Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Як захистити книгу і авторське право у соцмережах: мануал для творців
    25 Жовтня 2024 Коментарів немає Олексенко Олексій

    Як захистити книгу і авторське право у соцмережах: мануал для творців

     

    Як вберегти твір від незаконного відтворення, захистити авторські права і проконтролювати цей захист? Що робити, якщо ваші права порушили в інтернеті?

     

    Центр спостереження з питань порушення прав інтелектуальної власності ІР офісу в межах інформаційної кампанії ANTI-PIRACY: BOOKS підготував мануал з конкретними порадами для творців-письменників, а також спеціальний гайд для тих, чиї авторські права порушили в Instagram, Facebook, YouTube і Telegram.

     

    Розпочнемо з термінології

     

    Визначення книги як об’єкта авторського права встановлено у статті 6 Закону України “Про авторське право і суміжні права”, а саме:

     

    “Об’єктами авторського права є твори у сфері літератури, мистецтва, науки, зокрема літературні твори белетристичного, публіцистичного, наукового, технічного або іншого характеру (книги, брошури, статті тощо) у письмовій, електронній (цифровій) чи іншій формі”.

     

    “Коли мене можна визнати автором?”

     

    Це питання, яке найчастіше ставлять автори.

     

    Наша коротка відповідь — одразу. Це пояснюється нормою про момент виникнення прав та презумпцію авторства, встановленою у статті 9 Закону України “Про авторське право і суміжні права”:

     

    “Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Твір вважається створеним з моменту первинного надання йому будь-якої об’єктивної форми (письмової, речової, електронної (цифрової) тощо). За відсутності доказів іншого, автором твору вважається фізична особа, ім’я якої, як автора, зазначено у оригіналі або копії твору (презумпція авторства)”.

     

    Превентивні заходи захисту

     

    Написавши книгу, автор має заздалегідь подумати про захист свого твору від порушень.

     

    Превентивними заходами можуть бути:

     

    • публічне оголошення про авторські права,

     

    • або реєстрація авторського права.

     

    Ці дії не є обов’язковими, але допоможуть автору, якщо його права буде порушено.

     

    Публічне оголошення про авторські права 

     

    Публічне оголошення може здійснюватися шляхом опублікування, наприклад, частини книги на власному вебсайті автора (або у сторонньому виданні) разом з позначеннями:

     

    • знак охорони авторського права ©;

     

    • рік першої публікації твору;

     

    • прізвище та імʼя або псевдонім автора.

     

    Реєстрація авторського права 

     

    Щоб зареєструвати авторське право на твір, автору необхідно подати заяву до ІР офісу. Зареєструвавши твір, автор отримує охоронний документ – свідоцтво.

     

    Нижче надаємо корисні посилання щодо реєстрації авторського права:

     

    • Порядок державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, затверджений наказом Міністерства економіки України від 16 серпня 2023 року № 11319.

     

    • Інструкція ІР офісу для подання в електронній формі заявок на державну реєстрацію прав авторів на твори та державну реєстрацію договорів, що стосуються прав авторів на твори.

     

     

    Зауважимо, що зазвичай автор підписує договір з видавництвом для друку книги. Розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності здійснюється на підставі таких правочинів (стаття 1107 Цивільного кодексу України):

     

    • Ліцензія на використання об’єкта права інтелектуальної власності.

     

    • Ліцензійний договір.

     

    • Договір про створення за замовленням і використання об’єкта права інтелектуальної власності.

     

    • Договір про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності.

     

    • Інший правочин щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності.

     

    Як діяти, коли права вже порушені?

     

    Спершу обов’язково зафіксуйте факт правопорушення. Найефективніше для суду: фіксація за допомогою приватних онлайн-сервісів. Маються на увазі спеціальні вебресурси, які дозволяють зафіксувати вміст сторінки і надати результати фіксації як доказ в суд. Юристи знають, як це працює.

     

    Разом з цим рекомендуємо також скласти протокол огляду вебсторінки. Це роблять адвокати, представники у справах інтелектуальної власності (патентні повірені) або інші уповноважені особи.

     

    Далі – зверніться до порушника з листом-претензією. Одразу застерігаємо, що направити листа зі словами “ви вкрали мій твір” недостатньо. Претензія має бути юридично обґрунтованою.

     

    Щонайменше, претензія має містити:

     

    • реквізити порушника (ПІБ — якщо це фізична особа, або повне найменування — якщо юридична особа; також ідентифікаційний код, адресу для листування та контакти);

     

    • обґрунтування (як саме та щодо якого твору було порушено право);

     

    • законні підстави (перелік норм законодавства, які підтверджують, що дії порушника є правопорушенням; для цивільного захисту рекомендується користуватися Законом України “Про авторське право і суміжні права” та Цивільним кодексом України);

     

    • вимогу, наприклад, про припинення порушення, стягнення винагороди або вжиття інших заходів, передбачених законом.

     

    До претензії необхідно додати докази:

     

    • Доказ, що твір належить автору (див. превентивні заходи).

     

    • Доказ, що фіксує факт правопорушення.

     

    У разі, якщо претензія не подіяла на порушника і він продовжує порушувати закон, наступним кроком є звернення до суду. Розгляд справ з питань порушень авторського права може здійснюватися в порядку цивільного, господарського, адміністративного або кримінального судочинства. Порядок звернення до суду встановлюється процесуальним законодавством, залежно від виду судочинства.

     

    Обираючи спосіб та стратегію захисту прав на книгу, рекомендуємо звернутися до юриста або патентного повіреного. Спеціалісти допоможуть побудувати більш ефективну лінію захисту та проконсультують з питань порушених прав.

     

    Що робити, якщо права порушили в соцмережах?

     

    Більшість платформ в Інтернеті мають правила дотримання прав інтелектуальної власності та активно реагують на заяви від користувачів. Поскаржитись в інтернеті досить нескладно. Центром спостереження підготовлено гайд “Захист прав інтелектуальної власності в соціальних мережах”, де зібрано корисні посилання для блокування незаконного контенту. Ознайомитись можна за посиланням:

     

     

    Окрім цього, для боротьби з порушенням авторських прав існує закон DMCA (Digital Millennium Copyright Act), який був прийнятий у США.  За його правилами будь-який матеріал, що порушує авторське право, може бути видалений з мережі Інтернет без звернення до суду. Якщо на сайті було виявлено, наприклад, копію книги, її автор має право надіслати претензію сервіс-провайдеру, який повинен або приховати контент із пошукової видачі, або ж видалити його.

     

    Для подачі DMCA скарги у Google існує окрема веб-сторінка за посиланням.

     

    Більше матеріалів, опублікованих в межах інформаційної кампанії ANTI-PIRACY: BOOKS шукайте на наших ресурсах:

     

    • YouTube-сторінка кампанії ANTI-PIRACY: BOOKS

     

     

     

     

    Олексенко Олексій
    Олексенко Олексій
    administrator

    Коментарів немає