Preloader Image
office@nipo.gov.ua
 • Українська
 • English
 • Як захистити українську інтелектуальну власність від рф: кейс пісні Христини Соловій
  15 Січня 2024 Коментарів немає Irena

  Як захистити українську інтелектуальну власність від рф: кейс пісні Христини Соловій

   

  Чи можна притягнути до відповідальності росіян за крадіжку нематеріальних активів українців? Куди звертатись, якщо побачили, що ваш твір незаконно використовують у країні-агресорці? 

   

  Начальниця департаменту розвитку сфери авторського права і суміжних прав ІР офісу Любов Майданик розповіла в коментарі ТСН про такі способи на прикладі української співачки Христини Соловій, чию пісню “Тримай” незаконно використали в рф.

   

   

  Оскільки росія не дотримується жодних міжнародних угод і назагал нехтує міжнародним правом, притягти до відповідальності за порушення авторських прав на території рф надзвичайно складно. Однак можливо.

   

  Оскільки права інтелектуальної власності є приватними правами, суб’єкт авторського права має право заборонити використання музичного твору на території рф з урахуванням вимог місцевого законодавства у сфері авторського права. Успіх такого можливого захисту не гарантований, оскільки рф після повномасштабного вторгнення в Україну формує так звані списки недружніх країн, зазначаючи про можливість недотримання прав інтелектуальної власності громадян цих країн.

   

  Тому слід діяти локально: через офіси тих платформ, де вкрадені твори використовуються. Наприклад, YouTube чи Facebook. Після скарги вони мають заблокувати відео чи аудіо.

   

  Наприклад, автор може звернутися до онлайн-платформи з описом проблеми, що було завантажено такий-то контент, який порушує моє авторське право. І онлайн-платформа в досить короткі строки може заблокувати доступ до такого контенту”, — наголошує Любов Майданик.

   

  При цьому важливо акцентувати на тому, що це українські твори, адже такі звернення — можливість донести західній аудиторії інформацію про російську агресію та крадіжку українських витворів.

   

  росія цілеспрямовано здійснює крадіжку культурних цінностей: і нематеріальних, як у прикладі з крадіжкою музики: і матеріальних – наприклад, знищення цілих музеїв та викрадення колекцій”, – констатує начальниця департаменту розвитку сфери авторського права і суміжних прав ІР офісу.

   

  За словами Любові Майданик, IP офіс тримає руку на пульсі таких подій, оскільки в межах своєї компетенції, активно співпрацює з представниками креативних секторів економіки, зокрема, в частині консультацій та надання розʼяснень.

   

  Любов Майданик переконана, що відстоювання української культури має визначальне значення для ідентифікації українців як нації, яка поділяє європейські цінності, оскільки сучасне мистецтво, а також культурна спадщина є їхньою частиною.

   

  Одним із успішних прикладів відстоювання української культури у світі є визнання Музеєм Стеделік (Stedelijk Museum, Амстердам) Казимира Малевича як українського художника. Цей музей містить одну з найбільших колекцій його творів.

   

  Також музей мистецтва Метрополітен (Metropolitan Museum of Art, Нью-Йорк) визнав художника Архипа Куїнджі українським митцем.

   

  Це якраз і є одним із дієвих механізмів відстоювання української культури.

   

  Також дієвими ініціативами, які вже впроваджуються за підтримки керівництва держави, є різні культурні ініціативи. Наприклад, організація виставок у провідних музеях світу з представленням широкому загалу шедеврів українського мистецтва, як це було зроблено в рамках проєкту Ukraine.Out of Blackout у низці європейських державних музеях: Луврі, Державному музеї Берліна тощо.

   

  Довідково:

   

  Українська співачка Христина Соловій виявила, що в російському льодовому шоу дружини речника путіна Тетяни Навки використали її пісню. Мелодію залишили незмінною, а от слова були вже російськими. Йдеться про пісню “Тримай”, випущену ще у 2015 році.

   

  Христина Соловій заявила про апропріацію української культурної спадщини і повідомила, що судитиметься, адже дружина Пєскова вкрала і спаплюжила її інтелектуальну власність.

   

  Колаж: IP офіс (використано фото Andriy Makukha (Amakuha))

   

  Читайте також:

   

  Захищай і заробляй на своїх ідеях: IP офіс надає консультації для креативних індустрій

   

  IP офіс презентує мануал з охорони інтелектуальної власності в ювелірній індустрії

   

  Інтелектуальна власність і світ моди: IP офіс презентував мануал для фешн-індустрії

  Irena
  Irena
  administrator

  Коментарів немає