Масштаби збитків та орієнтовна вартість відновлення України є колосальними. Попри те, що Звіт Секретаріату Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) щодо допомоги та підтримки інноваційного і креативного секторів України, а також функціонування екосистеми інтелектуальної власності в умовах війни (документ A/66/8) містить цінну інформацію про шляхи відновлення, він лише дає короткий огляд величезних страждань та руйнувань, спричинених агресивною війною російської федерації проти України.
На цьому наголосила українська делегація під час розгляду п.20 порядку денного 66-ї серії засідань Асамблей держав-членів ВОІВ, яка триває з 8 по 17 липня у Женеві (Швейцарія). Цей пункт було присвячено допомозі та підтримці сектору інновацій та креативності України та системи інтелектуальної власності. Це питання порядку денного презентував Генеральний директор Дарен Танг, а структуру змісту та ключові висновки звіту – директор Відділу країн з перехідною та розвиненою економікою (TDC) ВОІВ Хабіп Асан.
Із заявою від імені України виступила Олена Орлюк, директорка Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ/IP офіс). Передусім вона висловила слова подяки Дарену Тангу за представлення Звіту та його постійне лідерство і відданість справі підтримки інновацій, креативності та інтелектуальної власності України.
Також українська делегація подякувала заступнику Генерального директора Хасану Кляйбу, Хабіпу Асану та всьому Відділу TDC за їхню важливу підтримку, а також усім підрозділам ВОІВ, які долучились до підготовки звіту й надавали конкретну допомогу українській системі інтелектуальної власності.
Окрема подяка була адресована державам-членам за їхню солідарність і підтримку рішень, ухвалених у попередні роки. Як наголосила українська делегація, ці колективні дії відіграли вирішальну роль у збереженні та підтримці інноваційного, креативного секторів та сфери інтелектуальної власності України в надзвичайно складних умовах.
Як було вже підкреслено під час відкриття цієї Генеральної Асамблеї, масштаби збитків та орієнтовна вартість відновлення України є колосальними, зазначила Олена Орлюк. Наслідки війни є щоденними і руйнівними. За останні місяці росія посилила повітряні атаки на Київ та інші українські міста. Десятки цивільних осіб, серед яких і діти, загинули або зазнали поранень. Було зруйновано або пошкоджено критичну інфраструктуру, житлові будинки, культурні пам’ятки, адміністративні будівлі, у тому числі пов’язані з IP системою.
Як повідомила українська делегація, руйнівних наслідків зазнали й колеги з українського IP офісу – УКРНОІВІ. Недавні повітряні атаки зруйнували домівки та майно 15 співробітників. Ці випадки не є винятком – це щоденна реальність, з якою стикаються творці, винахідники, підприємці по всій Україні.
Усього, за словами Олени Орлюк, було пошкоджено або знищено близько 230 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури. Понад 300 тисяч будинків – знищено. Зруйновано чи пошкоджено понад 2200 культурних об’єктів: музеїв, театрів, бібліотек. А близько 7 мільйонів культурних об’єктів було втрачено, розграбовано або залишено на окупованій території.
Попри все це, Україна не здається.
Разом із Міністерством економіки України УКРНОІВІ продовжує свою роботу, зокрема – завершує розробку комплексного проєкту Національної стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності. Ця дорожня карта покликана допомогти подолати виклики та забезпечити відновлення. Стратегію підготовлено у тісній співпраці з експертами ВОІВ, і Україна глибоко цінує цей внесок. Найближчим часом розпочнуться публічні консультації, і Олена Орлюк запросила всіх охочих долучитися до подальшої спільної роботи.
“Звіт ВОІВ також засвідчив стійкість української системи інтелектуальної власності, зокрема розширення портфеля послуг та діяльності УКРНОІВІ. Сьогодні українська мережа TISC налічує понад 50 центрів по всій країні, зокрема в регіонах, що зазнали серйозних руйнувань. Ми також співпрацюємо з науково-дослідними та академічними установами, допомагаємо їм розробляти внутрішню IP політику за методологією ВОІВ. За допомогою цільових програм, IP використовується в тих сферах, де вона рятує життя і будує майбутнє: через такі ініціативи, як Lab2Market UA: Veterano і Medtech, держава відкриває шлях до інновацій для ветеранів, науковців та волонтерів”, – наголосила очільниця IP офісу.
У креативному секторі український IP офіс надає креаторам рекомендації, проводить інформаційні кампанії, а також створив підрозділ підтримки креативних індустрій, який надає щоденну консультаційну підтримку.
У співпраці з владою Київської області запущено пілотну програму компенсації витрат МСП, пов’язаних з інтелектуальною власністю. Ініціатива виявилася успішною, і УКРНОІВІ готує її масштабування в інші регіони, що постраждали від війни.
Українська делегація закликала держави-члени ВОІВ долучитися до цих зусиль – шляхом підтримки українських заявників і бізнесів у межах своїх юрисдикцій або шляхом надання цільової технічної допомоги для розбудови потенціалу IP сфери України.
“Кожна зареєстрована українська торговельна марка, кожен виданий патент, кожна захищена творча робота – це не тільки акт економічної стійкості, а й акт непокори перед обличчям агресії”, – наголосила Олена Орлюк. Вона закликала делегатів стати активними прихильниками цих зусиль і стояти разом з Україною, яка бореться за свободу, творчість і демократичні цінності.
Окремий блок заяви був присвячений систематичному зловживанню глобальними системами ВОІВ з боку російської федерації.
Українська делегація наголосила: попри рішення Генеральної асамблеї 2024 року, яке зобов’язує ВОІВ підтримувати суверенітет і територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах, з моменту його ухвалення вже опубліковано щонайменше три міжнародні заявки за Мадридською системою, в яких адреси на тимчасово окупованих територіях України вказані як адреси в рф.
“Ці заявки, подані навіть після прийняття рішення Генеральної Асамблеї 2024 року, чітко демонструють, що нинішня система протидії на основі застережень та дисклеймерів є неефективною і не запобігає систематичним зловживанням”, – зазначила очільниця УКРНОІВІ.
Україна визнала кроки, зроблені ВОІВ у відповідь на мандат Генеральної Асамблеї, але зазначила, що вони недостатні. ВОІВ повинна діяти рішуче і прозоро, щоб без подальших затримок відновити цілісність своїх систем.
“Це не просте технічне питання. Це серйозне інституційне випробування для всієї міжнародної спільноти інтелектуальної власності – випробування нашої колективної здатності дотримуватися принципів міжнародного права та наших зобов’язань за Статутом ООН”, – зазначила Олена Орлюк.
Українська делегація закликала Міжнародне бюро ВОІВ посилити технічні заходи, що забезпечують дотримання суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Це можна і потрібно досягти шляхом розробки та впровадження технічних рішень, що запобігають неправильному представленню адрес заявників та блокують будь-які заявки, які засвічують незаконне привласнення українських територій.
“ВОІВ має необхідну правову базу та інституційну відповідальність для послідовного дотримання цих принципів. Дотримання територіальної цілісності України не є опціональним – це питання міжнародного права та критичний критерій для авторитету ВОІВ як агентства ООН, відповідального за адміністрування глобальних систем інтелектуальної власності”, – резюмувала Олена Орлюк.
На завершення українська делегація повторила свій заклик до ефективної та рішучої відповіді на дії росії, яка полягає в:
Україна закликала всі держави-члени підтримати ці заходи та підтвердити спільну відданість свободі, міжнародному праву та гідності.
Склад української делегації на 66-й серії засідань Асамблей держав-членів ВОІВ:
Читайте також:
Коментарів немає