14 грудня лідери ЄС ухвалили історичне рішення про початок переговорів з Україною щодо вступу до Європейського Союзу. Єврокомісія без подальшого відтермінування починає готувати технічні аспекти переговорів з Україною про членство (так звану, переговорну рамку).
Нагадаємо, що Єврокомісія у своєму Звіті в рамках Пакета Розширення, опублікованому на початку листопада 2023 року, відзначила суттєвий прогрес сфери інтелектуальної власності України та оприлюднила низку рекомендацій щодо подальшої гармонізації національного законодавства з правом ЄС.
12 грудня 2023 року відбулася ще одна знакова подія для ІР сфери: Європейська Комісія та Відомство з інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO) підписали угоду щодо початку реалізації Регіональної програми ЄС з підтримки сфери інтелектуальної власності України, Республіки Молдова та Грузії (Програма).
Програма спрямована на зміцнення інноваційної екосистеми, посилення охорони, захисту прав інтелектуальної власності та створення сприятливого середовища для розвитку інновацій, творчості та конкуренції з огляду на євроінтеграційний вектор розвитку зазначених країн. Програма розрахована на чотири роки й фінансується спільно Європейською Комісією у розмірі 2,8 млн євро та EUIPO у розмірі 1,2 млн євро на загальну суму 4 млн євро.
Участь України в програмі відкриє нові перспективи та пришвидшить рух на шляху правового узгодження з політикою та правовою системою acquis ЄС, забезпечить створення надійних інструментів та механізмів захисту прав інтелектуальної власності й покращення бізнес-середовища. У межах виконання Програми плануються заходи з професійного навчання, проведення тренінгів – зокрема, для українських суддів з метою посилення правосуддя у сфері інтелектуальної власності – та здійснення грантової підтримки.
Під час підписання угоди Генеральний директор з питань сусідства та переговорів щодо розширення ЄС Герт-Ян Купман зазначив, що ця Програма “стане важливим внеском у зусилля Грузії, Молдови та України на шляху до вступу в ЄС. Підтримуючи створення сильних прав інтелектуальної власності, цей проєкт також сприятиме покращенню бізнес-середовища та прискоренню економічного зростання. Експертиза EUIPO буде ключовим фактором у допомозі нашим країнам-партнерам орієнтуватися в практичних наслідках їхніх прагнень до ЄС у цій важливій сфері”.
“EUIPO має дуже чітку мету — забезпечити, щоб системи інтелектуальної власності сприяли добре функціонуючим ринкам і підтримували інновації та креативність для створення зростання, процвітання та можливостей — не лише в ЄС, але й за кордоном. Під час мого візиту до Києва в жовтні, я підтвердив прихильність EUIPO до тісної співпраці з нашими сусідніми партнерами. Реалізація відповідної угоди покликана посилити охорону та захист прав ІВ в Україні, Грузії та Молдові згідно із зобов’язаннями відповідних Угод про асоціацію та на підтримку процесу вступу до ЄС”, — зазначив виконавчий директор EUIPO Жоао Неграо.
У свою чергу директорка ІР офісу Олена Орлюк наголосила, що “таке рішення є результатом посилення співпраці України з Єврокомісією та EUIPO. Реалізація Програми створить нові можливості для українського бізнесу, креаторів та винахідників, що набуває особливої ваги в умовах повномасштабної війни. Наші спільні зусилля стануть запорукою ефективної охорони та захисту ІР на шляху євроінтеграції та післявоєнного відновлення, стійкості економічної інфраструктури, забезпечення залучення інвестицій та підвищення рівня правової культури ІВ”.
Завдяки цим спільним діям Європейська Комісія, EUIPO та країни-партнери працюватимуть разом над побудовою більш стійких, конкурентоспроможних та інтегрованих економік.
“Ми реалізували багато важливих структурних реформ, плануємо і надалі зберігати високу динаміку євроінтеграційних процесів та регіональної співпраці. Імплементація Програми стане якісним підґрунтям для пришвидшення адаптації українського законодавства до EU acquis, реалізації рекомендацій Єврокомісії та прискорення внутрішніх трансформацій у сфері ІВ та підвищення обізнаності у даній галузі», – наголосив перший заступник директора ІР офісу Богдан Падучак.
Старт реалізації програми планується на початку 2024 року.
Читайте також:
ЄС та Україна домовилися про підтримку інтеграції України до системи інтелектуальної власності ЄС
Коментарів немає