Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Створення та використання біобанків: Україна презентувала нагальну тему на міжнародній конференції
    28 Листопада 2023 Коментарів немає Irena

    Створення та використання біобанків: Україна презентувала нагальну тему на міжнародній конференції

     

    Ця тематика є надзвичайно своєчасною у світлі збереження генофонду та повоєнної відбудови країни.

     

    Наприкінці листопада у Токіо (Японія) проходила IIІ Міжнародна науково-практична конференція Topical Aspects of Modern Scientific Research, у якій від України взяли онлайн-участь заступник начальника відділу розвитку інноваційної екосистеми Департаменту розвитку інновацій ІР офісу Ольга Уразовська та лікар акушер-гінеколог вищої кваліфікаційної категорії медичного центру “Добробут” Ольга Роговець.

     

    Ольга Уразовська та Ольга Роговець представили нагальну тему для сьогодення України: “Створення та використання біобанків в Україні: в аспекті медицини та розвитку інноваційної екосистеми”.

     

    Зокрема, у цій роботі:

     

    • розглянуто основні засади розбудови створення та використання біобанків в Україні;

     

    • з’ясовано, що відносини щодо створення та використання біобанків завдяки своїй новизні та поєднанню правових, медичних, а також етичних аспектів їх реалізації, сфери майнових та особистих немайнових прав фізичних осіб вимагають детальної та комплексної правової регламентації;

     

    • визначено місію: одним із інструментів створення сильної держави є розвиток інноваційної екосистеми в збереженні та підвищенні генофонду країни, особливо у воєнні та післявоєнні часи.

     

    Ця тематика є надзвичайно важливою та своєчасною для України. Нещодавно Верховна Рада прийняла закон “Про внесення змін та доповнень до деяких законів України з метою забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство” (№ 8011).

     

    Документ передбачає можливість для військових зберігати свої репродуктивні клітини коштом держави. Біобанки – це репозитарії, призначені для зберігання біологічного матеріалу людини. Вводиться нове поняття – посттравматичне материнство/батьківство, охоплюється можливість забору не лише репродуктивних клітин, а і тканин, прописується фінансування вищезазначених заходів, а також вибору закладів охорони здоров’я для забору біологічного матеріалу.

     

    “Інноваційний потенціал має стати рушієм економічного зростання та сприяти розвитку всіх сфер економіки, зокрема сфери охорони здоров’я. Для динамічного розвитку та успіху держави, збереження генофонду, забезпечення безпеки та суверенітету держави, її конкурентоспроможності у сучасному світі необхідно сприяти розвитку видів діяльності з високою наукоємністю (саме такою є медицина). Тобто необхідно перейти від низькотехнологічної ресурсної до високотехнологічної інноваційної економіки. Основою української інноваційної конкурентоспроможності мають стати знання і результати наукових досліджень. Їх ефективна реалізація в Україні з можливістю виходу на світові ринки сприятиме розвитку держави, і головним в цьому є відбудова України в післявоєнні роки з мінімальною втратою українського генофонду”, – акцентувала Ольга Уразовська.

     

    “Надважливим питанням є збереження фертильності – репродуктивного потенціалу для жінок-захисниць. Відкритим питанням лишається збереження ембріонів подружжя, в якому один або двоє є військовослужбовцями, з подальшим використанням ембріонів дружиною у разі інвалідизації чоловіка або його загибелі, та чоловіком для сурогатного материнства у разі травматизації/інвалідизації або смерті дружини. Враховуючи реалії сьогодення – військовий час і всі наслідки, пов’язані з військовими діями також, – важливими питаннями є збереження стовбурових клітин та терапевтичне клонування для лікування дегенеративних хвороб і репарації ушкоджених тканин. Проведено сотні наукових досліджень і десятки клінічних випробувань, які доводять, що введення препарату стовбурових клітин дозволяє лікувати багато важких хвороб”, – наголосила Ольга Роговець.

     

    За результатами проведеної конференції вийшов друкований збірник Topical Aspects of Modern Scientific Research зі статтями учасників конференції, серед яких є і англомовна публікація у співавторстві Ольги Уразовської та Ольги Роговець.

     

     

    Ознайомитись зі статтею можна тут:

     

    Читайте також:

     

    Як залучати кошти на дослідження: представники IP офісу взяли участь в конференції Innovations and Prospects in Modern Science

     

    IP офіс запрошує на ІІ Національний форум з інтелектуальної власності та інновацій IP LET FORUM

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає