Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Можливості для винахідників та інноваторів: запрацювали нові Правила реєстрації винаходів і корисних моделей
    31 Жовтня 2024 Коментарів немає Олексенко Олексій

    Можливості для винахідників та інноваторів: запрацювали нові Правила реєстрації винаходів і корисних моделей

     

    Документ пріоретизує галузі зеленої енергетики, транспортних технології, нано- та біотехнології, а також сфери нацбезпеки та оборони.

     

    25 жовтня 2024 року набули чинності Правила складання, подання та проведення експертизи заявки на винахід і заявки на корисну модель. Цей документ затверджено наказом Мінекономіки від 9 вересня 2024 року № 23301.

     

    Реєстрація винаходу або корисної моделі надає її власнику виключні майнові права, такі як право користуватися нею, а також забороняти або дозволяти іншим її використання.

     

    Що регламентують правила

     

    Зокрема, Правила регламентують:

     

    • хто має право подати заявку;

     

    • перелік документів для заявника та процедуру її подання;

     

    • особливості змісту заявки у різних галузях техніки;

     

    • порядок проведення експертизи заявки;

     

    • особливості щодо секретних та міжнародних заявок;

     

    • дії щодо заявки, які можуть вчинятися з ініціативи заявника.

     

    Правила також:

     

    • деталізують положення щодо нових можливостей відповідно до законодавства, таких як зауваження щодо патентоспроможності винаходу, заперечення проти заявки, інформаційного пошуку за клопотанням будь-якої особи;

     

    • визначають порядок перевірки в разі часткової відмови від прав, видачі сертифікату додаткової охорони, експертизи корисної моделі на відповідність умовам патентоздатності;

     

    • визначають порядок перевірки факту застосування щодо заявника або держави заявника санкцій, а також правові наслідки застосованих санкцій.

     

    Євроінтеграційне значення

     

    Зазначимо, що нові Правила впроваджують деякі стандарти ЄС, передбачені Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.

     

    Також вони:

     

    • відповідають положенням Договору про патентну кооперацію (PCT) та Договору про патентне право (PLT);

     

    • враховують окремі положення Acquis communautaire, що має важливе євроінтеграційне значення, адже реєстрація результатів науково-технічної діяльності є важливим етапом на шляху інноваційного розвитку та інтеграції до високотехнологічного суспільства.

     

    Також важливо, що Правила передбачають “санкційне застереження”. Під час проведення експертизи заявки перевіряється факт застосування щодо заявника санкцій. Перевірка цього факту здійснюється за відомостями, що містяться в рішеннях Ради національної безпеки і оборони України, введених у дію Указами Президента України. А також у встановлених законом випадках, затверджених постановою Верховної Ради України.

     

    Якщо на будь-якому етапі діловодства за заявкою встановлено факт застосування щодо заявника або щодо держави заявника санкцій, діловодство за заявкою здійснюється з урахуванням виду застосованих санкцій. Про це ІР офіс повідомляє заявника.

     

    “Прийняті Правила створюють нові можливості для винахідників для реєстрації їхніх розробок, особливо в пріоритетних для нашої країни галузях. До того ж, деталізація процедур подання заперечення проти заявки, зауважень щодо патентоспроможності винаходу, а також проведення інформаційного пошуку за клопотанням будь-якої особи дозволяє наблизитися до справедливого балансу між правами власника та потребами суспільства, яке неможливо уявити без науково-технічного прогресу. Також необхідно підкреслити, що положення Правил, що відносяться до біотехнологічних винаходів, наближені до законодавства ЄС, що безперечно сприяє нашому шляху до євроінтеграції”, – зазначила директорка ІР офісу Олена Орлюк.

     

    Довідково:

     

    Винахід та корисна модель – нове технічне рішення, що розв’язує існуючу задачу у будь-якій сфері технології. Для реєстрації винахід і корисна модель повинні бути новими та промислово придатними (тобто, їх можливо застосувати). А винахід має додатково відповідати критерію винахідницького рівня (тобто, бути неочевидним для людини, що обізнана з відповідною галуззю технології).

     

    Читайте також:

     

    Винаходи, які боронять Україну: цікаво про IP в картках

     

    Відбулось секторальне обговорення блоку “Винаходи і корисні моделі” проєкту Національної ІР стратегії

     

    Розвиток зелених технологій в Україні: підсумки ІХ Business & Legal Energy Forum

     

    Олексенко Олексій
    Олексенко Олексій
    administrator

    Коментарів немає