Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Збереження культурної спадщини в умовах воєнного стану та інноваційна екосистема України: XIV Міжнародний бізнес-форум
    23 Березня 2023 Коментарів немає Alex

    Збереження культурної спадщини в умовах воєнного стану та інноваційна екосистема України: XIV Міжнародний бізнес-форум

     

    Під час XIV Міжнародного бізнес-форуму «Проблеми та перспективи розвитку інноваційної діяльності в Україні: виклики воєнного часу» учасникам були представлені тези від команди IP офісу.

     

    Попри те, що російська агресія проти України триває з 2014 року, до 2022-го на законодавчому рівні не було прийнято належних мір зі збереження об’єктів культурної спадщини України в умовах війни. Зокрема законодавство не надавало працівникам установ зі збереження культурної спадщини достатнього інструментарію для оцифрування об’єктів авторського права, що зберігаються у фондах архівів і музеїв України і які за строком дії майнових авторських прав не перейшли у суспільне надбання.

     

    На думку Дмитра Дорошенка, начальника відділу розвитку креативних секторів економіки Департаменту розвитку інноваційного та креативного секторів ІР офісу, для держави необхідно налагодити постійний діалог із представниками креативних індустрій. Мета – роз’яснити норми законодавства в сфері авторського права, аби запропоновані новим законом правові інструменти могли використовуватися з максимальною ефективністю – як в контексті захисту прав автора, так і в розрізі збереження тих зразків культурної спадщини України, що сьогодні постійно перебувають під загрозою фізичного знищення. 

     

    «За ініціативою ІР офісу запроваджено програму із роз’яснення норм Закону України «Про авторське право і суміжні права» для представників креативних секторів економіки, до яких зокрема відноситься функціювання бібліотек, архівів і музеїв. В практичній площині такі програми мають включати як роз’яснення проблемних питань авторського права і суміжних прав, так і розробку рекомендацій стосовно норм оновленого законодавства для представників креативних індустрій для довгострокового застосування.
    Зокрема, вже на початку 2023 року ІР офіс спільно з Державною архівною службою України організував зустріч із представниками архівів. Ми надали  відповіді на широкий перелік питань щодо авторського права і суміжних прав у архівній справі, застосування норм нового закону у роботі архівів, і зокрема у процесі оцифрування об’єктів авторського права тощо. За результатами зустрічі для представників відповідного сектору економіки були підготовлені методичні рекомендації із застосування норм Закону в архівній справі. Аналогічні програми готуються і для представників музейної справи, арт-ринку України тощо», —  повідомив Дмитро Дорошенко. 

     

    Також на форумі обговорювали інноваційну екосистему в умовах повномасштабної війни. Як зазначено у тезах Марини Зенової, начальниці відділу розвитку інноваційної екосистеми Департаменту розвитку інноваційного та креативного секторів ІР офісу, на сьогодні майже усі процеси, що відбуваються у сфері інновацій, мають негативну динаміку. Зменшується науковий та інноваційний потенціал як кількісно, так і якісно. Протягом останніх 25 років кількість вчених в Україні скоротилась у 5 разів, а наукоємність ВВП – більш, ніж у 3 рази.

     

    «Підприємці та інвестори не поспішають впроваджувати розробки у виробництво, тому що не впевнені у їх якості та у тому, чи принесе їм прибуток нова продукція. Як наслідок, наукоємність ВВП України залишається критично низькою, що призводить до втрачання наукою здатності виконувати економічну функцію, а Україною – шансу стати країною з інноваційною економікою», — зазначила Марина Зенова. 

     

    На думку представниці ІР офісу, основні проблеми для інноваційної екосистеми України такі:

    • Проблема законодавчого характеру: недосконалість законодавства, зокрема в частині інвестування в розробки, а також необхідність його приведення у відповідність до законодавства ЄС.
    • Проблема, пов’язана з недосконалістю інноваційної інфраструктури: недостатній розвиток інноваційної інфраструктури через нерозуміння необхідності такого створення.
    • Проблема недостатності фахівців у сфері інновацій та трансферу технологій через недостатній рівень їх підготовки та відтік висококваліфікованих спеціалістів за кордон.
    • Проблема низького рівня культури винахідництва і підприємництва серед молоді через непопулярність науки та інновацій як сфер діяльності.
    • Проблема неналежної фінансової підтримки інновацій: відсутність ефективної моделі фінансової підтримки розвитку інновацій та інноваційного бізнесу через відсутність державної підтримки та бюджетних коштів.

     

    Довідково:

    XIV Міжнародний бізнес-форум «Проблеми та перспективи розвитку інноваційної діяльності в Україні: виклики воєнного часу» організований за підтримки: Міністерства освіти і науки України, Державного торговельно-економічного університету, Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України та Університету Кі Вест (США).

     

    Читайте також:

    Жертвами агресії є не лише українська нація, а й наша ідентичність та спадщина, – позиція України на Комітеті IGC WIPO в Женеві

    Alex
    Alex
    administrator

    Коментарів немає