Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Державна реєстрація авторського права і договорів,  
    які стосуються майнових прав на твір

    Бланки заяв
    Збори у сфері авторського права

    (з урахуванням змін, внесених Постановою КМУ від 11.08.2023 №843)

    Шановні заявники! Цей розділ містить актуальну інформацію про реквізити рахунків для оплати зборів у сфері авторського права та їх розмір.

     

    З метою уникнення помилок при здійсненні платежів наполегливо просимо перевіряти реквізити рахунків для сплати зборів та їх розмір у день здійснення їх оплати і здійснювати сплату зборів через банківські установи.


    Звертаємо увагу, що документом про сплату збору є копія розрахункового документа на паперовому носії з відміткою банківської установи (платіжне доручення, касовий чек, квитанція тощо), де зазначаються платник, вид та сума сплаченого збору, прізвище, ім’я, по батькові автора та назва твору (стисла назва твору).


    Якщо у заявці відсутній документ про сплату збору або документ про сплату збору не відповідає встановленим вимогам (наприклад: сплата збору здійснена за неправильними реквізитами, у реквізиті документа про сплату збору «Призначення платежу» відсутні вид та сума сплаченого збору, ПІП автора та назва твору (стисла назва твору), заявка не приймається до розгляду, про що УКРНОІВІ повідомляє заявника та подані в паперовій формі документи заявки повертає за адресою для листування, зазначеною в заяві.


    Типові помилки при сплаті зборів за підготовку до державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір

    Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22011900

    Код отримувача: 37993783

    Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)

    Рахунок отримувача (IBAN):

    UA678999980313090025000026007

    Призначення платежу: *;101; 22011900; ЄДРПОУ для юридичних осіб/ІПН для фізичних осіб; збір за ___________ .

    *;101; 22011900; ЄДРПОУ для юридичних осіб/ІПН для фізичних осіб; збір за підготовку до держреєстрації АП Іванов (Прізвище автора) Пісня Перлина/Комп прог BARRACUDA/Малюнок Сонце тощо.

     

    *;101; 22011900; ЄДРПОУ для юридичних осіб/ІПН для фізичних осіб; збір за підготовку до держреєстрації АП ТОВ Адвентіс (найменування роботодавця) Пісня Перлина/Комп прог BARRACUDA/Малюнок Сонце тощо.

     

    *;101; 22011900; ЄДРПОУ для юридичних осіб/ІПН для фізичних осіб; збір за підготовку до держреєстрації договору Іванов (Прізвище автора/найменування сторони договору) Пісня Перлина/Комп прог BARRACUDA/Малюнок Сонце тощо.

     

    *;101; 22011900; ЄДРПОУ для юридичних осіб/ІПН для фізичних осіб; збір за підготовку до держреєстрації договору ТОВ Адвентіс (Прізвище автора/найменування сторони договору) Пісня Перлина/Комп прог BARRACUDA/Малюнок Сонце тощо.

     

    *;101; 22011900; ЄДРПОУ для юридичних осіб/ІПН для фізичних осіб; збір за дублікат свідоцтва №75555.

     

    Сплата зборів за підготовку до державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, за внесення змін і доповнень до заявки та внесення змін до державних реєстрів, сплата збору за видачу дубліката свідоцтва про державну реєстрацію авторського права здійснюється відповідно до Розмірів зборів за підготовку до державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2001 р. №1756.

    Збори, що стосуються державної реєстрації авторського права та договорів, які стосуються майнових прав на твір

    за підготовку до держреєстрації авторського права від фізичних осіб

    255

    за підготовку до держреєстрації авторського права від юридичних осіб

    510

    за підготовку до держреєстрації договорів, якi стосуються майнових прав на твір, від фізичних осіб

    510

    за підготовку до держреєстрації договорів, якi стосуються майнових прав на твір, від юридичних осіб

    1020

    Інші збори

    за оформлення та видачу дубліката свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір від фізичних осіб

    119

    за оформлення та видачу дубліката свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір від юридичних осіб

    255

    за внесення з ініціативи заявника змін і доповнень до заявки від фізичних осіб

    51

    за внесення з ініціативи заявника змін і доповнень до заявки від юридичних осіб

    102

    за внесення змін до Державного реєстру свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір або виправлення очевидних помилок з ініціативи автора твору, від фізичних осіб

    51

    за внесення змін до Державного реєстру свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір або виправлення очевидних помилок з ініціативи автора твору, від юридичних осіб

    102

    за внесення змін до Державного реєстру договорів, які стосуються права автора на твір, або виправлення очевидних помилок з ініціативи сторін договору, від фізичних осіб

    51

    за внесення змін до Державного реєстру договорів, які стосуються права автора на твір, або виправлення очевидних помилок з ініціативи сторін договору, від юридичних осіб

    102

    Довідкова інформація

    Авторське право становлять особисті немайнові права автора і майнові права суб’єктів авторського права.

     

    Первинним суб’єктом авторського права є автор твору – фізична особа.

     

    Суб’єктами майнових авторських прав можуть бути також інші фізичні або юридичні особи, до яких перейшли майнові права на твір на підставі правочину або закону.

     

    Суб’єкт авторського права для засвідчення належних йому особистих немайнових прав та/або майнових прав на твір (оприлюднений чи неоприлюднений), факту і дати його опублікування, набуття майнових прав на твір на підставі договору або закону може зареєструвати своє авторське право на твір у відповідному державному реєстрі. Кожна із сторін укладеного договору, що стосується майнових прав на твір, має право зареєструвати договір у відповідному державному реєстрі.

    Заявку на державну реєстрацію авторського права подає суб’єкт авторського права:

     

    • первинний суб’єкт авторського права – автор твору – фізична особа;
    • інші фізичні або юридичні особи, до яких перейшли майнові права на твір на підставі договору або закону: спадкоємець автора, роботодавець щодо службового твору, замовник щодо твору створеного за замовленням.

     

    Заявку на державну реєстрацію договору, що стосується права автора на твір, подає:

     

    • суб’єкт авторського права, до якого перейшли майнові права на твір на підставі договору;
    • будь-яка зі сторін укладеного договору.

     

    Порядком передбачено 2 види державних реєстрацій та 2 форми заяв: державна реєстрація авторського права та державна реєстрація договору, який стосується майнових прав на твір.

     

    Державна реєстрація авторського права здійснюється на твори, створені:

     

    • із власної ініціативи – заявка подається автором/спадкоємцем;
    • у зв’язку з виконанням обов’язків за трудовим договором (контрактом) – заявка подається роботодавцем або автором, якщо права на службовий твір належать роботодавцю та автору спільно;
    • за замовленням (у зв’язку з виконанням договору) – заявка подається замовником або автором, якщо права на твір, створений за замовленням належать замовнику і автору спільно.

     

    Державна реєстрація договору, який стосується майнових прав на твір здійснюється щодо таких видів договорів:

     

    • трудовий договір (контракт);
    • договір про створення за замовленням і використання об’єкта авторського права;
    • договір про передання (відчуження) майнових прав на об’єкт авторського права;
    • ліцензійний договір на використання об’єкта авторського права.

    Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення.


    Твір вважається створеним з моменту первинного надання йому будь-якої об’єктивної форми (письмової, речової, електронної (цифрової) тощо).


    Майнові права на службовий твір переходять до роботодавця з моменту створення службового твору у повному складі, якщо інше не передбачено цим Законом, трудовим договором (контрактом) або іншим договором щодо майнових прав на службовий твір, укладеним між працівником (автором) і роботодавцем.

     

    Майнові права на твір, створений за замовленням, переходять до замовника з моменту створення твору у повному складі, якщо інше не передбачено договором замовлення.

     

    Авторське право і право власності на матеріальний, електронний (цифровий) об’єкт, в якому втілено (зафіксовано) твір, не залежать одне від одного. Відчуження матеріального, електронного (цифрового) об’єкта, в якому втілено (зафіксовано) твір, не означає передання (відчуження) майнових прав на твір і навпаки.

     

    Заявки на державну реєстрацію права автора на твір і договору, що стосується права автора на твір, подаються виключно після моменту виникнення (створення твору) або набуття авторських майнових прав на твір.

    Державна реєстрація авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір здійснюється відповідно до Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 16 серпня 2023 року №11319, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 жовтня за №1760/40816 (далі – Порядок).

     

    Перелік документів, необхідних для державної реєстрації авторського права на твір:

     

    • заява, яка складається за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку, заповнена українською мовою;
    • копія твору у форматах, визначених підпунктом 2.2. пункту 2 розділу ІІ Порядку;
    • документ, що свідчить про факт і дату оприлюднення твору (за наявності);
    • документ про сплату збору, розмір та правила сплати яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1756 ( у редакції чинній на дату сплати збору);
    • документ, що підтверджує повноваження представника (якщо заявка подається за участю представника заявника);

     

    інші документи:

     

    • свідоцтво про право на спадщину – якщо заявка подається спадкоємцем;
    • документи, що підтверджують створення службового твору у зв’язку з виконанням працівником обов’язків за трудовим договором (контрактом) і належність майнових прав на такий твір: службове завдання на створення твору, акт або звіт про виконану роботу; договір про розподіл майнових прав на службовий твір; трудовий договір (контракт) в частині умов щодо розподілу майнових прав на службовий твір; довідка, що підтверджують трудові відносини під час надання службового завдання та створення твору – якщо заявка подається роботодавцем;
    • документи, що засвідчують перехід і належність таких прав – якщо заявка подається замовником.

     

    Перелік документів, необхідних для державної реєстрації договору, що стосується права автора на твір:

     

    • заява, яка складається за формою, наведеною в додатку 2 до Порядку, заповнена українською мовою;
    • копія твору у форматах, визначених підпунктом 2.2. пункту 2 розділу ІІ Порядку;
    • документ, що свідчить про факт і дату оприлюднення твору (за наявності);
    • документ про сплату збору розмір та правила сплати яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1756 ( у редакції чинній на дату сплати збору);
    • документ, що підтверджує повноваження представника (якщо заявка подається за участю представника заявника);
    • засвідчена копія визначеного в пунктах 1–4 частини першої статті 48 Закону України «Про авторське право і суміжні права» договору разом з додатками до нього, чинними на дату подання заявки;
    • документи, що засвідчують перехід і належність майнових прав на твір, щодо яких заявником укладено договір, якщо заявник не є автором твору.

    Заявки на державну реєстрацію подаються до УКРНОІВІ заявником або його довіреною особою

     

    у паперовій формі:

     

    • засобами поштового зв’язку за адресою УКРНОІВІ – 01601, вул. Дмитра Годзенка, 1, м.Київ;
    • через поштову скриньку безпосередньо за адресою УКРНОІВІ – вул. Дмитра Годзенка, 1 (вул. Глазунова, 1), м.Київ.

     

    в електронній формі:

     

    • через Систему електронної взаємодії закладу експертизи (СЕВ ЗЕС), за наявності кваліфікованого електронного підпису.

    Розгляд заявки здійснюється УКРНОІВІ протягом двох місяців з дати надходження правильно оформлених документів заявки.

     

    Якщо у заявці відсутній документ про сплату збору або документ про сплату збору не відповідає встановленим вимогам (наприклад, сплата збору здійснена за неправильними реквізитами, невірно заповнено призначення платежу тощо), заявка не приймається до розгляду, про що УКРНОІВІ повідомляє заявника.

     

    У разі подання зазначеної заявки в паперовій формі УКРНОІВІ разом з повідомленням повертає заявнику подані документи заявки за адресою для листування, зазначеною в заяві.

     

    У разі подання неповного пакета документів заявки або неправильного оформлення таких документів, або в разі виникнення обґрунтованих сумнівів щодо достовірності та/або повноти відомостей у документах заявки, УКРНОІВІ протягом місяця з дати одержання документів заявки надсилає заявнику запити про:

     

    • усунення виявлених недоліків у документах заявки;
    • надання інших документів, необхідних для розгляду заявки.

     

    Заявник протягом трьох місяців з дати одержання запиту повинен надіслати УКРНОІВІ правильно оформлені та належні відомості та/або документи.

     

    За результатом розгляду заявки УКРНОІВІ ухвалює висновок:

     

    • про наявність підстав для внесення відомостей про державну реєстрацію авторського права до Державного реєстру свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір;
    • про наявність підстав для внесення відомостей про державну реєстрацію договору, який стосується майнових прав на твір, до Державного реєстру договорів, що стосуються права автора на твір;
    • про відсутність підстав для внесення відомостей про державну реєстрацію авторського права до Державного реєстру свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір;
    • про відсутність підстав для внесення відомостей про державну реєстрацію договору, який стосується майнових прав на твір, до Державного реєстру договорів, що стосуються права автора на твір.

     

    На підставі висновку про наявність підстав для внесення відомостей про державну реєстрацію авторського права до Державного реєстру свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір відповідна реєстраційна інформація вноситься до Реєстру протягом 10 робочих днів та заявнику видається свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір за формою, наведеною в додатку 4 до цього Порядку.

     

    На підставі висновку про наявність підстав унесення відомостей про державну реєстрацію договору, який стосується майнових прав на твір, до Державного реєстру договорів, що стосуються права автора на твір, відповідна реєстраційна інформація вноситься до Реєстру протягом 10 робочих днів і приймається рішення про реєстрацію договору за формою, наведеною в додатку 5 до цього Порядку.

    Висновки про відсутність підстав для внесення до державних реєстрів відомостей про державну реєстрацію авторського права або про державну реєстрацію договору, який стосується майнових прав на твір, ухвалюються УКРНОІВІ, якщо:

     

    • заявник не виконав вимоги, зазначені в запиті;
    • заявка стосується об’єкта, що не охороняється авторським правом;
    • заявку подано з порушенням прав і законних інтересів третіх осіб;
    • заявка містить інформацію, що суперечить загальновизнаним принципам моралі, публічному порядку, зокрема вимогам Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну»;
    • заявником або особою, якої стосується заявка, у тому числі якщо автором, співавтором, упорядником, спадкоємцем, роботодавцем, замовником, стороною договору, іншим суб’єктом авторського права на твір, стосовно якого подана заявка, є особа, пов’язана з державою-агресором, визначена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2022 року №187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації», або особа, на яку розповсюджуються санкції відповідно до Закону України «Про санкції» (з урахуванням рішень Ради національної безпеки і оборони України).

    Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір, рішення про реєстрацію договору, що стосується майнових прав на твір, видаються в електронній або паперовій формі відповідно до відомостей зазначених заявником про форму та порядок їх отримання, зазначених у заяві.

     

    Ухвалені УКРНОІВІ висновки про відсутність підстав для внесення до державних реєстрів відомостей про державну реєстрацію авторського права або про державну реєстрацію договору, який стосується майнових прав на твір, оформлюються та видаються в електронній або паперовій формі відповідно до зазначених у заяві відомостей про форму та порядок отримання свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір або рішення про реєстрацію договору, що стосується майнових прав на твір.

    До дати ухвалення висновку за заявкою заявник має право відкликати заявку шляхом подання відповідного клопотання до УКРНОІВІ.

     

    У разі задоволення клопотання щодо заявки, поданої в паперовій формі, документи заявки, крім документа про сплату збору, повертаються заявнику за адресою для листування, зазначеною в заяві, або адресою на території України, зазначеною в клопотанні.

     

    У разі задоволення клопотання щодо заявки, поданої в електронній формі, заявнику надсилається відповідне повідомлення на адресу електронної пошти, зазначену в заяві або в клопотанні.

     

    У разі відкликання заявки збір за підготовку до державної реєстрації авторського права на твір або договору, який стосується права автора на твір, не повертається.

    До дати ухвалення висновку за заявкою заявник має право з власної ініціативи внести до заявки зміни і доповнення шляхом подання до УКРНОІВІ відповідного клопотання та документа про сплату збору за внесення таких змін і доповнень. Зазначений збір сплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1756 ( у редакції чинній на дату сплати збору).


    Зміни і доповнення до заявки не можуть стосуватися назви та форми вираження твору, щодо якого подана заявка.

    Зміни та відомості до державних реєстрів вносяться на підставі:

     

    • клопотання особи, якій видано свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір, та/або автора (співавтора) відповідного твору;
    • клопотання сторони договору, щодо якого видано рішення про реєстрацію договору;
    • судових рішень;
    • відповідно до рішень Ради національної безпеки і оборони України на підставі Законів України «Про санкції», «Про правовий режим воєнного стану».

     

    До Державного реєстру свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір на підставі клопотання особи, якій видано свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір, та/або автора (співавтора) відповідного твору УКРНОІВІ може вносити зміни та відомості про:

     

    • зміну своїх прізвища, ім’я, по батькові, задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) – для фізичної особи, зміну повного найменування, місцезнаходження – для юридичної особи;
    • видачу дубліката свідоцтва;
    • виправлення очевидних помилок (граматичних, синтаксичних, інформаційних);
    • зміну адреси для листування.

     

    До Державного реєстру договорів, що стосуються права автора на твір, на підставі клопотання сторони договору, щодо якого видано рішення про реєстрацію договору, УКРНОІВІ може вносити зміни про:

     

    • зміну своїх прізвища, ім’я, по батькові, задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) – для фізичної особи, зміну повного найменування, місцезнаходження – для юридичної особи;
    • відомості щодо передачі (відчуження) майнових прав;
    • відомості щодо надання дозволу (ліцензії) на використання твору;
    • виправлення очевидних помилок (граматичних, синтаксичних, інформаційних);
    • зміну адреси для листування.

     

    На підставі судових рішень УКРНОІВІ може вносити зміни до державних реєстрів про:

     

    • визнання державної реєстрації недійсною;
    • зміни в попередньо здійснену державну реєстрацію;
    • арешт майна та майнових прав боржника, іншого обтяження прав, у тому числі про передачу прав в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

     

    За результатами внесення до державних реєстрів реєстрової інформації, змін та інших відомостей УКРНОІВІ безоплатно надає на запит особи, про яку внесено відомості до державних реєстрів, виписку в паперовій або електронній формі. Відомості про внесення до державних реєстрів змін та інших відомостей УКРНОІВІ публікує в бюлетені.

     

    Відповідно до рішень Ради національної безпеки і оборони України на підставі Законів України «Про санкції», «Про правовий режим воєнного стану» УКРНОІВІ може вносити до державних реєстрів відомості про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).

     

    Інформування автора, іншого суб’єкта авторського права, заявника про внесення до державних реєстрів відповідних відомостей здійснюється УКРНОІВІ шляхом надсилання повідомленням протягом місяця за адресою для листування. Відомості про внесення до державних реєстрів таких відомостей УКРНОІВІ публікує в бюлетені.

    Клопотання викладаються українською мовою, повинні стосуватися однієї державної реєстрації та містити відомості про номер свідоцтва/рішення та дату реєстрації, суть клопотання, адресу для листування на території України або адресу електронної пошти.

     

    Клопотання підписуються особою, яка подає клопотання, або її представником із зазначенням дати підписання заяви.

     

    Для клопотань, поданих у паперовій формі, підпис фізичної особи складається з особистого підпису, власного імені та прізвища цієї особи; підпис юридичної особи складається з її повного найменування, посади особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи, її особистого підпису, власного імені та прізвища і скріплюється печаткою (за наявності).

     

    Клопотання, подані в електронній формі, підписуються з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті.

     

    До клопотання додаються:

     

    • документ про сплату збору за внесення змін до відповідного державного реєстру або за виправлення очевидних помилок, розмір та правила сплати яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1756 ( у редакції чинній на дату сплати збору);
    • документи, що підтверджують правомірність змін (за потреби);
    • документ, що підтверджує повноваження представника, оформлений відповідно до вимог Порядку, якщо клопотання подається представником.

    За клопотанням особи, якій видано свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір та/або автора (співавтора) відповідного твору, УКРНОІВІ оформлює в електронній або паперовій формі дублікат свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір.

     

    Разом з клопотанням подається документ про сплату збору за видачу дубліката свідоцтва. Зазначений збір сплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1756 ( у редакції чинній на дату сплати збору).

     

    Дублікат свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір видається в електронній або паперовій формі особі, що подала клопотання, відповідно до зазначених у клопотанні адреси електронної пошти або адреси для листування на території України.

     

    Клопотання викладаються українською мовою, повинні стосуватися однієї державної реєстрації та містити відомості про номер свідоцтва/рішення та дату реєстрації, суть клопотання, адресу для листування на території України або адресу електронної пошти.

     

    Клопотання підписуються особою, яка подає клопотання, або її представником із зазначенням дати підписання заяви.

     

    Для клопотань, поданих у паперовій формі, підпис фізичної особи складається з особистого підпису, власного імені та прізвища цієї особи; підпис юридичної особи складається з її повного найменування, посади особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи, її особистого підпису, власного імені та прізвища і скріплюється печаткою (за наявності).

     

    Клопотання, подані в електронній формі, підписуються з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті.

    Приклади заповнення заяв
    Питання-відповіді

    Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі – Закон) автором є фізична особа, яка своєю творчою діяльністю створила твір.

     

    Авторське право становлять особисті немайнові права автора і майнові права суб’єктів авторського права. Первинним суб’єктом авторського права є автор твору (стаття 5 Закону).

     

    Особистими немайновими правами автора відповідно до статті 11 Закону є:

     

    1) право вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора в оригіналі і копіях твору і за будь-якого використання твору, якщо це практично можливо;

    2) право забороняти під час будь-якого використання твору згадування свого імені, якщо автор твору бажає залишитися анонімом;

    3) право обирати псевдонім, зазначати і вимагати зазначення псевдоніма замість справжнього імені автора в оригіналі і копіях твору і за будь-якого використання твору;

    4) право вимагати збереження цілісності твору, протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору, у тому числі супроводження твору ілюстраціями, передмовами, післямовами, коментарями тощо без згоди автора;

    5) право надати назву твору або залишити його без назви;

    6) право присвятити твір особі (особам), події або даті.

     

    Особисті немайнові права належать лише автору та не можуть бути передані (відчужені) іншим особам і не переходять у спадщину.

     

    Майнові права інтелектуальної власності на твір визначені у статті 12 Закону.

     

    Автор, як первинний суб’єкт авторського права, має право використовувати твір будь-яким способом (способами), а також виключне право дозволяти або забороняти використання твору іншими особами.

     

    Способами використання твору є:

     

    1) відтворення;

    2) включення до складеного твору;

    3) включення до іншого твору, крім складеного твору;

    4) розповсюдження примірників твору;

    5) імпорт примірників твору;

    6) здавання в найм або в позичку примірників твору;

    7) публічне виконання, публічний показ, публічне демонстрування, публічне сповіщення, інтерактивне надання доступу публіці та інші способи доведення до загального відома публіки;

    8) переклад;

    9) переробка, адаптація, аранжування та інші подібні зміни твору.

     

    Цей перелік не є вичерпним.

    Відповідно до частини другої статті 5 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі – Закон) первинним суб’єктом авторського права є автор твору. Суб’єктами майнових авторських прав можуть бути також інші фізичні або юридичні особи, до яких перейшли майнові права на твір на підставі правочину або закону.

     

    Суб’єкт авторського права володіє майновими правами інтелектуальної власності на твір, визначеними статтею 12 Закон.

     

    Так, суб’єкт авторського права має право використовувати твір будь-яким способом (способами), а також виключне право дозволяти або забороняти використання твору іншими особами.

     

    Способами використання твору є:

     

    1) відтворення;

    2) включення до складеного твору;

    3) включення до іншого твору, крім складеного твору;

    4) розповсюдження примірників твору;

    5) імпорт примірників твору;

    6) здавання в найм або в позичку примірників твору;

    7) публічне виконання, публічний показ, публічне демонстрування, публічне сповіщення, інтерактивне надання доступу публіці та інші способи доведення до загального відома публіки;

    8) переклад;

    9) переробка, адаптація, аранжування та інші подібні зміни твору.

     

    Цей перелік не є вичерпним.

     

    Зазначені майнові права на твір може бути передано (відчужено) іншій особі на підставі закону чи правочину повністю (на всі способи використання твору на території всіх держав світу) або частково (на окремі способи використання твору на території всіх держав світу або на окремі способи використання твору на території окремих держав світу, або на всі способи використання твору на території окремих держав світу).

     

    Особа, до якої перейшли майнові права на твір у повному складі або частково, є суб’єктом авторського права у межах набутих прав.

     

    Суб’єкт авторського права має право надати дозвіл на використання твору або розпоряджатися майновими правами на твір в інший спосіб, що не суперечить закону.

    Відповідно до частини третьої статті 9 Закону України «Про авторське право і суміжні права» для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація авторського права чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.

     

    Суб’єкт авторського права (автор твору, який володіє майновими правами на твір, або інша особа, до якої перейшли майнові права на твір на підставі закону чи правочину) для повідомлення про свої майнові права може використовувати знак охорони авторського права, що складається з латинської літери “С”, обведеної колом – ©, поряд з яким зазначаються ім’я (найменування) суб’єкта майнових прав на твір, рік першого опублікування твору.

     

    Особа, яка не володіє майновими правами на твір, тобто не є суб’єктом майнових прав на твір, не може використовувати знак охорони авторського права – ©.

    Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі – Закон) авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення.

     

    Твір вважається створеним з моменту первинного надання йому будь-якої об’єктивної форми (письмової, речової, електронної (цифрової) тощо).

     

    Первинним суб’єктом авторських майнових прав – є автор твору.

     

    Інші фізичні або юридичні особи набувають статусу суб’єкта майнових авторських прав з моменту переходу до них майнових прав на твір на підставі правочину або закону (стаття 5 Закону).

     

    На підставі закону суб’єктами авторських майнових прав є:

     

    Спадкоємці – стаття 32 Закону;

    Роботодавці, якщо інше не передбачено Законом або договором – стаття 14 Закону;

    Замовники, якщо інше не передбачено Законом або договором – стаття 15 Закону;

    Інша особа, до якої перейшли майнові права на твір у повному складі або частково (у межах набутих прав) на підставі закону або правочину – стаття 12 Закону.

    Відповідно до статті 48 Закону України «Про авторське право і суміжні права» розпоряджання майновими правами на об’єкти авторського права може здійснюватися на підставі:

     

    1) трудового договору (контракту) – в частині умов щодо розподілу майнових прав на службовий твір;

    2) договору про створення за замовленням і використання об’єкта авторського права;

    3) договору про передання (відчуження) майнових прав на об’єкт авторського права;

    4) ліцензійного договору на використання об’єкта авторського права;

    5) іншого правочину щодо розпоряджання майновими правами на об’єкт авторського права.

     

    Правочини щодо розпоряджання майновими правами на об’єкти авторського права вчиняються у письмовій (електронній) формі, крім договору про використання твору в періодичних виданнях (газетах, журналах, електронних засобах масової інформації тощо), які можуть укладатися в усній формі.

     

    У договорі щодо розпоряджання майновими правами на об’єкт авторського права визначаються:

     

    1) відомості, що дозволяють ідентифікувати відповідний об’єкт (назва та/або інші характерні ознаки);

    2) обсяг майнових прав на відповідний об’єкт, що передаються (надаються) за договором;

    3) розмір чи спосіб визначення плати (винагороди) або зазначення про безвідплатний характер договору.

     

    Умови договорів щодо розпоряджання майновими правами на об’єкти авторського права, що обмежують право творця такого об’єкта на створення (здійснення, вироблення) інших об’єктів авторського права, є нікчемними.

    Відповідно до статті 9 Закону України «Про авторське право і суміжні права» авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення.

     

    Твір вважається створеним з моменту первинного надання йому будь-якої об’єктивної форми (письмової, речової, електронної (цифрової) тощо).

     

    Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація авторського права чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.

     

    Суб’єкт авторського права для засвідчення належних йому особистих немайнових прав та/або майнових прав на твір (оприлюднений чи неоприлюднений), факту і дати його опублікування, набуття майнових прав на твір на підставі договору або закону може зареєструвати своє авторське право на твір у відповідному державному реєстрі. Кожна із сторін укладеного договору, що стосується майнових прав на твір, має право зареєструвати договір у відповідному державному реєстрі.

     

    Таким чином, державна реєстрація авторського права дає можливість авторам та іншим суб’єктам авторського права:

     

    протягом строку охорони авторського права засвідчити свої права на твір шляхом державної реєстрації у відповідних реєстрах;

     

    довести до громадськості інформацію про своє авторство шляхом публікації відомостей про державну реєстрацію в офіційному бюлетені «Авторське право і суміжні права»;

     

    документально закріпити свої права, отримавши засвідчене державою свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір або рішення про реєстрацію договору, який стосується майнових прав на твір;

     

    додаткового доказування у судових спорах;

     

    зафіксувати дату створення твору та його форму вираження.

    Державна реєстрація здійснюється щодо всіх об’єктів авторського права.

     

    Відповідно до статті 6 Закону України «Про авторське право і суміжні права» об’єктами авторського права є твори у сфері літератури, мистецтва, науки, зокрема:

     

    1) літературні твори белетристичного, публіцистичного, наукового, технічного або іншого характеру (книги, брошури, статті тощо) у письмовій, електронній (цифровій) чи іншій формі;

    2) виступи, лекції, промови, проповіді та інші усні твори;

    3) музичні твори з текстом і без тексту;

    4) драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, музично-світлові шоу, циркові вистави, хореографічні та інші твори, створені для сценічного показу, та їх постановки;

    5) театральні постановки, сценічні переробки творів, зазначених у пункті 1 цієї частини, і обробки нематеріальної культурної спадщини, придатні для сценічного показу;

    6) аудіовізуальні твори;

    7) тексти перекладів для озвучення (у тому числі дублювання), субтитрування аудіовізуальних творів іншими мовами;

    8) твори образотворчого мистецтва;

    9) фотографічні твори;

    10) твори ужиткового мистецтва, у тому числі твори декоративного ткацтва, кераміки, різьблення, ливарства, з художнього скла, художня ковка, ювелірні вироби тощо;

    11) твори архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва та ландшафтних утворень;

    12) твори художнього дизайну;

    13) похідні твори;

    14) збірки творів, збірки обробок нематеріальної культурної спадщини, енциклопедії та антології, збірки звичайних даних, інші складені твори, за умови що вони є результатом творчої діяльності за добором або упорядкуванням змісту;

    15) ілюстрації, карти, плани, креслення, ескізи, пластичні твори, що стосуються географії, геології, топографії, техніки, будівництва та інших сфер діяльності;

    16) комп’ютерні програми;

    17) бази даних (компіляції даних), якщо вони за добором або упорядкуванням їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності;

    18) інші твори.

    Державна реєстрація авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, здійснюється Державною організацією «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» відповідно до Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 16 серпня 2023 року №11319, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 жовтня за №1760/40816 (далі – Порядок).

     

    Відповідно до пункту 2.2. розділу ІІ Порядку копія твору та додаткові матеріали до нього оформлюються відповідно до таких вимог:

     

    Вид твору

    (визначається відповідно до статті з Закону України «Про авторське право і суміжні права»)

    Паперова форма подання заявки

    Електронна форма подання заявки

    1

    2

    3

    1) літературні письмові твори

    копія твору у вигляді друкованого тексту мовою оригіналу

    на паперовому носії або на електронному носії з файлами у форматі pdf

    файли у форматі pdf

    2) виступи, лекції, промови, проповіді та інші усні твори

    копія твору, зафіксована у вигляді друкованого тексту мовою оригіналу чи у вигляді запису

    на паперовому носії або на електронному носії з файлами у форматі pdf (текст) або mp3 (звукозапис), або avi, mkv, mp4 (відеозапис)

    файли у форматі pdf (текст) або mp3 (звукозапис), або avi, mkv, mp4 (відеозапис)

    3) музичні твори з текстом і без тексту

    копія твору у вигляді нотного запису, тексту у друкованому вигляді мовою оригіналу (за наявності) та/або зафіксована у вигляді запису

     

    на паперовому носії або на електронному носії з файлами у форматі pdf (текст) або mp3 (звукозапис), або avi, mkv, mp4 (відеозапис)

    файли у форматі pdf (текст) або mp3 (звукозапис), або avi, mkv, mp4 (відеозапис)

    4) драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, музично-світлові шоу, циркові вистави, хореографічні та інші твори, створені для сценічного показу, та їх постановки

    копія твору у вигляді нотного запису, тексту у друкованому вигляді, малюнків, фотографій (за наявності) та/або зафіксована у вигляді відеозапису

    на паперовому носії або на електронному носії з файлами у форматі avi, mkv, mp4 (відеозапис), jpeg, tiff, png (малюнки, фотографії), pdf (текст)

    файли у форматі avi, mkv, mp4 (відеозапис), jpeg, tiff, png (малюнки, фотографії), pdf (текст)

    5) театральні постановки, сценічні переробки творів, зазначених у пункті 1 цієї таблиці, і обробки нематеріальної культурної спадщини, придатні для сценічного показу

    копія твору у вигляді нотного запису, друкованого тексту, малюнків, фотографій (за наявності) та/або зафіксована у вигляді відеозапису

    на паперовому носії або на електронному носії з файлами у форматі jpeg, tiff, png (малюнки, фотографії), avi, mkv, mp4 (відеозапис), pdf (текст)

    файли у форматі avi, mkv, mp4 (відеозапис), jpeg, tiff, png (малюнки, фотографії), pdf (текст)

    6) аудіовізуальні твори

    копія твору у вигляді відеозапису

    на електронному носії з файлами у форматі avi, mkv, mp4

    файли у форматі avi, mkv, mp4

    7) тексти перекладів для озвучення (у тому числі дублювання), субтитрування аудіовізуальних творів іншими мовами

    копія твору у друкованому вигляді мовою, якою здійснено переклад, або у вигляді запису

    на паперовому носії або на електронному носії з файлами у форматі pdf (текст) або mp3 (звукозапис), або avi, mkv, mp4 (відеозапис)

    файли у форматі pdf (текст) або mp3 (звукозапис), або avi, mkv, mp4 (відеозапис)

    8) твори образотворчого мистецтва

    копія твору у вигляді фотографії

    фотографії розміром не менше ніж 9х12 см або слайди, що подаються

    файли у форматі jpeg, tiff, png

     

    в окремому конверті;

    на електронному носії – файли у форматі jpeg, tiff, png

     

    9) фотографічні твори

    копія твору у вигляді фотографії

    фотографії розміром не менше ніж 9х12 см або слайди, що подаються в окремому конверті;

    на електронному носії – файли у форматі jpeg, tiff, png

    файли у форматі jpeg, tiff, png

    10) твори ужиткового мистецтва, у тому числі твори декоративного ткацтва, кераміки, різьблення, ливарства, з художнього скла, художня ковка, ювелірні вироби тощо

    копія твору у вигляді фотографії

    фотографії розміром не менше ніж 9х12 см або слайди, що подаються в окремому конверті;

    на електронному носії – файли у форматі jpeg, tiff, png

    файли у форматі jpeg, tiff, png

    11) твори архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва та ландшафтних утворень

    копія твору у вигляді фотографії або креслень (проекту, генерального плану, планів поверхів, фасадів, розрізів, інших креслень, моделей збудованих будівель і споруд); анотація, яка повинна містити назву твору, архітектурні характеристики і параметри, за наявності – дані про місцезнаходження (адресу), час і місце створення

    фотографії розміром не менше ніж 9х12 см або слайди чи креслення;

    на електронному носії – файли у форматі jpeg, tiff, png; анотація – на паперовому носії або на електронному носії з файлами у форматі pdf

    файли у форматі jpeg, tiff, png; pdf (анотація)

    12) збірки творів, збірки обробок нематеріальної культурної спадщини, енциклопедії та антології, збірки

    копія твору відповідно до форми його вираження

    у друкованому вигляді або на електронному носії з файлами у форматі pdf (текст), jpeg,

    файли у форматі pdf (текст), jpeg, tiff, png (зображення), avi, mkv, mp4 (відеозапис), mp3

    звичайних даних, інші складені твори, за умови, що вони є результатом творчої діяльності за добором або упорядкуванням змісту

    tiff, png (зображення), avi, mkv, mp4 (відеозапис), mp3 (звукозапис)

    (звукозапис)

    13) ілюстрації, карти, плани, креслення, ескізи, пластичні твори, що стосуються географії, геології, топографії, техніки, будівництва та інших сфер діяльності

    копія твору у вигляді фотографій, малюнків, креслень

    фотографії розміром не менше ніж 9х12 см або слайди чи креслення;

    на електронному носії – файли у форматі jpeg, tiff, png

    файли у форматі jpeg, tiff, png

    14) комп’ютерні програми

    копія твору у вигляді вихідного тексту (фрагментів вихідного тексту) комп’ютерної програми в обсязі, необхідному для її ідентифікації (при цьому заявник самостійно вирішує, які фрагменти вихідного тексту комп’ютерної програми слід подати на державну реєстрацію; заявник має право вилучати з поданих фрагментів вихідного тексту місця, які, на його думку, не слід висвітлювати); опис комп’ютерної програми

    у друкованому вигляді на паперовому носії або на електронному носії з файлами у форматі pdf

    файли у форматі pdf

    15) бази даних (компіляції даних), якщо вони за добором або упорядкуванням їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності

    залежно від даних, які розташовані в базі даних, копія бази даних подається повністю або у вигляді її фрагментів; опис бази даних

    у друкованому вигляді на паперовому носії або на електронному носії з файлами у форматі pdf

    файли у форматі pdf

    16) похідні твори, частини творів, які можуть використовуватися самостійно, та інші твори, не зазначені в пунктах 1–15 цієї таблиці

    копія твору відповідно до форми його вираження

    у друкованому вигляді або на електронному носії з файлами у форматі pdf (текст), jpeg, tiff, png (зображення), avi, mkv, mp4 (відеозапис), mp3 (звукозапис)

    файли у форматі pdf (текст), jpeg, tiff, png (зображення), avi, mkv, mp4 (відеозапис), mp3 (звукозапис)

    Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 16.08.2023 №11319, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.10.2023 за №1760/40816, заявка на державну реєстрацію права автора на твір повинна стосуватися одного твору.

     

    Заявка на державну реєстрацію договору, що стосується права автора на твір, повинна стосуватися одного договору.

    Згідно з частиною п’ятою статті 9 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі – Закон) суб’єкт авторського права для засвідчення належних йому особистих немайнових прав та/або майнових прав на твір (оприлюднений чи неоприлюднений), факту і дати його опублікування, набуття майнових прав на твір на підставі договору або закону може зареєструвати своє авторське право на твір у відповідному державному реєстрі.

     

    Первинним суб’єктом авторського права є автор твору. Суб’єктами майнових авторських прав можуть бути також інші фізичні або юридичні особи, до яких перейшли майнові права на твір на підставі правочину або закону (стаття 5 Закону).

     

    Згідно з підпунктом 2.5 пункту 2 розділу ІІ Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 16.08.2023 №11319, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.10.2023 за №1760/40816 (далі – Порядок), заявку на державну реєстрацію права автора на твір має право подавати:

     

    ⋅ автор – фізична особа;

    ⋅ інші суб’єкти авторського права, а саме: спадкоємець автора, роботодавець щодо службового твору, замовник щодо твору створеного за замовленням.

     

    Згідно з пунктом 2 розділу І Порядку заявку на державну реєстрацію договору, що стосується права автора на твір, подається будь-якою стороною укладеного договору.

     

    Заявка на державну реєстрацію права автора на твір, заявку на державну реєстрацію договору, що стосується права автора на твір, також від імені суб’єкта авторського права може бути їхнім представником на підставі відповідного документа, що підтверджує право на представлення інтересів (пункти 2.1., 2.4 розділу ІІ Порядку).

    Відповідно до частини третьої статті 237 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.

     

    Представниками за законом (стаття 242 ЦК України):

     

    ⋅ батьки (усиновлювачі) для малолітніх та неповнолітніх дітей – свідоцтво про народження дитини;

    ⋅ опікун для малолітньої особи та фізичної особи, визнаної недієздатною – довідка про встановлення опікунства;

    ⋅ законним представником у випадках, встановлених законом, може бути інша особа.

     

    Представництво за довіреністю (стаття 244 ЦК України)


    Представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю.

     

    Представництво за довіреністю може грунтуватися на акті органу юридичної особи.

     

    Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.

     

    Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.

    Відповідно до статті 245 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин.

     

    Таким чином, для представлення інтересів заявника стосовно державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, довіреність повинна бути оформлена у письмовій формі.

     

    Відповідно до пункту 2.4. розділу ІІ Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 16.08.2023 №11319, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.10.2023 за №1760/40816 документ, що підтверджує повноваження представника заявника, повинен бути оформлений відповідно до законодавства.

     

    Представником заявника може бути фізична або юридична особа.

     

    Якщо представник діє на підставі довіреності, виданої заявником, подається оригінал довіреності або її засвідчена копія, а також засвідчений переклад довіреності українською мовою, якщо вона викладена іншою мовою.

     

    Довіреність складається у довільній письмовій формі з урахуванням вимог, установлених Цивільним кодексом України. У довіреності зазначаються:

     

    ⋅ прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) або повне найменування представника;

     

    ⋅ прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) або повне найменування заявника;

     

    ⋅ найменування органу (УКРНОІВІ), для представництва перед яким призначено особу, якій видана довіреність;

     

    ⋅ визначені дії, які належить учиняти представнику;

     

    ⋅ дата вчинення довіреності.

     

    Довіреність підписується заявником відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 цього розділу.

     

    Довіреність, що видається у порядку передоручення, підлягає нотаріальному посвідченню (стаття 245 ЦК України).

    Згідно з підпунктом 2.5 пункту 2 розділу ІІ Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 16.08.2023 №11319, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.10.2023 за №1760/40816, якщо заявка подається спадкоємцем, то до заявки додається документ, що підтверджує належність йому відповідних майнових прав на твір, а саме – копія свідоцтва про право на спадщину, засвідчена відповідно до законодавства.

    Згідно з частиною два статті 14 Закону України «Про авторське право і суміжні права» майнові права на службовий твір переходять до роботодавця з моменту створення службового твору у повному складі, якщо інше не передбачено цим Законом, трудовим договором (контрактом) або іншим договором щодо майнових прав на службовий твір, укладеним між працівником (автором) і роботодавцем.

     

    Відповідно до підпункту 2.5 пункту 2 розділу ІІ Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 16.08.2023 №11319, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.10.2023 за №1760/40816, якщо заявка на державну реєстрацію права автора на твір подається роботодавцем, то до заявки додаються документи, що підтверджують належність йому відповідних майнових прав на твір, а саме – документи, що підтверджують створення службового твору у зв’язку з виконанням працівником обов’язків за трудовим договором (контрактом) і належність майнових прав на такий твір.

     

    Такими документами можуть бути:

     

    ⇒ документ, що підтверджує надання службового завдання на створення твору. Вид документа залежить від організації документування управлінської діяльності в установі, організації, підприємстві тощо, наприклад: наказ/розпорядження, службове завдання, план роботи, посадова інструкція тощо;

     

    ⇒ документ, що підтверджує момент створення твору та перехід майнових прав. Вид документа залежить від організації документування управлінської діяльності в установі, організації, підприємстві тощо, наприклад: звіт, акт тощо;

     

    ⇒ документ, що підтверджує трудові відносини у період отримання службового завдання, створення твору та переходу майнових прав на твір, наприклад довідка з відділу кадрів.

    Згідно з частиною два статті 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права» майнові права на твір, створений за замовленням, переходять до замовника з моменту створення твору у повному складі, якщо інше не передбачено договором замовлення. Майнові права інтелектуальної власності на твір образотворчого мистецтва, створений за замовленням (крім твору, спеціально створеного як елемент комп’ютерної програми), належать його автору, якщо інше не встановлено договором або законом.

     

    Відповідно до підпункту 2.5 пункту 2 розділу ІІ Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 16.08.2023 №11319, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.10.2023 за №1760/40816, подають документи, що підтверджують належність їм відповідних майнових прав на твір документи, що засвідчують перехід і належність таких прав.

    Документи, які входять до складу заявок на державну реєстрацію права автора на твір та договорів, що стосуються права автора на твір, можуть подаватися у вигляді копій, засвідчених відповідно до законодавства, крім копій творів.

     

    Законодавство України визначає кілька способів засвідчення копій документів:

     

    ⇒ Нотаріальне засвідчення копій документів. Відповідно до статті 75 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси, посадові особи органів місцевого самоврядування та посадові особи консульських установ України, які вчиняють нотаріальні дії, засвідчують вірність копій документів, виданих юридичними особами, за умови що ці документи не суперечать закону, мають юридичне значення і засвідчення вірності їх копій не заборонено законом.

     

    Вірність копії документа, виданого фізичною особою, засвідчується у випадках, якщо справжність підпису фізичної особи на оригіналі цього документа засвідчена нотаріусом, посадовою особою органу місцевого самоврядування, посадовою особою консульської установи України, начальником установи виконання покарань.

     

    ⇒ Органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями. Відповідно до пункту 70 Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. №55 установа може засвідчувати копії лише тих документів, що створюються в ній, крім випадків створення паперових копій електронних документів, що надійшли до установи через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади (далі – система взаємодії), а також у випадках, передбачених цим пунктом.

     

    Відмітка «Копія» проставляється у верхньому правому кутку першої сторінки паперового документа.

     

    ⇒ Посвідчення документа керівником підприємства, установи, організації здійснюється відповідно до вимог Національного стандарту України «Вимоги до оформлення документів» ДСТУ 4163:2020, затвердженого наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01 липня 2020 №144. Так, Відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».

     

    ⇒ Засвідчення копій фізичною особою. Законодавство не містить вимог у разі, коли фізичною особою здійснюється засвідчення копії документа. Тому, виходячи із загальних положень щодо засвідчення копій документів, фізична особа може засвідчити копії документів, які її стосуються шляхом проставляння на таких копіях особистого підпису, прізвища та імені, відмітки «Згідно з оригіналом» та дати засвідчення копії.