Документ пріоретизує галузі зеленої енергетики, транспортних технології, нано- та біотехнології, а також сфери нацбезпеки та оборони.
25 жовтня 2024 року набули чинності Правила складання, подання та проведення експертизи заявки на винахід і заявки на корисну модель. Цей документ затверджено наказом Мінекономіки від 9 вересня 2024 року № 23301.
Реєстрація винаходу або корисної моделі надає її власнику виключні майнові права, такі як право користуватися нею, а також забороняти або дозволяти іншим її використання.
Зокрема, Правила регламентують:
Правила також:
Зазначимо, що нові Правила впроваджують деякі стандарти ЄС, передбачені Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.
Також вони:
Також важливо, що Правила передбачають “санкційне застереження”. Під час проведення експертизи заявки перевіряється факт застосування щодо заявника санкцій. Перевірка цього факту здійснюється за відомостями, що містяться в рішеннях Ради національної безпеки і оборони України, введених у дію Указами Президента України. А також у встановлених законом випадках, затверджених постановою Верховної Ради України.
Якщо на будь-якому етапі діловодства за заявкою встановлено факт застосування щодо заявника або щодо держави заявника санкцій, діловодство за заявкою здійснюється з урахуванням виду застосованих санкцій. Про це ІР офіс повідомляє заявника.
“Прийняті Правила створюють нові можливості для винахідників для реєстрації їхніх розробок, особливо в пріоритетних для нашої країни галузях. До того ж, деталізація процедур подання заперечення проти заявки, зауважень щодо патентоспроможності винаходу, а також проведення інформаційного пошуку за клопотанням будь-якої особи дозволяє наблизитися до справедливого балансу між правами власника та потребами суспільства, яке неможливо уявити без науково-технічного прогресу. Також необхідно підкреслити, що положення Правил, що відносяться до біотехнологічних винаходів, наближені до законодавства ЄС, що безперечно сприяє нашому шляху до євроінтеграції”, – зазначила директорка ІР офісу Олена Орлюк.
Довідково:
Винахід та корисна модель – нове технічне рішення, що розв’язує існуючу задачу у будь-якій сфері технології. Для реєстрації винахід і корисна модель повинні бути новими та промислово придатними (тобто, їх можливо застосувати). А винахід має додатково відповідати критерію винахідницького рівня (тобто, бути неочевидним для людини, що обізнана з відповідною галуззю технології).
Читайте також:
Винаходи, які боронять Україну: цікаво про IP в картках
Розвиток зелених технологій в Україні: підсумки ІХ Business & Legal Energy Forum
Коментарів немає