорару. За статистикою, за кордоном за анонімну роботу ілюстратор може попросити на 200-300% більше; в Україні – від 50% до 100%.
“Хоча за законом замовник має право вносити зміни у твір, це нормальний робочий процес, допустимі межі цих змін варто визначити одразу, аби не виявилося, що після цих змін автор не може впізнати власну роботу”, – зауважив Дмитро Дорошенко.
Спікер додав, що майнові права на твір, створений за замовленням, переходить до замовника з моменту створення твору у повному обсязі, якщо інше не передбачено договором замовлення, проте цим нюансом закону необхідно користуватися обом сторонам договору:
“Саме це «інше» й варто передбачити договором. Видавець не завжди потребуватиме повного обсягу прав на ваш твір – часто такі права просто «зависають» (наприклад, коли юридична особа видавця ліквідовується), в той час як ілюстратор все ще може дати твору нове життя”, – рекомендував Дмитро Дорошенко.
Спікер звернув увагу слухачів на істотні умови договору:
При цьому, чим більший строк, більша територія і більше способів використання, – тим більший гонорар може вимагати ілюстратор.
Ольга Протасова та Дмитро Дорошенко.
Ольга Протасова наголосила на тому, що ілюстратор може вносити свої пропозиції до договору з видавцем чи замовником і закликала колег бути правосвідомими. За її словами, випадки, коли видавець пропонує для укладання договір, в який ілюстратор не може вносити зміни, – все ще трапляються, але вони є поодинокими. Сучасні (особливо молоді) видавництва дбають про юридичні тонкощі, про дотримання прав як авторів, так і ілюстраторів. Відтак часи, коли відносини між видавцем та ілюстратором були “грою в одні ворота”, відходять у минуле.
Серед іншого спікери обговорили складнощі формування ціни договору в контексті закону, авторську винагороду, а також відповіли на численні запитання присутніх.
Читати також:
Коментарів немає