Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Експертиза заявок на об’єкти промислової власності: точки відліку і візія удосконалення
    07 Грудня 2023 Коментарів немає Irena

    Експертиза заявок на об’єкти промислової власності: точки відліку і візія удосконалення

     

    Максимальне скорочення строків розгляду заявок на отримання правової охорони об’єктів інтелектуальної власності та підвищення якості експертизи об’єктів промислової власності є одними із пріоритетних завдань Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс). З якими ресурсами ІР офіс розпочинав роботу як національний орган інтелектуальної власності? Що було зроблено за рік операційної діяльності? І які наші подальші плани?

     

    Складне діловодство у спадщину

     

    Від Укрпатенту ІР офісу, як функціональному наступнику, дісталася складна технічна спадщина (пошукові засоби, ІТ-системи, бази даних, програмне забезпечення), складне діловодство та велика кількість нерозглянутих заявок на об’єкти інтелектуальної власності. Нам вдалося зберегти експертний склад, але, безумовно, повномасштабне вторгнення росії внесло свої корективи у цей процес.

     

    Щойно ІР офіс почав виконувати функції НОІВ, розпочався процес передачі діловодства, його упорядкування, налагодження зв’язків з заявниками. З січня 2023 року були підписані акти про передачу всіх справ і ми почали активну роботу в настільки стислі строки наскільки це взагалі було можливо. Завдяки цьому вдалося оперативно поновити процес видачі охоронних документів, які тривалий час не видавалися.

     

    Внутрішній контроль

     

    Одним із перших стратегічних рішень у контексті поліпшення якості експертизи було розширення компетенції відділу контролю якості та удосконалення експертизи заявок ІР офісу. Раніше компетенція цього структурного підрозділу поширювалася лише на винаходи і корисні моделі, а з початком роботи ІР офісу повноваження були розширені й на торговельні марки та промислові зразки.

     

    Декілька слів про механіку роботи відділу контролю якості. Начальник відділу – фахівець з винаходів і корисних моделей, його заступник – фахівець з промислових зразків та торговельних марок. Ми керуємося таким принципом: чим більше багатоланковою буде система перевірки, тим більш надійний та авторитетний охоронний документ отримаємо. Також ми працюємо над кадровим розширенням цього відділу з тим, щоб його співробітники гарантували фахову експертизу з усіх питань, зокрема й щодо міжнародної реєстрації торговельних марок.

     

    Будь-яка заявка може стати предметом перевірки на будь-якій стадії. Навіть якщо заявка потрапила на перевірку на останній стадії, фахівець відділу перевіряє і формальну експертизу, і кваліфікаційну, і сплату зборів. В роботу контролю якості обов’язково беруться ті заявки, в межах яких експерт звертається з другим, третім запитом про надання інформації до заявника. Це такі червоні прапорці, які сигналізують про ймовірні комунікаційні непорозуміння між експертом та заявником. На час перевірки діловодство по заявці призупиняється. Заявки для контролю якості обираються випадково за допомогою автоматизованої системи.

     

    Щомісяця я отримую звіт начальника відділу про здійснення контролю якості, у якому йдеться про те які заявки були перевірені, які недоліки виявлені, як вони подолані. У разі виявлення – документ повертається на доопрацювання експерту, на розгляді якого перебуває заявка. Експерт може не погодитися з виявленими недоліками – в такому разі збирається експертна рада, яка напрацює єдиний підхід до того чи іншого питання.

     

    Відділ працює в тісному взаємозв’язку з іншими відділами, зокрема з правовим блоком, фахівці якого напрацьовують методологічні підходи до застосування тієї чи іншої норми законодавства. У цьому контексті питання, які виникають можуть бути різними: чи вживається у заявці слово «Україна», чи використовується синьо-жовтий прапор, як діяти експертам, якщо норму можна тлумачити по різному?

     

    У відділі працюють виключно висококваліфіковані фахівці. Фахівці відділу контролю якості, окрім здійснення робіт власне щодо контролю якості, натепер мають виконувати експертні роботи щодо розгляду заявок. Ми пішли на цей крок свідомо для того, щоб фахівці відділу контролю якості підтримували та підтверджували високу кваліфікацію, постійно тримали руку на пульсі розвитку суспільних правовідносин, змін правового поля, працювали в одній системі координат з експертом. До речі, фахівця-контролера також можуть перевіряти його ж колеги по відділу.

     

    Такого фахового контролю якості ще не було, ми бачимо що такий ретельний підхід до перевірки заявок є виправданим.

     

    Строки розгляду

     

    Формальна експертиза заявок на винаходи, корисні моделі і на промислові зразки триває до 4 місяців з дати подання заявки. Охоронний документ на корисну модель та промисловий зразок заявник отримує щойно сплатить мито і збір за публікацію заявки. До початку повномасштабного вторгнення для цих дій заявник був обмежений трьома місцями. Зараз ці строки не діють через введення воєнного стану, тож ситуації бувають різними – комусь вдається оперативно сплатити збори по заявці, комусь ні – і цей процес уже не залежить від ІР офісу.

     

    Трохи інша ситуація із заявками на винаходи. Кваліфікаційна експертиза проводиться після одержання ІР офісом відповідної заяви та сплати збору за її проведення. За Законом України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі», заявник може подати таку заяву та сплатити збір за проведення кваліфікаційної експертизи протягом трьох років від дати подання заявки. Але знову ж таки, у зв’язку з дією режиму воєнного стану, ці строки зараз не діють, і ми не можемо пришвидшити цей процес.

     

    У строках проведення кваліфікаційної експертизи ми орієнтуємося на провідні відомства світу. В середньому кваліфікаційна експертиза в межах строків, на які ми можемо вплинути, триває від 16 до 18 місяців: у якихось випадках швидше, у якихось довше – все залежить від того, наскільки добре оформлені матеріали заявки, супровідні документи.

     

    Але ще раз зауважу, що через війну багато строків для заявників не діють. З одного боку це відповідає інтересам заявника, який через ці чи інші обставини не може комунікувати з нами в межах встановлених строків, а з іншого – суттєво впливає на строки розгляду заявки. Через це на паузі перебуває багато проваджень. Щойно ми відновили процес розгляду заявок почали писати повідомлення заявниками щоб налагодити комунікацію: хтось не відповідав, а хтось відповідав. На етапі сплати зборів зависло декілька тисяч заявок. Ми пишемо заявникам, нагадуємо, але це війна, такою є наша реальність.

     

    Війна впливає на провадження по заявках від національних заявників, при цьому міжнародні заявки надходять в обсягах не менших, ніж раніше. Через повномасштабне вторгнення кількість заявок на винаходи, корисні моделі і на промислові зразки суттєво знизилися, але зараз ми можемо спостерігати відновлення активності національних заявників і така тенденція не може не радувати.

     

    Аналогічна ситуація по торговельних марках. Майже не змінилася кількість заявок, які подаються за Мадридським протоколом – така міжнародна заявка розглядається впродовж року, а то й швидше. З початку 2022 року кількість заявок на торговельні марки (ТМ) за національною процедурою суттєво знизилась, і нічого дивного у цьому немає, адже цей об’єкт промислової власності є передусім бізнес-інструментом. Зараз приємно констатувати що ця тенденція змінюється в кращий бік – по національній процедурі щомісяця заходить приблизно 1600-1700 заявок на ТМ.

     

    Декілька слів про строки. Дату подання матеріалів на ТМ ми встановлюємо упродовж трьох днів з дати надходження документів по заявці. Встановлення такої дати означає набуття тимчасової охорони і заявник може використовувати таку ТМ до моменту отримання рішення щодо видачі охоронного документа.

     

    За рік активної діяльності ІР офісу ми приблизно на 30% скоротили строки розгляду заявки на ТМ у порівнянні зі строками, які забезпечував Укрпатент. Але ми прагнемо досягнути строку розгляду заявки на ТМ упродовж 12 місяців – і це завдання № 1 для експертизи на 2024 рік.

     

    Також дуже приємно констатувати про відновлення процесу реєстрації географічних зазначень. Уже зареєстровано перші географічні зазначення (ГЗ), і ми направду можемо цим пишатися, адже це про національні здобутки. Зараз в роботі понад 30 заявок на ГЗ. Звісно, це не дуже багато, але процес рухається, і це добре.

     

    Робота з базами даних

     

    Одним із актуальних викликів є підвищення технічних спроможностей баз даних. Якщо з внутрішньою базою даних по винаходах проблем майже немає, то з базою даних по ТМ виникають певні труднощі. Ця база є єдиною для, власне, ТМ, промислових зразків та географічних зазначень. Вона є новою і ми ще досі відпрацьовуємо та удосконалюємо у ній ті чи інші моменти.

     

    Але все має йти в ногу з часом і внутрішні бази даних не є винятком. У нашій сфері дуже добре можна застосовувати технології штучного інтелекту, тому у майбутньому було б добре «озброїтися» базами даних, архітектура яких вибудувана на новітніх технологіях, які перебиратимуть на себе рутинну роботу експерта.

     

    В рамках виконання функцій Міжнародного пошукового органу та Органу міжнародної попередньої експертизи ми публікуємо бази даних, якими користуються наші експерти, по винаходах і корисних моделях; з 2023 року почали публікувати й бази даних, якими користуються експерти при проведенні кваліфікаційної експертизи в межах заявки на ТМ. Тобто кожен заявник може побачити перелік обов’язкових баз даних, які має перевірити експерт.

     

    Наші експерти ведуть активну комунікацію з заявниками. Наприклад, у жовтні ми зафіксували, що один експерт в місяць опрацьовує близько 200 документів (листів, повідомлень, запитів). Це дуже інтенсивна і кропітка робота.

     

    Крім того, експерти ІР офісу беруть активну участь у робочих групах, засіданнях комітетів WIPO, долучаються до онлайн і офлайн обговорень, і не просто як слухачі, а як активні учасники. Наші співробітники беруть активну участь в міжнародній співпраці задля удосконалення міжнародного законодавства в ІР сфері.

     

    Наталія ПЕТРОВА,

    начальник Департаменту експертизи заявок на об’єкти промислової власності ІР офісу

     

    Олена ДАНИЛОВА,

    заступник начальника управління експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та компонування напівпровідникових виробів ІР офісу

     

    Іван КРАМАР,

    начальник відділу контролю якості та удосконалення експертизи заявок ІР офісу

     

    Читайте також:

     

    Q&А sessions: перша зустріч проєкту щодо експертизи об’єктів промислової власності (відео)

     

    Синергія теорії та практики: IP офіс презентував Центр розвитку права інтелектуальної власності

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає