Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Винахідливі свята: різдвяно-новорічна інтелектуальна власність, яку створюють і реєструють українці (картки)
    24 Грудня 2024 Коментарів немає Irena

    Винахідливі свята: різдвяно-новорічна інтелектуальна власність, яку створюють і реєструють українці (картки)

    Ялинки, іграшки і навіть сценарії! IP офіс розповідає про цікаві кейси IP об’єктів (винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки і авторське право), що пов’язані з зимовими святами. 

     

    Ви здивуєтеся, скільки звичних для нас атрибутів Різдва та Нового року охороняється законом як інтелектуальна власність. Це означає, що оригінальні моделі подарунків, ялинкових прикрас і навіть самих ялинок розробляються з унікальними естетичними та функціональними рішеннями, а їхнє копіювання та поширення без дозволу заборонене законом.

     

    Декілька цікавих прикладів та історій – у нашій святковій добірці карток (гортайте слайдер):

    Більше деталей про ці та інші приклади реєстрації “святкових” об’єктів інтелектуальної власності (з відповідними посиланнями на їхні сторінки з описами) – нижче, в нашому огляді по “мотивах” Спеціальної інформаційної системи (СІС).

    ЯЛИНКИ

     

    Неодмінний атрибут різдвяно-новорічного періоду – це, звісно, святкове дерево. Найчастіше у світі для цього обирають щось із вічнозеленої хвойної класики: ялинки, ялиці чи сосни.

     

    Між іншим, перша документальна згадка про встановлену в Україні різдвяну ялинку датується 1811-м роком, коли прикрашене дерево поставили в палаці Потоцьких в Одесі під час балу.

     

    Нині ж святкові дерева прикрашають практично в кожній оселі – і тепер не лише натуральні, а й штучні. До речі, про останні. Їх тепер маємо величезний асортимент: маленькі й великі, пухнасті та цільні, різних форм та кольорів, посипані штучним снігом чи прикрашені вбудованими гірляндами.

     

    Наприклад, у 2008-му році в Україні було зареєстровано патент на винахід великогабаритної новорічної ялинки:

     

     

    Згідно з описом в СІС, цей винахід складається зі стовбура у вигляді збірного стрижневого блока, вздовж якого розташовані пристрої для закріплення опор для імітаторів хвої. Від інших відрізняється тим, що стовбур в нижній частині шарнірно з’єднується з основою, а опори виконані у вигляді стрижнів різної довжини з ґратчастими панелями на кінцях.

     

    Окремо варто виділити екологічні рішення, які пропонують українські інноватори. Зокрема, минулоріч видано патент на корисну модель збірної ялинки з натуральних гілок хвойних порід дерев.

     

       

     

    Ця конструкція складається з дерев’яної основи, до якої можна прикріпити натуральні гілочки рядами на 360° навколо неї. А підставкою для цієї ялинки слугує дерев’яна колодка зі збереженою корою. Подібне рішення дозволяє зберегти живі дерева хвойних порід, запобігаючи їх вирубці.

     

    Для тих українців, які все ж вирішили встановити цільне дерево, винахідники розробляли і реєстрували як промисловий зразок спеціальні підставки під ялинку, які надійно та безпечно фіксують святкове дерево:

     

       

    ПРИКРАСИ ТА ІГРАШКИ

     

    Проте встановити ялинку замало – для створення ідеального свята потрібно її прикрасити. Задокументовано, що перші різдвяні дерева у Європі прикрашали квітами із кольорового паперу, яблуками, вафлями, мішурою та солодощами.

     

    Тепер маємо значно більший асортимент ялинкових прикрас, і українці в цьому проявляють неабияку винахідливість.

     

    Чи бачили ви колись вишиті іграшки? А вони є на будь-який смак. Українські творці отримували патенти на промислові зразки іграшок-вишиванок у формі зірки, серця, рукавички, авто, пташки, янгола, дзвіночка, ялинки, чобітка, літака, пляшки. Ось лише деякі з них:

     

             

             

     

    До речі, за бажання можете спробувати вишити святкову прикрасу самостійно – для цього можна скористатися порадами із спеціальної літератури. Наприклад, збіркою порад та схем для вишивання бісером або ниткою, яка охороняється авторським правом на твір.

     

    І не забуваймо про те, що аби повісити всю цю красу на різдвяно-новорічне дерево, іграшки повинні мати спеціальні тримачі. Їхня конструкція також може бути об’єктом інтелектуальної власності. Як, наприклад, промислові зразки підвіски чи ковпачка:

     

       

     

    Але, звісно ж, чільне місце на ялинці посідає верхівка, тож українські винахідники подбали про те, щоб ми могли обрати патріотичний варіант, – тризуб (в цьому випадку – промисловий зразок):

     

    ПОДАРУНКИ ТА ЛАСОЩІ

     

    Ще один важливий атрибут зимових свят – це подарунки. Чи знали ви, що навіть яскраві коробочки та упаковки, у які зазвичай складають набори солодощів для дітей, захищені як об’єкти права інтелектуальної власності?

     

    Патентами на промислові зразки цих пакувань володіли доволі відомі кондитерські компанії. Ось, наприклад:

     

     

     

     

     

     

     

    Ба більше, опинившись за новорічним столом, ви навіть можете з’їсти об’єкт інтелектуальної власності. Наприклад, святковий торт теж може бути зареєстрований як промисловий зразок:

     

        

     

    І, повертаючись до подарунків для дітей, пам’ятайте, що це можуть бути не лише ласощі, а й цікаві ігри. Як, наприклад, ось цей зовсім свіжий промисловий зразок набору елементів до навчально-розвиваючої іграшки:

     

    СЦЕНАРІЇ 

     

    Якщо матимете оригінальну ідею, як саме відзначити Різдво чи Новий рік, – не соромтеся втілити її, наприклад, у форматі літературного твору, який можна зареєструвати як об’єкт інтелектуальної власності. Так, до речі, вчинили автори у 2006-му, оформивши авторське право на твір, а саме – сценарій свята. Він складався зі свята дитячої ялинки, концертів та вуличних гулянь.

     

    ТОРГОВЕЛЬНІ МАРКИ

     

    І насамкінець – не забувайте, що чинне законодавство не забороняє обігрувати різдвяно-новорічну тематику в назвах торговельних марок. Маєте класну святкову ідею – реєструйте ТМ.

     

    Ловіть приклади, щоб надихнутися, адже в Україні вже реєстрували:

     

     

     

     

     

     

     

     

    Дізнатися більше про те, як зареєструвати об’єкти промислової власності, можна за посиланням.

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає