Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Деякі аспекти права інтелектуальної власності та штучний інтелект: презентовано рекомендації
    05 Листопада 2024 Коментарів немає Олексенко Олексій

    Деякі аспекти права інтелектуальної власності та штучний інтелект: презентовано рекомендації

     

    Під час IP UKRAINE NOW 2024 відбулася “допрем’єрна” презентація Рекомендацій щодо деяких аспектів права інтелектуальної власності та ШІ, розроблених Міністерством цифрової трансформації України разом з низкою профільних установ та організацій, в тому числі й ІР офісом, за підтримки Міністерства економіки України. Зазначені рекомендації найближчим часом будуть представлені для широкого загалу.

     

    У межах презентації Дмитро Дорошенко, начальник відділу розвитку креативних секторів економіки ІР офісу, висвітлив питання “Рекомендації для користувачів систем ШІ: детально за окремими напрямами генерування AI-outputs”:

     

    “Останнім часом спори, які точилися навколо питання використання ШІ, стосувалися правовласників, авторів та розробників. Виходить так, що користувач трошки “завис” поміж зазначеними категоріями осіб. А насправді, користувач – також доволі незахищена категорія бенефіціарів генеративного ШІ, і в розроблених Рекомендаціях були описані, зокрема ризики, з якими може стикнутися користувач систем ШІ”.

     

    Дмитро Дорошенко зазначив, що в Рекомендаціях окреслені напрями використання систем ШІ для генерування Al-outputs:

     

    • генерування зображень/відео;

     

    • видозміна зображень/відео;

     

    • текстові масиви як Al-input;

     

    • застереження щодо комерційної таємниці;

     

    • музичні композиції як Al-input i Al-output.

     

    Дмитро Дорошенко (крайній ліворуч) з учасниками сесії “Інтелектуальна власність в ІТ, медіа, комунікації”.

     

    За його словами, якщо користувач буде використовувати платформи генеративного ШІ недобросовісно, то sui generis ніколи не запрацює. Оскільки у ч. 7 ст. 33 Закону України “Про авторське право і суміжні права” зазначено, що особа користується правом особливого роду (sui generis) за умови дотримання нею прав суб’єкта авторського права або суміжних прав, твір або об’єкт суміжних прав якого зазнав використання у процесі генерування неоригінального об’єкта, або ж прав суб’єкта на неоригінальний об’єкт, згенерований комп’ютерною програмою, неоригінальний об’єкт якого зазнав використання у процесі генерування нового неоригінального об’єкта.

     

    “Починаючи працювати над цими рекомендаціями, ми дискутували – чи варто обмежитися лише авторським правом, чи захопити й інші об’єкти права інтелектуальної власності, зокрема і торговельні марки? Натомість ми все ж вийшли за межі лише авторського права. Оскільки, коли на початку 2023 року тільки починався бум генеративного ШІ, в нас були сподівання, що генеративні платформи застосовуватимуть інструменти із блокування або принаймні спотворення чужих торговельних марок у згенерованих об’єктах. Сьогодні – кінець 2024 року, і ми бачимо, що ті наші сподівання, м’яко кажучи, не справдилися. ШІ-генератори відтворюють з високою точністю чужі ТМ, наражаючи на небезпеку і себе, і користувача. Відтак рекомендації в цій частині також були необхідні”, – зазначив представник ІР офісу.

     

    Щоб користувач системи ШІ був убезпечений від репутаційних та фінансових втрат, йому потрібно відповідально використовувати Al-input:

     

    • утриматися від використання в промпті відсилок до вже наявних об’єктів авторського права;

     

    • не використовувати в промпті ТМ та інші позначення/логотипи третіх осіб;

     

    • генеруючи новий текст, не використовувати чужі тексти як промпт;

     

    • виключити навіть саму можливість введення в Al-input будь-якої інформації, що пов’язана з комерційною таємницею;

     

    • утриматися від завантаження до системи ШІ з метою обробки чужих музичних композицій.

     

    Довідково:

     

    IP UKRAINE NOW 2024 – захід, присвячений глибокому аналізу актуальних аспектів ІР права, організувала Асоціація правників України.

     

    Фото організаторів.

     

    Читайте також:

     

    IP сфера має глобальний характер, тому важливо створити умови для розвитку потенціалу творців та надати їм дієві інструменти — Олена Орлюк на IP UKRAINE NOW

     

    IP офіс долучається до запуску державного інструменту Sandbox для створення високотехнологічних продуктів за допомогою ШІ та блокчейну

     

    Олексенко Олексій
    Олексенко Олексій
    administrator

    Коментарів немає