Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Позитивний висновок Єврокомісії щодо IP-сфери – це спільна заслуга усієї спільноти, – Олена Орлюк, очільниця IP офісу
    13 Листопада 2023 Коментарів немає Irena

    Позитивний висновок Єврокомісії щодо IP-сфери – це спільна заслуга усієї спільноти, – Олена Орлюк, очільниця IP офісу

     

    Про річну діяльність Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій у фактах під час форуму Асоціації правників України IP UKRAINE NOW 2023 розповіла очільниця ІР офісу Олена Орлюк.

     

    Передусім спікерка привітала професійну спільноту з позитивним звітом Європейської Комісії, яким констатовано, що сфера інтелектуальної власності, на відміну від багатьох інших, продемонструвала значний прогрес. “Це наша спільна заслуга – усієї ІР сфери”, переконана Олена Орлюк.

     

    Звітуючи про діяльність ІР офісу за напрямом забезпечення прозорості та публічності діяльності, спікерка зазначила про те, що на сьогодні забезпечено нові стандарти комунікації з професійною спільнотою, залучення громадськості до відкритих обговорень пропозицій щодо удосконалення підзаконних актів, регулярних зустрічей з професійною спільнотою щодо удосконалення операційної діяльності. Проводиться регулярний аналіз проблемних питань, пов’язаних з експертизою заявок, підготовлено опитувальник спільноти щодо оцінки ключових сервісів ІР офісу, відбувається постійна комунікація зі спеціалістами. Також вона закликала професійну спільноту звертатися до ІР офісу з запитами, якщо є потреба обговорити ті чи інші нагальні запитання.

     

     

    “Ми працюємо над тим, аби ІР офіс був клієнтоорієнтованим. І це не лише про якість та строки експертизи, хоча над цим ми також наполегливо працюємо. Ми удосконалюємо цілу низку інструментів, пов’язаних з експертизою, створили відділ внутрішнього контролю якості експертизи та методології, наші експерти почали проходити підвищення кваліфікації в міжнародних та європейських та іноземних патентних відомствах”, зазначила очільниця ІР офісу. Вона додала про те, що зараз триває робота над покращенням сервісів взаємодії з клієнтами, запуском call-лінії, яка покликана якісно змінити ситуацію з роботою з заявниками та патентними повіреними, удосконалюється культура спілкування з клієнтами.

     

    Окрім того, ІР офіс активно співпрацює з НАЗК для побудови культури доброчесності та нульової толерантності до корупції.

     

    За словами спікерки, в контексті удосконалення електронної взаємодії, відкрита інформація про подані заявки на ТМ через систему СІС УКРНОІВІ, реалізована можливість подання та отримання документів щодо реєстрації авторського права та договорів через СЕВ ЗЕС, запроваджена публікація інформації про передачу в управління АРМА об’єктів інтелектуальної власності, запроваджено завантаження в СІС України охоронних документів з можливістю їхнього експорту.

     

    “Ми отримали достатньо складну технічну спадщину. І велика кількість проблем щодо строків експертизи пов’язані саме з технічними спроможностями баз. Ми працюємо над тим, щоби виправити цю ситуацію”, – запевнила Олена Орлюк.

     

    Що стосується підтримки бізнесу та винахідників, то за ініціативи ІР офісу, обговореної зі спільнотою, Уряд збільшив пільги за подання заявки на ТМ в електронному вигляді з 20% до 25% від суми збору; для винахідництва з неприбуткової сфери пільга встановлена у розмірі 12% замість 20%. ІР офіс також забезпечив можливість безкоштовно вносити зміни до реєстрів щодо відмови від представництва суб’єктів рф.

     

    Також ІР офісом лібералізовані процедури експертизи та реєстрації прав. Зокрема, поновлено експертизу заявок на ТМ, щодо яких не було подано заперечень та забезпечено видачу свідоцтва, скорочено строк реєстрації корисної моделі до 4 місяців, спрощені вимоги до довіреності на час воєнного стану. ІР офіс виходить на місячний строк розгляду документів щодо фактів передачі прав та ліцензій.

     

    “Ми працюємо над тим, аби вийти на строки проведення експертизи ТМ на рік, а далі на ті, які діють в ЄС разом із запровадженням аналогічних процедур. Але для цього в Україні потрібно забезпечити належний захист ІР-прав: запустити роботу Апеляційної палати, запустити нарешті ІР-суд, поширювати альтернативні способи вирішення спорів, інакше буде створено багато проблем для бізнесу”, висловила застереження спікерка.

     

    Також вона розповіла детальніше про удосконалення правових актів з питань промислової власності та авторського права, про взаємодію з креативними індустріями та створення National IP&Innovations Hub, Центру медіації та посередництва і Центру спостереження з питань порушень прав інтелектуальної власності.

     

    “І ви, і ми забезпечуємо надання сервісів, які безпосередньо залежать від того скільки інтелектуального, творчого продукту створюється винахідниками, виробництвами, авторами. І ми всі разом маємо працювати над тим, аби сприяти усіма можливими інструментами розвиткові інтелектуального потенціалу країни, захисту наших інноваторів та креаторів, зокрема й під час виходу на іноземні ринки”, звертаючись до професійної спільноти зазначила директорка УКРНОІВІ.

     

     

    Насамкінець Олена Орлюк розповіла про плани: удосконалення систем СІС, СЕВ ЗЕС, удосконалення законодавства не лише в частині подальшого наближення до EU aquis, але й в окремих галузях (наприклад, страхування, оподаткування, фінансові питання) та багато іншого.

     

    Фото: Асоціація правників України

     

    Читайте також:

     

    Україна досягла значного прогресу в сфері інтелектуальної власності – Звіт Європейської Комісії в рамках Пакету Розширення

     

    Рік IP офісу в цифрах: інфографіка

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає