Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • ІР офіс розробляє порядок використання сирітських творів
    23 Лютого 2023 Коментарів немає Irena

    ІР офіс розробляє порядок використання сирітських творів

    Робоча група, куди входять фахівці ІР офісу, працює над необхідними законодавчими змінами для порядку використання сирітських творів.

     

    Це важлива ініціатива для кандидатського статус України та стандартів ВОІВ. Нині робоча група завершує підготовку відповідних пропозицій, які найближчим часом планується оприлюднити на ресурсі державної системи правової охорони інтелектуальної власності в розділі «Удосконалення законодавства».


    «Розробка порядку використання сирітських творів є не лише вимогою Закону, а й загальносвітовим трендом, який також підтримує ВОІВ, зокрема, працюючи над стандартами щодо узагальнення даних про сирітські твори. У Європейському Союзі діє відповідна директива, яка врегульовує ці відносини, а країни-члени ЄС мають свої акти, які, з урахуванням вимог зазначеної Директиви, визначають процедури набуття творами та об’єктами суміжних прав статусу сирітських. Тож для України, як кандидата в члени ЄС, важливо передбачити в національній правовій системі дієвий механізм набуття твором статусу сирітського твору. Це дозволить наблизити національну систему охорони авторських та суміжних прав до стандартів Європейського Союзу», – зазначив Олексій Арданов, начальник відділу авторського права ІР офісу.


    У робочій групі, крім представників ІР офісу (Микола Потоцький, Олексій Арданов, Олена Ігнатьєва, Ольга Кулініч, Дмитро Дорошенко), беруть участь відомі науковці сфери інтелектуальної власності: докторка юридичних наук Анна Штефан, кандидати юридичних наук Валентина Троцька, Костянтин Зеров, Любов Майданик, представники Мінекономіки (Дмитро Гузій) та Укрдержархіву (Тетяна Ємельянова).

     

    Сирітськими прийнято вважати твори та об’єкти суміжних прав, щодо яких жоден із суб’єктів майнових прав за результатами ретельного пошуку не ідентифікований, а в разі ідентифікації такого суб’єкта (включаючи об’єкти, оприлюднені анонімно чи під псевдонімом) – його місцезнаходження не встановлене.

     

    Реалізація авторського права не пов’язана з обов’язковою реєстрацією прав і договорів, тому суб’єкта авторського права і суміжних прав не завжди вдається встановити або віднайти його контакти. Оскільки тривалість охорони майнових прав обчислюється багатьма десятками років, у країнах, де запроваджений режим використання сирітських творів і об’єктів суміжних прав, визначаються джерела для обов’язкового пошуку, за якими потенційні користувачі можуть знайти належних суб’єктів для отримання дозволу.

     

    При цьому, щоб уникнути ризиків піратства, користуватися режимом сирітських творів звичайно дозволяється лише обмеженому колу некомерційних інституцій, які покликані зберігати і надавати доступ суспільству до культурної спадщини, зокрема бібліотекам, архівам, музеям з відкритим доступом для відвідувачів, організаціям із збереження фондів аудіо-, відеозаписів.

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає