Preloader Image
office@nipo.gov.ua
 • Українська
 • English
 • Перетворення опалого листя на еко-папір: український науковець став фіналістом конкурсу Премії для молодих винахідників 2024
  04 Червня 2024 Коментарів немає Irena

  Перетворення опалого листя на еко-папір: український науковець став фіналістом конкурсу Премії для молодих винахідників 2024

   

  23-річний винахідник Валентин Фречка розробив технологію, завдяки якій можна виробляти одну тонну целюлози з 2,3 тонни опалого листя, для чого в іншому випадку потрібно було б вирубати 17 дерев. 9 липня українець побореться за Премію для молодих винахідників з голландською фіналісткою та командою з Тунісу.

   

  За даними Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), целюлозно-паперова промисловість є одним із найбільших промислових секторів у світі та має величезний вплив на ліси на планеті. Цей сектор споживає 13–15% загального обсягу деревини та використовує 33–40% усієї промислової деревини, що продається у всьому світі.

   

  У пошуках більш екологічно безпечних рішень для виробництва паперу 23-річний український винахідник Валентин Фречка розробив технологію переробки опалого листя на папір. Фречка став фіналістом Премії для молодих винахідників European Inventor Award 2024 на знак визнання його перспективної роботи в галузі циркулярної економіки та в напрямі реалізації однієї з Цілей сталого розвитку ООН. Він був обраний з-поміж понад 550 кандидатів для участі у конкурсі в цьому році.

   

  Використання нової технології переробки опалого листя на папір

   

  Відомо, що вирубування дерев в усьому світі значно посилює кліматичні зміни, збільшуючи рівень забруднення повітря, спричиняючи втрату біорізноманіття та порушуючи кругообіг води. Глобальне потепління також призводить до таких проблем, як ерозія ґрунтів та зменшення доступності прісної води. Втрата дерев збільшує витрати на подолання екологічних проблем, як-от повені.

   

  У 2021 році Валентин Фречка заснував компанію Releaf Paper з метою комерціалізації процесу. Компанія отримує листя від міських рад і використовує ці потенційні відходи для виробництва біологічно розкладної та придатної для вторинної переробки паперової продукції.

   

  Технологія представляє зручний та економічно ефективний спосіб управління органічними відходами в містах, збереження дерев, уникнення викидів парникових газів, що утворюються під час розкладання листя, і пропонує екологічно чисті альтернативні варіанти упаковки, що сприяє зменшенню відходів. Компанія Releaf Paper може виробляти одну тонну целюлози з 2,3 тонни опалого листя, при тому що для вироблення такої кількості целюлози в іншому випадку потрібно було б вирубати 17 дерев.

   

  Компанія Releaf Paper використовує запатентовану інноваційну технологію для переробки опалого листя в екологічно безпечний папір без сульфатів, сульфітів або хлору. Листя проходить ретельне очищення та хіміко-механічну обробку, що включає подрібнення та розм’якшення високим тиском і парою. Цей процес дозволяє ефективно ізолювати волокна, отримуючи целюлозу, схожу на деревну целюлозу, яка потім поєднується з біонаповнювачами для створення паперових рулонів для різних продуктів, як-от паперові пакети, картон і гофровані коробки.

   

  Компанія, що має офіси в Парижі та Києві, також переробляє частину відходів на добрива і потім знову передає їх містам. У майбутньому компанія Фречки прагне працювати з біологічними відходами фруктових дерев, як-от листя тропічних рослин, наприклад, ананасів, бананів та юки, а також з біологічними відходами сільськогосподарського виробництва.

   

  Натхненний прагненням захистити природу

   

  Фречка народився і виріс у селі Сокирниця, де його виховували бабуся з дідусем, змалку проявляв невгамовну допитливість до природи і життя. У 16 років, під час походу в Карпати, у нього з’явилася ідея боротися з вирубкою лісів шляхом переробки опалого листя, роблячи його цінним ресурсом для виробництва паперу, а також зменшуючи викиди вуглецю, що виникають в результаті розкладання. Він став членом Малої академії наук України та почав свій шлях до власного винаходу.

   

  «Releaf — це чудовий приклад того, що відбувається, коли досвід, натхнення, знання поєднуються в потрібний момент у потрібному місці. Використання листя для виробництва паперу – це можливість, якої раніше не існувало, і це був наш шанс зробити щось значуще, усвідомлюючи, що ця технологія може допомогти майбутнім поколінням, водночас зберігаючи життєздатність української технологічної екосистеми», – розповідає Валентин Фречка.

   

  Валентин Фречка

   

  Releaf Paper отримала підтримку WWF і Canopy Planet у 2021 році. Наразі Фречка живе у Франції, разом зі своїм партнером знайшовши нову стратегію розширення можливостей компанії в Європі. Виробництво паперу з листя здійснюється шляхом аутсорсингу з України, а Releaf продає свою продукцію в багатьох європейських країнах, маючи багатьох відомих клієнтів серед міжнародних брендів і виробників споживчих товарів.

   

  Використовуючи нову технологію для вирішення проблеми рослинних відходів у містах і запобігання знищенню лісів, Releaf Paper сприяє досягненню Цілям сталого розвитку ООН: № 9 (промисловість, інновації та інфраструктура) і № 12 (відповідальне споживання та виробництво).

   

  Довідково:

   

  Українця Валентина Фречка названо одним із трьох фіналістів Премії для молодих винахідників цьогорічної European Inventor Award, яка відзначає видатних винахідників віком до 30 років. Інші фіналісти:

   

  • команда туніських винахідників — Хавла Бен Ахмед (Khaoula Ben Ahmed), Гофран Яарі (Ghofrane Ayari), Сулейма Бен Теміме (Souleima Ben Temime) і Сірін Яарі (Sirine Ayari), які розробили «розумне» рішення для керування кріслом колісним, щоб люди з важкою формою інвалідності могли пересуватися самостійно,

   

  Фіналісти з Тунісу

   

  • голландка Рошель Німейер (Rochelle Niemeijer), чия портативна тест-система для швидкої ідентифікації бактеріальних інфекцій може значно допомогти у боротьбі зі стійкістю до антибіотиків.

   

  Рошель Німейер – фіналістка з Голландії

   

  Переможців European Inventor Award та Премії для молодих винахідників 2024 року буде оголошено під час церемонії, яка транслюватиметься в прямому ефірі з Мальти 9 липня 2024 року.

   

  Дізнайтеся більше про значення винаходу, технологію та біографію винахідника тут.

   

  Про Премію для молодих винахідників

   

  Європейське патентне відомство заснувало Премію для молодих винахідників у 2021 році, щоб надихнути наступне покоління винахідників. Премія, що призначена для винахідників віком до 30 років з усього світу, відзначає ініціативи, які використовують технології для сприяння досягненню Цілей сталого розвитку ООН. Переможець отримає 20 000 євро, фіналісти, які займуть друге та третє місце, – 10 000 та 5 000 євро відповідно.

   

  Про European Inventor Award

   

  European Inventor Award – одна з найпрестижніших європейських премій у галузі інновацій. Започаткована Європейським патентним відомством у 2006 році, ця премія відзначає окремих осіб та команди, які знайшли шляхи вирішення найбільших викликів сучасності. Фіналістів і переможців обирає незалежне журі, до складу якого входять колишні фіналісти премії.

   

  Про ЄПВ

   

  Європейське патентне відомство (ЄПВ), яке налічує 6 300 співробітників, є однією з найбільших державних установ у Європі. ЄПВ зі штаб-квартирою в Мюнхені та офісами в Берліні, Брюсселі, Гаазі та Відні було засновано з метою зміцнення співробітництва в галузі патентів у Європі. Завдяки централізованій процедурі видачі патентів ЄПВ, винахідники можуть отримати надійний захист патентів у 44 країнах, що охоплює ринок з населенням близько 700 мільйонів осіб. ЄПВ також є провідною міжнародною організацією в галузі надання патентної інформації та пошуку патентів.

   

  Фото: inventoraward.org

   

  Читайте також:

   

  Talking about my idea: що треба знати про можливості для інноваторів у програмі “Горизонт Європа” (відео)

   

  ІР як частина бізнес-стратегії: підсумки вебінару №3 проєкту Talking about my idea (відео)

  Irena
  Irena
  administrator

  Коментарів немає