Preloader Image
office@nipo.gov.ua
 • Українська
 • English
 • Книжковий Арсенал: представник ІР офісу провів воркшоп щодо прав ілюстраторів
  04 Червня 2024 Коментарів немає Irena

  Книжковий Арсенал: представник ІР офісу провів воркшоп щодо прав ілюстраторів

   

  ІР офіс долучився до роботи 12-го Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» і разом із спільнотою «Ілюстрактор» провів воркшоп з формування вартості книжкової ілюстрації та прав на неї.

   

  Участь у воркшопі взяли начальник відділу розвитку креативних секторів економіки ІР офісу Дмитро Дорошенко та ілюстраторка, активістка спільноти «Ілюстрактор» Ольга Протасова.

   

  Представник ІР офісу розповів, якими є майнові та особисті немайнові права ілюстраторів. Зокрема, мова йшла про аспекти розпорядження цими правами – майнові права можуть бути передані, а немайнові – залишаються з автором.

   

  До майнових прав ілюстратора належать:

   

  • право використовувати твір;
  • право дозволяти і забороняти використання твору.

   

  До особистих немайнових належать, зокрема:

   

  • право вимагати визнання свого авторства;
  • право забороняти під час будь-якого використання твору згадування свого імені;
  • право обирати псевдонім;
  • право вимагати збереження цілісності твору, протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору.

   

  Під час воркшопу йшлося про те, що ілюстратор може отримати додаткові виплати за використання ілюстрації як у великих накладах книжок, так і при використанні їх у мерчендайзі – у разі, якщо обумовить ці умови в договорі з видавцем (замовником).

   

  Якщо ілюстратора просять залишатися анонімом (замовник бажає залишити автора невідомим) – така умова не є неприйнятною, проте має тягнути за собою суттєве підвищення гонорару. За статистикою, за кордоном за анонімну роботу ілюстратор може попросити на 200-300% більше; в Україні – від 50% до 100%.

   

  “Хоча за законом замовник має право вносити зміни у твір, це нормальний робочий процес, допустимі межі цих змін варто визначити одразу, аби не виявилося, що після цих змін автор не може впізнати власну роботу”, – зауважив Дмитро Дорошенко.

   

  Спікер додав, що майнові права на твір, створений за замовленням, переходить до замовника з моменту створення твору у повному обсязі, якщо інше не передбачено договором замовлення, проте цим нюансом закону необхідно користуватися обом сторонам договору:

   

  “Саме це «інше» й варто передбачити договором. Видавець не завжди потребуватиме повного обсягу прав на ваш твір – часто такі права просто «зависають» (наприклад, коли юридична особа видавця ліквідовується), в той час як ілюстратор все ще може дати твору нове життя”, – рекомендував Дмитро Дорошенко.

   

  Спікер звернув увагу слухачів на істотні умови договору:

   

  • строк, на який передаються майнові права автора,
  • територія використання,
  • способи використання твору.

   

  При цьому, чим більший строк, більша територія і більше способів використання, – тим більший гонорар може вимагати ілюстратор.

   

  Ольга Протасова та Дмитро Дорошенко.

   

  Ольга Протасова наголосила на тому, що ілюстратор може вносити свої пропозиції до договору з видавцем чи замовником і закликала колег бути правосвідомими. За її словами, випадки, коли видавець пропонує для укладання договір, в який ілюстратор не може вносити зміни, – все ще трапляються, але вони є поодинокими. Сучасні (особливо молоді) видавництва дбають про юридичні тонкощі, про дотримання прав як авторів, так і ілюстраторів. Відтак часи, коли відносини між видавцем та ілюстратором були “грою в одні ворота”, відходять у минуле.

   

  Серед іншого спікери обговорили складнощі формування ціни договору в контексті закону, авторську винагороду, а також відповіли на численні запитання присутніх.

   

  Читати також:

   

  Задача трьох тіл: ШІ, реклама та права інтелектуальної власності – представник IP офісу Дмитро Дорошенко долучився до фестивалю реклами Ukrainian Creative Stories

   

  Про IP і Гаррі Поттера: IP офіс проводить просвітницькі заходи до Всесвітнього дня боротьби з підробками

  Irena
  Irena
  administrator

  Коментарів немає