Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • IP Week 2024 фінішував: IP захист, інноваційна економіка, освіта та науковий потенціал – ключові засади проєкту Національної IP стратегії
    27 Квітня 2024 Коментарів немає Irena

    IP Week 2024 фінішував: IP захист, інноваційна економіка, освіта та науковий потенціал – ключові засади проєкту Національної IP стратегії

     

    Основні аспекти концепції проєкту Національної стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності продовжили обговорювати під час третьої сесії заходів до World IP Day (26 квітня) в межах Українського тижня ІВ (IP Week 2024), який провела команда IP офісу за підтримки Міністерства економіки України. 

     

    Модератором сесії виступив радник директора ІР офісу Микола Потоцький.

     

    Судова тріада: основні інструменти захисту IP прав

     

    Про ключові елементи стратегії в аспекті захисту прав інтелектуальної власності розповів Владислав Білоцький, заступник директора ІР офісу:

     

    “Від створення ефективної моделі захисту інтелектуальної власності залежить міцність фундаменту інноваційної моделі розвитку України. Інвестори, які прийдуть після нашої перемоги, мають бути впевнені, що їх права будуть належним чином захищені.

     

    Є три основні інструменти захисту прав інтелектуальної власності: адміністративний механізм (розгляд в Апеляційній палаті), судовий та позасудовий (медіація). Стратегічною ціллю діяльності ІР офісу у сфері судового захисту прав інтелектуальної власності є забезпечення своєчасного та ефективного представництва інтересів у судових органах України. Ми почали цифровізацію судових процесів – і це дало нам деякі переваги”.

     

     

    Владислав Білоцький

     

    Також серед стратегічних цілей – посилення моніторингу та захисту від контрафактної й піратської продукції. На цьому, зокрема, буде зосереджена робота Центру спостереження з питань порушень прав інтелектуальної власності ІР офісу.

     

    Більше про інструменти захисту, які пропонує ІР офіс, та цифрові рішення — у презентації:

     

    презентація

    Розбудова інноваційної економіки 

     

     

    Про аспекти розбудови інноваційної економіки, які будуть відображені в Національній IP стратегії, говорив Андрій Омельченко,  експерт WIPO, завідувач кафедри приватного права ННІ “Юридичний інститут” КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, професор, д.ю.н.:

     

    Згідно із законом, одним з видів інвестицій є майнові права інтелектуальної власності. Для інвестиційної діяльності актуальною є проблема ефективної комерціалізації, впровадження в цивільний оборот обʼєктів ІВ на всіх етапах процесу. А саме: ідентифікація обʼєкта, його оцінка і можливість використання цього активу як застави, що надасть можливість розвивати ті чи інші види фінансових послуг. Це питання страхування обʼєктів ІВ, оподаткування, стандартизація та уніфікація оцінки. Тому інноваційний напрям є унікальним і з точки зору вдосконалення законодавства, і практики в цій сфері”.

     

    Андрій Омельченко

     

    Про комерціалізацію обʼєктів інтелектуальної власності і те, як ці питання мають бути відображені в Нацстратегії, розповіла Ольга Кронда, начальниця департаменту розвитку інновацій ІР офісу:

     

    Ми всі знаємо, наскільки ця сфера була складною і довго була в нас не на часі. Тож в програмному документі ми намагалися врахувати усі проблеми. Стосовно державного регулювання ми вбачаємо такі цілі:

     

    • гармонізація українського законодавства з європейським для розподілу майнових прав,
    • розробка індексу потенціалу інтелектуальної власності для інноваційного розвитку регіонів,
    • незарегульована та зрозуміла процедура комерціалізації прав на обʼєкти ІВ та трансферу технології,
    • ефективне державне та приватне партнерство.

     

    Наша національна екосистема має забезпечувати комерціалізацію обʼєктів ІВ, трансферу технологій і створенню інноваційної продукції”.

     

    Ольга Кронда

     

    Більше матеріалів – у презентації:

     

    презентація

     

    Освіта та науковий потенціал для сфери інтелектуальної власності

     

    Питання освіти і науки, ключові проблеми у IP сфері та можливі шляхи їх вирішення окреслив Анатолій Кодинець, завідувач кафедри інтелектуальної власності та інформаційного права ННІП КНУ імені Тараса Шевченка, професор, д.ю.н.:

     

    Базою для формування фахівців для сфери ІВ має бути освіта. І ми, як спеціалісти, це розуміємо. Однак маємо констатувати, що ті події, що відбуваються в Україні, вплинули на формування фахівців у сфері.

     

    Анатолій Кодинець

     

    Варто наголосити, що загальні засади розуміння дотримання прав ІВ мають бути ще на рівні шкільної освіти, адже вже тоді учень стикається з використанням певних ресурсів, доступом до інтернету. Тобто ми говоримо про стратегію культури виховання поваги до ІВ. Має бути істотно переглянута й підготовка фахівців у ЗВО. Адже наразі в Україні відсутня освіта з ІВ в комплексному розрізі, як це було раніше, коли були специфічні категорії. Також припинено викладання основ ІВ на всіх спеціалізаціях у ЗВО, хоча така практика за десятиріччя довела якісні результати. Натомість нині ІВ майже не виклажається навіть на технічних та природничих спеціальностях. Впровадження ЄДКІ в магістратурі по праву, в якому не враховуються особливості ІР права, також нівелює зацікавленість у набутті знань з ІВ. Відтак, виникає велика проблема з підготовкою майбутніх спеціалістів для сфери в цілому ”.

     

    Детальніше – у презентації: 

     

    презентація

     

    Підбиваючи підсумки сесії, очільниця ІР офісу Олена Орлюк наголосила, що викликів і проблем для галузі ІВ чимало, але є можливості та бажання працювати над їх подоланням:

     

    “Ми говоримо поки про загальну ідентифікацію проблем. На жаль, вони не нові зовсім, робота над їх вирішенням майже не рухається всі ці роки, а по багатьох напрямах навіть ситуація ускладнюється. Особливо це стосується освіти. Можливо, в межах цієї Стратегії ми зможемо зрушити з місця проблему підготовки фахівців – і нас нарешті почують. 

     

    Ми розуміємо, що маємо ставити для себе реальні плани. Якісь питання зможемо розвʼязати в найближчі пʼять-шість років, якісь не зможемо. Однак я сподіваюсь, що всі напрацьовані матеріали будуть втілені в конкретні кейси, рухи, рекомендації та зміни до законодавства”.

     

    Олена Орлюк

     

    Фото: Юрій Бєлах

     

    Читайте також інші новини IP Week 2024:

     

    Під час World IP Day презентовано концепцію проєкту Національної стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності

     

    ВОІВ підтримує Україну у розробці Національної стратегії інтелектуальної власності: підсумки сесії “IP Strategy: WIPO for Ukraine”

     

    Як розвивати інноваційну інфраструктуру в Україні: дискусії у межах IP Week 2024 (відео)

     

    IP Week 2024: National IP&Innovations Hub презентував успішний досвід та нові можливості (відео)

     

    IP Week 2024: суди, адміністративний та позасудові способи захисту (відео)

     

    Моніторинг порушень і боротьба з контрафактом: День IP захисту під час IP Week (відео)

     

    Як захистити українську книгу: в межах IP Week відбувся круглий стіл щодо контрафакту у книговидавництві (відео)

     

    Як ідеї змінюють світ: урок IP Academy в межах IP Week про творчі екоініціативи

     

    Сталий розвиток, інтелектуальна власність та “зелене” майбутнє: стартував IP Week 2024 (відео)

     

    Тиждень інтелектуальної власності 2024: запрошуємо на серію заходів, присвячених IP та інноваціям

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає