Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Захист прав інтелектуальної власності: відбулося чергове секторальне обговорення проєкту Національної ІР стратегії
    11 Червня 2024 Коментарів немає Irena

    Захист прав інтелектуальної власності: відбулося чергове секторальне обговорення проєкту Національної ІР стратегії

     

    Триває серія дискусій, організованих Мінекономіки та IP офісом, щодо проєкту Національної стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності до 2030 року. 

     

    Цього разу у фокусі уваги – блок “Захист прав інтелектуальної власності”. Зокрема, три основні інструменти захисту прав ІВ:

     

    • адміністративний механізм (розгляд в Апеляційній палаті),
    • судовий,
    • позасудовий (медіація).

     

    Зі вступним словом до присутніх звернувся Владислав Білоцький, заступник директора ІР офісу:

     

    “Ми презентуємо наше бачення захисту прав інтелектуальної власності, вислухаємо ваші поради та зауваження. Адже всі ми маємо співпрацювати для того, аби належним чином спочатку розробити Національну стратегію, а потім імплементувати її в дійсність”.

     

    Спікер також акцентував на необхідності запуску найближчим часом в Україні IP суду:

     

    “Запуск IP суду є однією з вимог іноземних партнерів. Ми в IP офісі і, впевнені, вся професійна спільнота прагне, аби це сталося найближчим часом. Адже деякі справи тривають понад 5 років. А в певних категоріях справ все залежить навіть не від сторін, а від кількості експертиз. Ми маємо надію, що зі запуском роботи IP суду і певними законодавчими змінами, які ми також плануємо опрацювати й ініціювати, фактор експертиз, які фактично руйнують принцип змагальності сторін, буде усунено”.

     

    Також Владислав Білоцький детально зупинився на ролі медіації у захисті IP:

     

    “Ми покладаємо великі сподівання на медіацію, адже вона є ефективним способом вирішення спорів. Її головна перевага полягає у тому, що за результатами медіації ухвалюється рішення, яке, як правило, влаштовує обидві сторони. На відміну від судових процесів, коли задоволеною лишається одна сторона. В усьому світі медіація показує свою ефективність, тож ми прагнемо її розвитку і в Україні”.

     

    Із загальною презентацією цього блоку виступив Юрій Романюк, начальник департаменту захисту прав інтелектуальної власності ІР офісу:

     

    “Питання захисту прав інтелектуальної власності набуває особливого значення для України у контексті виконання зобов’язань з міжнародними договорами. Зокрема, Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Це, у свою чергу, є складовою для створення сприятливого бізнес-клімату і залучення інвестицій для держави”.

     

    Детальніше Юрій Романюк зупинився на представленні стратегічних цілей щодо судового захисту прав інтелектуальної власності: забезпеченні своєчасного та ефективного представництва інтересів IP офісу в судових органах Україниі.

     

    Зокрема, він розповів про специфічні заходи із досягнення зазначених цілей:

     

    • постійне, своєчасне та ефективне забезпечення представництва та захисту інтересів IP офісу в судах в порядку самопредставництва під час розгляду справ, пов’язаних із захистом прав IP, в межах наданих повноважень;

     

    • організаційно-правове забезпечення виконання судових рішень з питань інтелектуальної власності та контроль за їх виконанням.

     

    Про адміністративний механізм захисту прав ІВ, зокрема, про важливість неупередженої та кваліфікованої роботи Апеляційної палати розповіла Юлія Горбик, начальниця департаменту забезпечення роботи апеляційної палати ІР офісу:

     

    “Основним завданням і стратегічною метою на найближчий час є, звісно, запуск Апеляційної палати. Зі свого боку ми робимо усе для того, щоб це якнайшвидше відбулося і дуже сподіваємось, що її робота почнеться вже найближчим часом. Інші цілі — скорочення строків, підвищення кваліфікації, а також участь у розробці змін до законодавства щодо підвищення стандартів розгляду тощо”. 

     

    Про розвиток Центру спостереження з питань порушень прав інтелектуальної власності ІР офісу деталізувала його начальниця Олександра Косенко:

     

    “Стратегічними цілями і візією Центру є те, що він має стати центром наукової, технічної, правової, соціологічної, статистичної інформації про інтелектуальну власність. В тому числі і досвіду протидії порушенням прав ІВ. Крім того, Центр спостереження — це, перш за все, своєрідна комунікативна платформа, де можуть зібратися державні органи, митні, правоохоронні, правовласники для того, щоб вирішувати нагальні питання”.

     

    Своє бачення цього блоку висловив і Пилип Білицький, адвокат, патентний повірений, член правління Національної асоціації патентних повірених України (НАПА).

     

    “З боку Асоціації патентних повірених ми висловлюємо свою підтримку цим напрацюванням і якщо ми можемо чимось допомогти, зокрема щодо запуску Апеляційної палати, ми готові долучитись. Стосовно питань судового захисту — чекаємо запуску спеціалізованого ІР суду. Але поки змушені користуватися тим, що є, хоча зараз такі спори розглядаються досить довго”. 

     

    Нагадаємо, стратегічний напрям розвитку вищезазначеного блоку було представлено під час заходу, присвяченого World IP Day (26 квітня).

     

    Читайте також:

     

    Відбулось секторальне обговорення блоку “Колективне управління майновими правами у сфері авторського права і суміжних прав” проєкту Національної ІР стратегії

     

    Проєкт Національної IP стратегії: відбулося секторальне обговорення блоку “Комерційна таємниця”

     

    Відбулось секторальне обговорення блоку “Винаходи і корисні моделі” проєкту Національної ІР стратегії

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає