Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Інтелектуальна власність як спільний вектор: Україна та Єврокомісія обговорили прогрес наближення законодавства в IP сфері на полях Генасамблеї ВОІВ
    11 Липня 2025 Коментарів немає Олексенко Олексій

    Інтелектуальна власність як спільний вектор: Україна та Єврокомісія обговорили прогрес наближення законодавства в IP сфері на полях Генасамблеї ВОІВ

     

    Адаптація законодавства України у сфері інтелектуальної власності до права Європейського Союзу (acquis ЄС) – одне з ключових завдань Розділу 7 переговорного процесу щодо набуття Україною повноправного членства в ЄС. Саме цьому була присвячена зустріч української делегації з представниками Європейської Комісії, що відбулася 9 липня 2025 року на полях 66-ї серії Асамблей Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) у Женеві.

     

    З боку Європейської Комісії участь у зустрічі взяли:

     

    • Каміль Кілянскі, заступник директора з питань інвестицій та інновацій, керівник відділу інтелектуальної власності Генерального директорату з питань внутрішнього ринку, промисловості, підприємництва та МСП (DG GROW);

     

    • Оскар Мондехар, міністр-радник делегації ЄС при ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві;

     

    • Ана Гарсія Перез, спеціаліст з питань права та політики DG GROW;

     

    • Ласло Адам Васс, спеціаліст з питань політики DG GROW.

     

    До складу української делегації увійшли представники Міністерства економіки України, Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ/IP офіс) та Постійного представництва України при ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві, а саме:

     

    • Олександр Циборт, заступник Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації;

     

    • Аліна Подолєва, радниця заступника Міністра економіки України;

     

    • Олена Орлюк, директорка УКРНОІВІ;

     

    • Богдан Падучак, перший заступник директора УКРНОІВІ;

     

    • Владислав Білоцький, заступник директора УКРНОІВІ;

     

    • Раміз Рамазанов, радник Економічного відділу Постійного представництва.

     

    Єврокомісія підтримує плани України в IP сфері

     

    Під час зустрічі сторони підтвердили високий рівень політичної та технічної взаємодії між Україною, Європейською Комісією та Відомства з інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO), зокрема в межах проєкту EU4IP, який фінансується ЄС. А також обговорили першочергові кроки після скринінгу українського законодавства, який відбувся у грудні 2024 року.

     

    Каміль Кілянскі позитивно оцінив прогрес України та назвав наміри щодо повної гармонізації IP законодавства “амбітними й такими, що заслуговують підтримки”. Він також підтвердив, що згідно з попереднім звітом Єврокомісії, законодавство України частково вже відповідає acquis ЄС.

     

    “Наше завдання не просто гармонізувати законодавство, а зробити так, щоб українські автори й інноватори мали доступ до тієї ж системи підтримки, захисту й комерціалізації, що і їхні колеги в ЄС. Гроші й можливості мають ходити за тими, хто створює цінність, а не губитися між інституціями”, – наголосив Олександр Циборт. Він висловив слова подяки за надійну підтримку та тісну співпрацю. Ця співпраця є надважливою для розбудови потенціалу національної системи інтелектуальної власності в дуже складний період.

     


    Олександр Циборт (ліворуч) і Каміль Кілянскі

     

    Також глава делегації України поінформував про кроки уряду в напрямі цифрової трансформації та подальші плани щодо цифровізації послуг у сфері інтелектуальної власності, зокрема впровадження інструментів на базі штучного інтелекту та підвищення стійкості й доступності електронних сервісів навіть в умовах воєнного часу.

     

    Пріоритети України: гармонізація, прозорість, інституційна сталість

     

    Українська делегація надала оновлену інформацію про ключові законодавчі пріоритети, серед яких:

     

    • завершення проєкту закону про комерційну таємницю;

     

    • фіналізація проєктів законів про торговельні марки, патенти (винаходи та корисні моделі), авторське право, які перебувають на завершальній стадії розробки Міністерства економіки, УКРНОІВІ спільно з міжнародними експертами EU4IP та усіма зацікавленими стейкхолдерами.

     

    “Наша мета – зробити процес наближення IP законодавства максимально прозорим і збалансованим. Ми враховуємо позиції всіх зацікавлених сторін, але чітко дотримуємося зобов’язань щодо повної відповідності acquis ЄС”, – зазначив Богдан Падучак.

     

    Запит на глибшу інтеграцію до європейської IP екосистеми

     

    Українська делегація також висловила зацікавленість у подальшій інтеграції до європейської IP інфраструктури, зокрема:

     

    • приєднанні до Європейської мережі інтелектуальної власності (EUIPN);

     

    • участі у діяльності Європейської обсерваторії з питань порушень прав інтелектуальної власності, Європейської мережі прокурорів з питань інтелектуальної власності EIPPN та використанні Порталу захисту IP прав (IPEP).

     

    Також делегація України наголосила на важливості визнання всіх українських географічних зазначень у ЄС, підсумовуючи обговорення зустрічей в Брюсселі у грудні 2024 року.

     

    “Україна готова і прагне стати повноцінною частиною європейської IP спільноти. Ми вже інтегровані у більшість процесів і сподіваємось на подальші кроки в напрямі офіційного приєднання до ключових інституцій та інструментів”, – акцентувала Олена Орлюк.

     

    Спільна політична позиція у ВОІВ

     

    Українська сторона висловила вдячність за незмінну підтримку з боку ЄС у межах ВОІВ, зокрема у захисті територіальної цілісності України, протидії спробам росії зловживати системами ВОІВ (зокрема шляхом необгрунтованого запровадження російської мови у міжнародних IP системах, діяльність зовнішнього офісу ВОІВ у москві та дезінформації) та консолідації підтримки України в регіональних групах.

     

    Також учасники зустрічі обговорили можливі спроби протидії реєстраціям прав інтелектуальної власності з тимчасово окупованих територій України як “російських” на платформах ВОІВ.

     

    Олена Орлюк наголосила на тому, що попри поширений наратив про те, що “інтелектуальна власність поза політикою”, від війни страждають усі українці. Якщо говорити конкретно про УКРНОІВІ, то за останні три місяці від наслідків повітряних ударів росії у Києві постраждало 14 співробітників – у деяких повністю знищені квартири та майно.

     

    Учасники зустрічі домовилися продовжувати співпрацю щодо наближення законодавства, впровадження рекомендацій ЄС та реалізації спільних проєктів у сфері цифрової трансформації, штучного інтелекту в IP адмініструванні та захисту прав інтелектуальної власності.

     

    Читайте також:

     

    Україна та Німеччина поглиблюють співпрацю в IP сфері: підсумки зустрічі української делегації з керівництвом DPMA

     

    Генеральна Асамблея 2025: Україна закликає ВОІВ та її держави-члени захистити глобальну систему інтелектуальної власності від агресивної політики росії

     

    УКРНОІВІ готується до інтеграції з цифровими платформами ВОІВ: підсумки зустрічі української делегації з радником Гендиректора ВОІВ з цифровізації

     

    Україна та Естонія посилюють співпрацю у сферах цифрових рішень, IP та розвитку ШІ

     

    ВОІВ продовжить підтримку України в IP сфері: українська делегація зустрілася з Гендиректором ВОІВ Дареном Тангом у Женеві

     

    Мінекономіки та ВОІВ підписали Меморандум про співробітництво у сфері інтелектуальної власності

     

    Олексенко Олексій
    Олексенко Олексій
    administrator

    Коментарів немає