Preloader Image
office@nipo.gov.ua
 • Українська
 • English
 • IPF-2024: Реалізація стратегічного бачення розвитку ІР сфери України – це спільне глобальне завдання, – Олена Орлюк
  05 Червня 2024 Коментарів немає Irena

  IPF-2024: Реалізація стратегічного бачення розвитку ІР сфери України – це спільне глобальне завдання, – Олена Орлюк

   

  У Києві проходить Х Міжнародний форум з інтелектуальної власності (IPF-2024), організований видавництвом “Юридична практика” за підтримки Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс).

   

  Про стратегічні напрями розвитку ІР сфери в Україні під час відкритого інтерв’ю розповіла очільниця ІР офісу Олена Орлюк. Ведучим інтерв’ю виступив керуючий партнер Mamunya IP Олександр Мамуня.

   

  Інтерв’юер поцікавився ходом секторальних обговорень проєкту Національної стратегії розвитку ІР сфери та фідбеком від професійної спільноти. Олена Орлюк відповіла, що в цілому задоволена зворотнім зв’язком щодо проєкту Національної стратегії:

   

  “На сьогодні відбулося сім секторальних обговорень щодо інноваційної екосистеми та економіки інтелектуальної власності, авторського права і суміжних прав, промислової власності. До цих секторальних обговорень загалом долучилося 430 учасників. Ми зацікавлені працювати над проєктом стратегії доти, доки не буде знайдений компроміс між усіма зацікавленими сторонами, адже наша мета – розробити максимально дієвий документ”, – запевнила Олена Орлюк.

   

  Обговорюючи законодавчі ініціативи щодо поновлення окремих строків реєстрації та чинності прав інтелектуальної власності, очільниця ІР офісу висловила думку про те, що Закон України “Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України” може бути скасовано, адже він виконав своє стратегічне завдання:

   

  “Цей Закон було прийнято дуже вчасно, адже у березні 2022 року в період абсолютної невизначеності треба було забезпечити хоча б мінімальний захист на законодавчому рівні. Зараз бізнес адаптувався під виклики триваючої війни, зовнішні обставини також стали більш-менш зрозумілими, тому закон не має гальмувати можливості для розвитку бізнесу, якому і так нелегко. Водночас мають бути прописані перехідні положення, наприклад, щодо Апеляційної палати”, – вважає очільниця IP офісу.

   

   

  Олена Орлюк зазначила, що наразі на розгляді в Апеляційній палаті знаходяться 184 справи. Вона додала, що роботу Апеляційної палати буде відновлено після погодження складу палати Міністерством економіки України та затвердження його наказом УКРНОІВІ.

   

  “Саме з запуском роботи Апеляційної палати, а також зі стартом роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності можна буде говорити про реалізацію інституційної реформи сфери інтелектуальної власності, адже забезпечення ефективної тріади захисту є частиною цієї реформи”, – констатувала очільниця ІР офісу.

   

  Також спікерка розповіла про роботу Центру спостереження з питань порушень прав інтелектуальної власності, який створений з урахуванням досвіду Європейської обсерваторії з питань порушення IP прав Відомства з інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO).

   

   

  “ІР офіс не може напряму боротися з порушеннями ІР прав, виходячи з наших повноважень. Але ми забезпечили запуск публічної платформи на базі НОІВ, який спроможний об’єднувати правовласників, професійну спільноту, правоохоронні та митні органи, експертизу та фахівців ІР офісу, міжнародних партнерів, громадський сектор тощо. Можна констатувати, що підходи правоохоронних органів до розслідування кримінальних проваджень, пов’язаних із ІР, уже потроху змінюються, правоохоронці стають відкритішими до комунікації”, – зазначила директорка ІР офісу.

   

  Олександр Мамуня висловив думку, що ІР сфера починає втрачати популярність серед молоді, зокрема на користь ІТ; юридичним компаніям все важче знаходити спеціалізовані кадри. Олена Орлюк поділяє це занепокоєння – на її погляд, зараз наша країна відчуває наслідки “освітньої реформи” 2016 року, за результатами якої ІР була втрачена і як окрема комплексна спеціальність, і як обов’язковий предмет, що викладався у ЗВО на всіх спеціальностях.

   

  “Ці питання також будуть відображені в Національній стратегії розвитку ІР сфери на період до 2030 року. ІР офіс докладає багато зусиль для популяризації сфери, ІР Академія організовує освітні проєкти для школярів, підлітків, студентів, курси з підвищення кваліфікації для педагогів, патентних повірених, адвокатів. Також будемо працювати з суддями. Окремий напрям, яким активно займаємося – це робота з винахідниками, інноваторами, креаторами”, – акцентувала спікерка.

   

  Також Олена Орлюк долучилася до першої панельної дискусії, яка була присвячена ІР інфраструктурі. Очільниця ІР офісу розповіла про ключові виклики ІР сфери в 2024 році.

   

   

  Серед глобальних світових викликів вона виділила стрімкий технологічний розвиток, розвиток штучного інтелекту та вплив фінансових інструментів.

   

  “Для Європейського Союзу сфера інтелектуальної власності також є великим та постійним викликом, який вимагає руху вперед. Тому для кожної країни, не лише для України, певною проблемою є те, наскільки швидко законодавець може реагувати на потреби практики, які в ІР сфері значною мірою залежать й від технологічного розвитку”, – наголосила спікерка.

   

  Що стосується України, то окрім війни, окрім викликів на шляху набуття повноправного членства в ЄС, наша країна уже сьогодні має подбати про захист прав інноваторів та інвесторів, зокрема, які інвестують в Military Tech.

   

  Вона додала про те, що у світі винахідникам, інноваторам і креаторам також нелегко:

   

  “Це спільне глобальне завдання для усіх: робота над підвищенням культури та популяризації інтелектуальної власності, адже від цього виграє не лише світова економіка, а й кожен із нас”, – резюмуала Олена Орлюк.

   

   

  Фото: газета «Юридична практика»

   

  Читайте також:

   

  ІР офіс запрошує на секторальне обговорення блоку “Захист прав інтелектуальної власності” проєкту Національної ІР стратегії

   

  Підтримка підприємництва: IP офіс домовився про співробітництво з Асоціацією роботодавців у галузі франчайзингу

  Irena
  Irena
  administrator

  Коментарів немає