Preloader Image
office@nipo.gov.ua
 • Українська
 • English
 • Полегшений доступ до інформації для людей із вадами зору: в Україні набув чинності Марракеський договір
  08 Вересня 2023 Коментарів немає Irena

  Полегшений доступ до інформації для людей із вадами зору: в Україні набув чинності Марракеський договір

   

  Марракеський договір, який передбачає полегшений доступ до друкованих творів для людей з вадами зору, набув чинності в Україні з 8 вересня 2023 року.

   

  Документ закріплює ряд обмежень і винятків з авторського права та відкриває можливість публікувати примірники творів у доступних для людей із вадами зору форматах.

   

  Йдеться про те, що без дозволу суб’єктів авторського права та безоплатно дозволяється використовувати копії твору для плоско–друкованих книг, літератури, виданої шрифтом Брайля, рельєфно-графічних посібників та озвученої літератури тощо. Зокрема:

   

  • відтворення, розповсюдження, інтерактивного надання доступу; пересилання електронних копій у мережі або засобами бездротового зв’язку виключно особам з вадами зору ;
  • переклад твору з метою виготовлення копій творів у відповідному доступному форматі;
  • найму примірників (копій) твору у доступному форматі для осіб з вадами зору;
  • імпорт примірників творів у доступному форматі.

   

  Використання твору вказаними способами допускається через уповноважений заклад (установу, організацію), який навчає чи надає спеціалізовані послуги для адаптивного читання. Нині процес визначення такого органу все ще триває в Україні.

   

  Також Марракеський договір дозволяє організаціям для осіб із порушеннями зору, бібліотекам та іншим уповноваженим особам пересилати копії книг в доступних форматах в інші 95 країн, які ратифікували або приєдналися до документу.

   

  Крім того, імплементація положень договору наближає Україну до європейських стандартів (з 2019 року Марракеський договір чинний у ЄС) та міжнародної практики, а головне – суттєво полегшить доступ до інформації вразливих верств населення.

   

  Читайте також:

   

  Ратифікація Марракеського договору в Україні: деталі

  Irena
  Irena
  administrator

  Коментарів немає