Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Медіація як додатковий інструмент альтернативного вирішення спорів
    03 Березня 2023 Коментарів немає Irena

    Медіація як додатковий інструмент альтернативного вирішення спорів

    Коли маємо справу з нематеріальними активами, класичне вирішення спорів через судові позови не завжди ефективне: вони можуть розтягтись на роки, завдати втрат репутації і навіть зашкодити діловим відносинам між сторонами.

     

    Ось чому важливі способи альтернативного вирішення спорів (АВС). Вони не підміняють собою правосуддя, а є додатковим інструментом, який надає:

    – більшу свободу сторонам і гнучкість у формуванні власної позиції під час захисту своїх прав та інтересів,
    – можливість зберегти ділові відносини,
    – зекономити час, необхідний для вирішення спору, і ресурси, зокрема на сплату судових витрат, юридичних послуг, висновків експертиз тощо.

    Основні способи АВС — медіація та арбітраж. Вони характеризуються залученням до процесу вирішення спору третьої – нейтральної – особи з різними функціями. Зараз ми зупинимось на медіації.

     

    Що таке медіація?


    Медіація – це переговори сторін за участі спеціально підготовленої нейтральної, незалежної, неупередженої особи (медіатора), яка допомагає сторонам врегулювати конфлікт (спірну ситуацію) і досягти максимально ефективних домовленостей зі спірних питань.

     

    Медіатор не має повноважень надавати консультації сторонам та приймати рішення по суті спору, рішення приймають самі сторони, основна функція медіатора – налагодити комунікацію між ними.

     

    Медіація може бути проведена на різних стадіях. Медіатор та інші учасники медіації, у тому числі суб’єкт, що організовує та забезпечує проведення медіації, не мають права розголошувати конфіденційну інформацію, якщо інше не встановлено законом, або якщо всі сторони медіації не домовилися у письмовій формі про інше.

     

    За результатами медіації сторони можуть досягти угоди у погодженій між ними формі з урахуванням вимог закону (цивільно-правовий договір, мирова угода (за наявності судового провадження), домовленості про певні дії тощо).

     

    Впровадження медіації на базі ІР офісу

     

    Одним з напрямів своєї діяльності ІР офіс визначив впровадження механізмів АВС, зокрема медіації. ІР офіс є учасником судових справ щодо захисту прав інтелектуальної власності і щодня отримує позовні заяви та інші документи щодо судового захисту.

     

    Зі свого досвіду ми знаємо, що такі справи без перебільшення розглядаються роками через значне навантаження на судову систему, юридичну реєстрацію сторін за межами території України, складністю предмету спору тощо.

     

    Покращити ситуацію зі строками розгляду судових справ у ІР сфері зможе повноцінний запуск Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Його створили ще у 2017 році, але для повноцінного запуску потрібен час.

     

    У будь-якому випадку, тривалість судового розгляду справи завжди є довшою та виснажливою для сторін, ніж знаходження компромісу у вирішенні спору через застосування процесів медіації.

     

    Саме тому нині в структурі ІР офісу формується Центр медіації та посередництва. Основним його завданням є сприяння мирному врегулюванню спорів шляхом ознайомлення всіх стейкхолдерів з процедурами АВС, їх особливостями та перевагами.

     

    Також на базі Центру передбачається функціонування ІР платформи для надання організаційно-технічних умов та допомоги учасникам процесу медіації.

     

    Міжнародний досвід

     

    Міжнародні послуги АВС в ІР сфері успішно надає Центр арбітражу та посередництва Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ). Ще у 2018 році ВОІВ і Мінекономіки уклали Меморандум, який передбачає підвищення обізнаності щодо процедур АВС, навчання українських профільних медіаторів у сфері ІР, підтримку розвитку політичних засобів, проведення семінарів та інших навчальних програм.

     

    ІР офіс прагне вийти на якісно новий рівень спільних з ВОІВ проєктів, зокрема й щодо просування ІР медіації. Ми впевнені, що робота Центру медіації та посередництва ІР офісу забезпечить розвиток способів АВС у сфері ІВ в Україні.

     

     

     

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає