Preloader Image
office@nipo.gov.ua
 • Українська
 • English
 • Чи можна зареєструвати торговельну марку, яка ображає за національною ознакою?
  18 Липня 2023 Коментарів немає Irena

  Чи можна зареєструвати торговельну марку, яка ображає за національною ознакою?

   

  Коротка відповідь – ні. Детальне пояснення на прикладі реальних судових спорів – у статті IP офісу.

   

  Торговельна марка, яка ображає за національною ознакою, не може бути зареєстрована.

   

  Яскравим прикладом є судовий спір щодо оскарження відмови в реєстрації позначення “ЯПОШКА”, відповідачем по якому наразі виступає ІР офіс.

   

   

  У 2020 році рішенням Мінекономіки заявнику відмовлено в реєстрації цієї торговельної марки через те, що заявлене позначення суперечить публічному порядку та принципам моралі. Зокрема, використання словесної частини “Япошка” може сприйматись споживачами як образливе скорочення від слова “японець” та дискримінувати за національно-культурною ознакою. І тим самим завдати шкоди інтересам Японії.

   

  Відмова в реєстрації торговельної марки була оскаржена до суду. За наслідками розгляду справи суд першої інстанції підтримав позицію ІР офісу щодо неможливості надання правової охорони позначенню, яке ображає за національною ознакою, як наслідок – у задоволенні позову відмовлено (справа № 757/44428/21-ц).

   

  17 липня 2023 судом апеляційної інстанції також підтримано позицію ІР офісу в цій справі.

   

  Була справа

   

  Це вже не перший спір з аналогічних підстав. Схожий позов розглядався судом в 2009 році з приводу позначення “ХОХЛЯШКИ”, якому відмовлено в набутті правової охорони через його суперечність суспільним інтересам та принципам моралі.

   

   

  У цій справі судом також відмовлено в задоволенні позову з тих підстав, що використання позначення з використанням слова “Хохляшки” для маркування товарів широкого вжитку може образити почуття національної гідності українців (справа № 2а-13731/09/0570).

   

  ІР офіс прискіпливо перевіряє всі обставини під час проведення кваліфікаційної експертизи заявлених позначень, особливо звертає увагу на суперечливість позначень публічному порядку, принципам моралі. Не можна надавати правову охорону об’єктам, які мають навіть натяк на приниження будь-кого за національною ознакою. Прояви шовінізму, ксенофобії і дискримінації за національно-культурними ознаками є недопустимими.

   

  Читайте також:

   

  Практика Суду ЄС: справа SI, Brompton Bicycle Ltd – про охорону авторським правом форми виробу на прикладі велосипеда

   

  Практика Суду ЄС: охорона авторським правом розкладу футбольних матчів як бази даних

   

  Практика Суду ЄС: справа Levola Hengelo BV – про охорону авторським правом смаку харчового продукту

  Irena
  Irena
  administrator

  Коментарів немає