Preloader Image
office@nipo.gov.ua
 • Українська
 • English
 • Уряд ухвалив Порядок набуття та втрати статусу сирітських творів та сирітських об’єктів суміжних прав
  15 Грудня 2023 Коментарів немає Irena

  Уряд ухвалив Порядок набуття та втрати статусу сирітських творів та сирітських об’єктів суміжних прав

   

  15 грудня 2023 року Кабінет Міністрів України затвердив Порядок набуття та втрати статусу сирітських творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань, умов їх дозволеного використання та ведення реєстру. 

   

  За Законом України «Про авторське право і суміжні права», сирітським вважається оприлюднений в Україні твір, фонограма, відеограма (у тому числі що входить до складу аудіовізуального твору або іншої фонограми, відеограми), зафіксоване виконання, щодо яких жоден із суб’єктів майнових прав за результатами ретельного пошуку не ідентифікований, а в разі ідентифікації такого суб’єкта (включаючи об’єкти, оприлюднені анонімно чи під псевдонімом) – його місцезнаходження не встановлене.

   

  Такі твори можуть використовуватися бібліотеками, музеями з відкритим доступом для відвідувачів, архівами або організаціями із збереження фондів аудіо-, відеозаписів способами відтворення для оцифрування, індексації, каталогізації, збереження або відновлення копії після вжиття заходів із ідентифікації та належного розшуку авторів.

   

  Порядок набуття та втрати статусу сирітських творів та сирітських об’єктів суміжних прав визначає, зокрема процедуру пошуку суб’єктів авторського права чи суміжних прав. Так, заклад має подати відповідне оголошення щодо розшуку таких суб’єктів (публікується на офіційному сайті Національного органу інтелектуальної власності, функції якого виконує ІР офіс), провести пошук у наявних базах, зокрема міжнародних, надати ІР офісу визначені документи. Після цього ІР офіс ухвалює рішення та вносить такі твори та об’єкти суміжних прав до відповідного реєстру.

   

  Регламентована також процедура втрати творами та об’єктами суміжних прав статусу сирітських. Суб’єкти авторського права чи суміжних прав мають подати до ІР офісу відповідну заяву, вмотивоване підтвердження наявності прав на твір.

   

  Коментуючи цей Порядок, начальниця Департаменту розвитку сфери авторського права і суміжних прав ІР офісу Любов Майданик зазначила про те, що режим сирітських творів було розроблено для оцифрування та розповсюдження творів, охоронюваних авторським правом, субʼєктів прав інтелектуальної власності на які неможливо ідентифікувати або з якими неможливо зв’язатися.

   

  “Сирітські твори збалансовують суспільно орієнтовану діяльність установ культурної спадщини щодо поширення творів серед громадськості та охороною авторських прав на них”, – акцентувала Любов Майданик.

   

  Читайте також:

   

  Набрав чинності новий порядок державної реєстрації авторського права: IP офіс відновлює розгляд заявок

   

  Рада Європи ухвалила рішення про початок переговорів щодо вступу України до ЄС, а Єврокомісія та EUIPO дали старт Регіональній програмі ЄС з підтримки ІР сфери України

  Irena
  Irena
  administrator

  Коментарів немає