Preloader Image
office@nipo.gov.ua
 • Українська
 • English
 • Зміцнення прав інтелектуальної власності в Україні, Грузії та Молдові для підтримки вступу до Європейського Союзу
  25 Березня 2024 Коментарів немає Irena

  Зміцнення прав інтелектуальної власності в Україні, Грузії та Молдові для підтримки вступу до Європейського Союзу

   

  25–26 березня делегація ЄС на чолі з Жоао Неграу, виконавчим директором Відомства з інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO), відвідує Кишинів, Молдова. Участь у заходах бере і керівництво українського IP офісу: очільниця УКРНОІВІ Олена Орлюк та перший заступник директора Богдан Падучак.

   

  Перший день було відзначено запуском EU4IP, проекту співпраці між EUIPO та національними відомствами інтелектуальної власності – УКРНОІВІ (український IP офіс), Sakpatenti (Грузія) та AGEPI (Молдова) – для зміцнення прав інтелектуальної власності у Грузії, Молдові та Україні за підтримки ЄС.

   

  Ініціатива спрямована на використання інтелектуальної власності для створення сприятливого середовища для інновацій, творчості та вільної конкуренції. Таким чином, партнерство прокладає шлях для вступу трьох країн-кандидатів до ЄС та Мережі інтелектуальної власності Європейського Союзу (European Union IP Network, EUIPN) – мережі, яка складається з EUIPO, національних відомств ІВ та асоціацій користувачів ЄС.

   

   

  Під час дводенного візиту делегація ЄС також зустрічається з європейськими та міжнародними зацікавленими сторонами, обговорюючи потреби та цілі проекту EU4IP.

   

  25 березня делегація ЄС зустрілася з віцепрем’єр-міністром, міністром закордонних справ Республіки Молдова паном Міхаєм Попшоєм, а також з іншими високопосадовцями урядів України, Грузії та Молдови.

   

  Офіційний запуск проєкту EU4IP: пряма мова

   

  25 березня проєкт EU4IP урочисто відкрили віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції та головний учасник переговорів Республіки Молдова щодо вступу до ЄС пані Крістіна Ґерасімова, посол ЄС у Республіці Молдова пан Яніс Мажейкс та виконавчий директор EUIPO. Конференція зібрала високопоставлених представників країн-бенефіціарів, а також EUIPO, Представництва ЄС у Молдові та європейських національних відомств інтелектуальної власності Естонії, Латвії, Литви, Польщі та Румунії в рамках ініціативи Team Europe.

   

  «На нашому європейському шляху ми незмінні в розумінні важливості якісного захисту ІР для розбудови конкурентоспроможної та стійкої економіки, заснованої на інноваціях, технологіях та креативності, тим більше в умовах викликів триваючої війни. Досягнення візії спільного, інноваційного європейського майбутнього – неможливе без досвіду, експертизи та послідовної підтримки наших європейських колег. Усі ці елементи підтримки нам випала можливість зустріти в рамках співпраці з EUIPO», – зазначила Олена Орлюк, директорка українського IP офісу (УКРНОІВІ).

   

  Олена Орлюк

  Олена Орлюк

   

  Богдан Падучак

   

  «Я радий, що успіх спільного проекту Грузія-ЄС 2020-2023 заклав основу для нового регіонального проекту, до якого, поряд з Грузією, залучені також Україна та Молдова. Це особливо важливо, оскільки всі три країни-учасниці проекту EU4IP отримали статус кандидатів на членство в ЄС. Я глибоко вірю, що цей проект зробить значний внесок у подальший розвиток сфери інтелектуальної власності країн-учасниць», – сказав Сосо Ґіорґадзе, голова Sakpatenti.

   

  Сосо Ґіорґадзе

  Сосо Ґіорґадзе

   

  Еудженіу Русу, Генеральний директор AGEPI, підкреслив важливість проекту EU4IP для країн-бенефіціарів, зазначивши:

   

  «Запуск цього проекту ЄС має велике значення для Республіки Молдова, оскільки це підтверджує нашу відданість зміцненню системи інтелектуальної власності та просуванню нашої програми європейської інтеграції. Ми раді співпрацювати з EUIPO та нашими партнерами з ЄС для подальшого посилення захисту інтелектуальної власності в Молдові, Україні та Грузії. Ця співпраця має важливе значення для створення сприятливого середовища для інновацій, творчості та вільної конкуренції, таким чином сприяючи нашим цілям вступу до ЄС та інтеграції в Європейську мережу інтелектуальної власності».

   

  Еудженіу Русу

   

  «Ми докладемо всіх зусиль для надання будь-якої допомоги, необхідної відповідно до конкретних потреб кожної з країн. Проект EU4IP, що фінансується ЄС, який ми запускаємо сьогодні, сприятиме приведенню правової бази наших країн-партнерів у відповідність до acquis ЄС щодо інтелектуальної власності, узгодження правового регулювання, правової охорони та захисту», – сказав Жоао Неграу, виконавчий директор EUIPO.

   

  Жоао Неграу

   

  EU4IP: мета і сенси проєкту

   

  Зміцнюючи ландшафт інтелектуальної власності, EU4IP сприяє економічному та культурному розвитку, зміцнює потенціал малих і середніх підприємств (МСП) і підвищує рівень інвестиційної привабливості. Основною метою проекту EU4IP є сприяння належному та ефективному рівню реєстрації, захисту та правозастосування у сфері ІВ в Україні, Грузії та Молдові.

   

  Мета полягає в тому, щоб три країни — Україна, Молдова, Грузія — перейняли передовий європейський і міжнародний досвід і дотримувалися зобов’язань, викладених у відповідних Угодах про асоціацію, Угодах про поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (УА/ПВ ЗВТ), та впроваджували рекомендації Європейської Комісії щодо набуття членства в ЄС.

   

  Проект EU4IP підкреслює важливість охорони й захисту прав інтелектуальної власності, зосереджуючись на чотирьох ключових сферах:

   

  • вдосконалення законодавчої бази та сприяння її узгодженню з acquis ЄС у сфері інтелектуальної власності;
  • підтримка установ і мереж у сфері ІВ;
  • співпраця над механізмами захисту прав; та
  • підвищення обізнаності, орієнтоване на приватний сектор та МСП.

   

  Цей фінансований ЄС проект реалізується EUIPO протягом початкової тривалості у 48 місяців, починаючи з 1 січня 2024 року, із загальним бюджетом 4 мільйони євро, наданих Європейським Союзом, включаючи EUIPO.

   

   

  Підтримка України ЄС у сфері ІВ

   

  У 2022 році ВІВЄС вжила заходів для надання підтримки українським власникам торговельних марок і промислових зразків та забезпечення належної охорони й захисту їхніх прав інтелектуальної власності в ЄС, продовжуючи технічну роботу та співпрацю з українськими органами інтелектуальної власності.

   

  У лютому 2023 року між Європейською Комісією та Україною було досягнуто новаторської угоди, яка дозволяє Україні брати участь у заходах, що фінансуються Європейським Союзом у межах Програми єдиного ринку.

   

  У червні 2023 року SME Fund, спільний фонд EUIPO та Європейської комісії для малого та середнього бізнесу, було розширено для підтримки українських підприємств, які тепер можуть отримати фінансування для подання заявок на права інтелектуальної власності, включаючи торговельні марки, промислові зразки, винаходи чи сорти рослин.

   

  У жовтні 2023 року виконавчий директор ВІВЄС Жоао Неграу відвідав Україну, щоб обговорити значний вплив російської агресії на сферу інтелектуальної власності в Україні, підкресливши нагальну потребу спільних зусиль для вирішення цих проблем, а також дослідити роль інтелектуальної власності у період післявоєнного відновлення країни для покращення її інвестиційного клімату. Під час цього візиту між EUIPO та УКРНОІВІ було підписано дворічний робочий план на 2024–2025 роки, який окреслює спільні заходи за Меморандумом про взаєморозуміння, підписаного в липні 2023 року.

   

   

   

  Довідково:

   

  EUIPO — одна з найбільших децентралізованих агенцій Європейського Союзу, розташована в Аліканте, Іспанія. Відзначаючи своє 30-річчя у 2024 році, Відомство з інтелектуальної власності Європейського Союзу керує реєстрацією торговельних марок ЄС з 1994 року та промислових зразків з 2003 року, обидва з яких є правами інтелектуальної власності, які охоплюють 27 держав-членів Європейського Союзу.

   

  У 2023 році до портфоліо агентства додалося ще одне право інтелектуальної власності — крафтові та промислові географічні зазначення.

   

  EUIPO також здійснює співпрацю на рівні ЄС та на міжнародному рівні для створення рівних умов у світі інтелектуальної власності та є розпорядником Європейської обсерваторії з порушень прав інтелектуальної власності.

   

  Фото: Ion Buga Photographer

  Irena
  Irena
  administrator

  Коментарів немає