Preloader Image
office@nipo.gov.ua
 • Українська
 • English
 • Імплементація Марракеського договору та бібліотеки: зустріч фахівців IP офісу з представниками бібліотечної справи
  06 Листопада 2023 Коментарів немає Alex

  Імплементація Марракеського договору та бібліотеки: зустріч фахівців IP офісу з представниками бібліотечної справи

   

  Які зміни торкнуться діяльності бібліотек через імплементацію в Україні Марракеського договіру – обговорювали фахівці ІР офісу з представниками бібліотечної справи на онлайн-семінарі у межах проєкту “34 полюси творчості: авторське право у креативних індустріях”. Зустріч була проведена за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП).

   

  Марракеський договір покликаний спростити доступ людей з вадами зору і обмеженим сприйняттям друкованої інформації до обʼєктів авторського права. Документ передбачає використання копій творів у доступних форматах (плоско–друковані книги; література, видана шрифтом Брайля; рельєфно-графічні посібники; озвучена література тощо). Розповсюдження примірників у такому форматі серед відповідних категорій людей має здійснюватися без виплати авторської винагороди. Відтак важливо, щоб ці твори, зокрема в аудіоформаті, мали захист і могли потрапити лише до відповідних бенефіціарів. 

   

  Виходячи з мети Марракеського договору, то в цій частині він є унікальним, адже повністю направлений на врахування прав користувача: в даному випадку – бенефіціара. А для права інтелектуальної власності це не є звичною справою”, – зазначила Любов Майданик, представниця Департаменту “Академія інтелектуальної власності” ІР офісу.

   

  Про європейський досвід і напрацювання українських практик розповів начальник відділу розвитку креативних секторів економіки ІР офісу Дмитро Дорошенко:

   

  Практика європейських країн є настільки різноманітною, що нам в Україні  краще одразу відпрацювати власні методи. А Марракеський договір надає великий простір, аби держава згідно з чинним законодавством та традиціями і практиками, які склались в бібліотечній справі, мала змогу надати умови та відпрацювати найбільш оптимальну практику саме для цієї країни”.

   

   

  У ході зустрічі з представниками бібліотечної справи йшлося зокрема про:

  • загальні положення Марракеського договору;
  • бенефіціарів та їх права;
  • уповноважені органи та їх функції;
  • публічні бібліотеки, їх права та обов’язки.

   

  Що зміниться з імплементацією Договору – ключові моменти
  1. Норми договору помітно полегшують доступ до творів, що охороняються авторським правом, для осіб з обмеженим сприйняттям друкованої інформації – уповноваженим органам дозволяється створювати та розповсюджувати копії творів у доступних форматах для відповідних категорій осіб.
  2. Уповноважені органи зможуть обмінюватися копіями творів між собою, а також з уповноваженими органами різних країн, які приєдналися до Марракеського договору.
  3. В той же час договір передбачає ретельний контроль з боку уповноважених органів над розповсюдженням творів, зокрема в аудіоформаті. Так, щоб твори на безоплатній основі залишалися доступними саме для бенефіціарів, тобто людей з обмеженим сприйняттям друкованої інформації, що дозволить посилити охорону прав авторів творів.

   

  Відео онлайн-семінару “Марракеський договір та роль бібліотек у його реалізації” можна подивитися на фейсбук-сторінці Науково-методичного відділу Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого – за посиланням.

   

  Довідково:

   

  Марракеський договір є частиною зводу міжнародних договорів з авторського права, адміністративні функції яких виконує Всесвітня організація інтелектуальної власності (WIPO).

  Його було ухвалено 27 червня 2013 року. Україна приєдналася до договору після прийняття Верховною Радою ЗаконуПро приєднання України до Марракеського договору про полегшення доступу сліпих, осіб з порушеннями зору або іншими обмеженнями з причин інвалідності сприймати друковану інформацію до опублікованих творів” від 12.01. 2023 (№ № 2854-IX), який набув чинності 8 вересня 2023 року.

  Положення Марракеського договору імплементовані у статті 23 Закону України “Про авторське право і суміжні права”, яка встановлює способи та умови вільного використання творів в інтересах осіб з обмеженими можливостями сприйняття друкованої інформації через інвалідність.

   

  Читайте також:

   

  “34 полюси творчості”: IP офіс провів захід, присвячений авторському праву у сфері мистецтва

   

  “34 полюси творчості”: інтелектуальна власність у світі моди (відео)

   

  ІР офіс презентував чек-лист із серії “Авторське право в музейній справі”

  Alex
  Alex
  administrator

  Коментарів немає