Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • IP LET FORUM: підсумки сесії “Географічна ідентичність: від народних промислів та крафту до національного виробника”
    30 Листопада 2024 Коментарів немає Irena

    IP LET FORUM: підсумки сесії “Географічна ідентичність: від народних промислів та крафту до національного виробника”

     

    Як географічні зазначення підіймають престиж України, допомагають громадам і підприємцям? Які можливості відкривають і як формують нашу ідентичність?

     

    Ці питання обговорювали під час сесії “Географічна ідентичність: від народних промислів та крафту до національного виробника” IP LET FORUM.

     

    Олена Орлюк

     

    Про те, що вже зробила Україна у сфері географічних зазначень і що ще має зробити, говорила очільниця ІР офісу Олена Орлюк, яка модерувала дискусію:

     

    Я мрію про те, коли Україна зможе донести до світу свої здобутки: культурні, народні промисли, нашу ідентичність через найрізноманітніші інструменти і щоб до цього долучилась сфера інтелектуальної власності. Ми часто стикаємось на міжнародних майданчиках, таких як WIPO, з росією, яка говорить, що ІР – це не про політику, не про війну, і в той же час реєструє нашу Мелітопольську черешню своїм “роспатентом”. 

     

    У сфері географічних зазначень Україна зробила мало і зараз ми маємо надолужити. Ми можемо багато чого, щоб показати свою ідентичність ГЗ. ІР офіс для себе вбачає одним із ключових завдань просування й популяризацію географічних зазначень. Я вдячна всім, хто докладався до реєстрації тих національних 29-ти ГЗ, що наразі має Україна. Але попереду у нас велика робота”.

     

    Також модераторка наголосила, що у листопаді 2024 року ІР Академія ІР офісу та Академія WIPO розпочали навчальну програму для представників народних промислів України.

     

    Інна Шатова

     

    Про зміни, повʼязані з початком переговорного процесу стосовно вступу України до ЄС, говорила заступниця начальника управління інтелектуальної власності та інновацій Міністерства економіки України Інна Шатова:

     

    Географічні зазначені дуже важливі для локальних виробництв. Тому при нашому євроінтеграційному векторі ми маємо звертати увагу на те, щоб через обʼєкт географічних зазначень ми змогли допомогти нашим виробникам. 

     

    З позицій права ми зараз проводимо скринінг нашого законодавства. І як вказують європейські колеги, ми не зовсім точно імплементували деякі євродирективи. Зараз ми працюємо над їх вивченням, над тим, як в найкращий спосіб імплементувати нещодавно прийняті закони щодо сільгосппродукції та продуктів харчування. Також зараз завдання імплементувати закон про спиртні напої, документ про вино і продукти виноградарства”.

     

    Юлія Прохода

     

    Як визначити унікальність продукту, захистити його і заробити на ньому, розповіла патентна повірена України, адвокатка, членкиня правління НАПА, національна експертка проєкту ЄС IPRSA Юлія Прохода:

     

    Наші надбання потрібно захищати і гідно використовувати. Успішність національного продукту визначається його відмінністю, стабільністю та особливістю. Аби він був з унікальним складом, зовнішнім виглядом та властивостями. 

     

    Митці мають памʼятати про захист своїх виробів не тільки географічними зазначеннями, а й в інші способи, наприклад як винаходи чи корисні моделі, промислові зразки тощо”.

     

    Віталій Ковач

     

    На важливості географічного зазначення на прикладі вина розповів представник ГС “Виноградарі і винороби Закарпаття”, учасник Корпорації “Укрвинпром”, бренд-амбасадор “Вина Закарпаття” Віталій Ковач:

     

    Отримання географічного зазначення я би порівняв з отриманням паспорта. У всіх є паспорт громадянина України, а у вина є етикетка. І коли ви купуєте вино з таким зазначенням, ви отримуєте гарантію, що якщо на етикетці написано склад, рік і хто виробник, ви знаєте, до кого звернутися. А коли на етикетці написано “Закарпатське вино”, ви відразу проводите паралель культури, традицій та цінностей, які несе цей регіон”.

     

    Ірина Галущак

     

    Про проблеми, з якими стикають майстри народних промислів, розповіла майстриня бісероплетіння, атестована майстриня Національної спілки майстрів народного мистецтва України, засновниця бренду “Irina Haluschak” Ірина Галущак:

     

    Деколи люди помилково вважають, що вони можуть брати будь-яку фотографію з інтернету, копіювати виріб, наче він не має автора. Зараз мій бренд реєструє торговельну марку, бо особисто стикнулась з таким копіюванням. Вироби народних ремесел мають авторів і вони заслуговують на повагу. Часто самі майстри не знають, як оформити такий захист своїх прав, тому закликаю проводити більше просвітницьких кампаній в цьому напрямі”.

     

    Ігор Гуменюк

     

    Про важливість продуктів з географічним зазначенням для громад на прикладі Кролевецьких рушників говорив начальник відділу культури і туризму Кролевецької міської ради Ігор Гуменюк:

     

    Географічне зазначення було дещо новим для нас, ми більше займаємось обʼєктами нематеріальної культурної спадщини, це не тільки Кролевецькі рушники, а й усе Кролевецьке переборне ткацтво. Однак важливість такого зазначення важко переоцінити, оскільки ми таким чином долучаємось до законів і культурних цінностей ЄС. Головне – ми в собі прибираємо комплекс меншовартості, бо ми не гірші. 

     

    Для нашої громади, яка не має підприємств чи корисних копалин, народні промисли і географічне зазначення є ниткою, яка економічно може нас витягнути”.

     

    Загалом учасники сесії детально обговорили наступні теми:

     

    • Найперспективніші регіони та продукти для розвитку мапи географічних зазначень України,

     

    • Нові підходи ЄС до реєстрації географічних зазначень: до чого готуватися Україні,

     

    • Чому для України важливо розвивати ремесла, народні промисли і крафт як географічні зазначення,

     

    • Специфікація товару: якими мають бути вимоги до народних промислів та крафту,

     

    • Надбання української культури: шлях до географічних зазначень,

     

    • Мітка якості: виклики для об’єднань осіб, які мають право на державну реєстрацію географічного зазначення.

     

       

     

    Заключним блоком Форуму стала презентація “Кролевецьке переборне ткацтво – червона й біла нитка, що зʼєднує покоління”.

     

    Відео презентації, а також повні виступи спікерів IP LET FORUM 2024 дивіться на YouTube-каналі ІР офісу:

     

     

    Фото: Ілля Носик

     

    Довідково:

     

    Національний форум з інтелектуальної власності та інновацій – IP LET FORUM «INTELLECTUAL PROPERTY: LAW, ECONOMY, TECHNOLOGY» – відбувається вже втретє і збирає основних стейкхолдерів сфери інтелектуальної власності: представників законодавчої, виконавчої та судової влади України, фахівців у сфері IP, права та економіки, бізнесу, креативних та інноваційних індустрій, профільних асоціацій, міжнародних та національних експертів, науковців, винахідників, креаторів, майстрів народних промислів та всіх інших, хто цікавиться IP питаннями.

     

    Організатори IP LET FORUM 2024 – Міністерство економіки України та ІР офіс. Захід відбуватиметься в рамках співпраці зі Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (WIPO).

     

    Інформаційні партнери: Торгово-промислова палата України (ТПП України), Асоціація правників України (АПУ), Національна асоціація патентних повірених України (НАПА), Український альянс по боротьбі з підробками та піратством (УАПП). Медіапідтримку форуму надають LIGA 360, The Page, Speka, видання “Юридична практика” та “Юридична газета”.

     

    Читайте також:

     

    IP LET FORUM: від стартапів до мегапроєктів – інноваційна інфраструктура як ключ до розвитку

     

    WIPO Alert, боротьба з піратством та контрафактом: про нові практики IP захисту на IP LET FORUM 2024

     

    Майбутнє креативних індустрій: учасники IP LET FORUM 2024 обговорили, як цифровізація трансформує підходи до IP

     

    IP LET FORUM: як стимулювати підприємництво та розвиток українських брендів

     

    IP LET FORUM 2024: як Україна інтегрується до ЄС у сфері інтелектуальної власності

     

    “Україна має всі передумови для побудови процвітаючої екосистеми IP”, – Хабіп Асан під час відкриття IP LET FORUM 2024 (відео)

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає