IP офіс розробив анонімну анкету “Дослідження думки громадськості щодо обізнаності з правами та об’єктами інтелектуальної власності та придбання контрафактних товарів” з метою вивчення сприйняття інтелектуальної власності (ІВ) споживачами, загального рівня поваги до ІВ в Україні та підвищення освіти та обізнаності суспільства щодо важливості прав ІВ та негативних наслідків придбання підробок.
Дослідження проводитиметься протягом усього 2024 року ІР офісом. На основі отриманої інформації будуть зроблені відповідні висновки та напрацьовані рекомендації щодо боротьби із контрафактом в Україні.
Сьогодні неможливо назвати товар загального вжитку в будь-якому значному секторі економіки, який не підробляється. Контрафактні товари, які порушують права ІВ, реалізуються практично у всіх країнах світу, що перетворило виробництво, розповсюдження і придбання підробок на світову проблему.
Частка торгівлі контрафактними товарами складає до 3,3% загальних обсягів світової торгівлі, що дорівнює $509 млрд. за даними 2019 року спільного дослідження Відомства з інтелектуальної власності ЄС (EUIPO) та Організації з європейського співробітництва і розвитку (OECD). Для порівняння: видатки всього державного бюджету України в 2023 р. склали близько $107 млрд.
Права ІВ відіграють значну роль в економіці Євросоюзу. Діяльність, пов’язана з ІВ, становить майже 50% ВВП ЄС і забезпечує майже 40% робочих місць. Контрафакт – це проблема, яка виходить за межі предметів розкоші, це злочинна загроза, що вплинула на різноманітні товари: від повсякденних, таких як продукти харчування, косметика та текстиль, – до основних запасних частин промисловості (для вітрових турбін, поїздів, літаків тощо).
У 2019 році контрафактна продукція становила майже 6% усього імпорту ЄС, сягнувши вартості 119 мільярдів євро, що призвело до втрати 670 000 робочих місць і 15 мільярдів євро податкових надходжень.
В нашій країні найчастіше підробляють:
У 2020/21 – пандемічних – роках ще додались дезінфікуючі засоби, захисні медичні маски, вакцини; У 2014/2015, 2022/23 активно підробляли засоби військового призначення та тактичної медицини.
Виробництво, розповсюдження і торгівля контрафактними товарами – це глобальний соціально-економічний ризик, який:
Необхідно наголосити, що уся контрафактна продукція є потенційно ризикованою для здоров’я споживачів, оскільки на відміну від справжнього виробника шахрай не контролює якість вихідних складових продукції (сировини та матеріалів), не контролює відповідність технології її виготовлення встановленим стандартам і не відповідає за безпечність контрафактної продукції для споживача.
При цьому злочинна загроза від контрафактної продукції може бути критичною в умовах війни для безпеки України, оскільки “швидкі” неконтрольовані державою значні грошові потоки, отримані від її реалізації, з великою вірогідністю можуть бути використані на потреби ворога.
Кожен із нас є споживачем, а тому купуючи контрафактний товар, ми несемо відповідальність за свій вибір! Не купуйте контрафакт, не фінансуйте шахраїв і організовану злочинність!
Запрошуємо усіх пройти анонімне опитування «Дослідження думки громадськості щодо обізнаності з правами та об’єктами інтелектуальної власності та придбання контрафактних товарів» за посиланням.
Читайте також:
Держмитслужба та ІР офіс об’єднують зусилля задля посилення боротьби з контрафактом
Контрафакт і підробки: ставлення українців і європейців – дослідження UAACP та EUIPO
Коментарів немає