Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • КМУ затвердив механізм захисту особистих немайнових прав автора щодо творів, які перейшли у суспільне надбання, у разі відсутності спадкоємців
    12 Жовтня 2023 Коментарів немає Irena

    КМУ затвердив механізм захисту особистих немайнових прав автора щодо творів, які перейшли у суспільне надбання, у разі відсутності спадкоємців

     

    За Законом України «Про авторське право і суміжні права», захист особистих немайнових прав автора, твір якого став суспільним надбанням, здійснюється його спадкоємцями. Якщо спадкоємців немає – захист здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері інтелектуальної власності (Мінекономіки). 

     

    На виконання цієї норми Уряд затвердив Порядок захисту особистих немайнових прав автора щодо творів, які перейшли у суспільне надбання, у разі відсутності спадкоємців, у якому визначено процедуру подання та розгляду заяви про забезпечення захисту, встановлено вимоги щодо документів, які додаються до заяви, а також визначено строки її розгляду.

     

    Задля захисту особистих немайнових прав автора, твір якого став суспільним надбанням, у разі відсутності спадкоємців, фізична або юридична особа може звернутись до Мінекономіки з відповідною заявою. Розглядати цю заяву та готувати експертний висновок щодо наявності або відсутності ознак порушення особистих немайнових прав автора буде ІР офіс.

     

    Порядок визначає строки розгляду заяви та підготовки експертного висновку ІР офісом, передбачає порядок дій Мінекономіки, якщо експертним висновком буде виявлено ознаки порушення особистих немайнових прав автора.

     

    Положення про захист державою особистих немайнових (або так званих моральних) прав автора щодо творів, які перейшли у суспільне надбання, у разі відсутності спадкоємців, є новелою Закону України “Про авторське право і суміжні права”, який набрав чинності з 1 січня 2023 року. На цьому наголосив радник директора ІР офісу Микола Потоцький, коментуючи зазначений Порядок.

     

    Законом передбачено, що особисті немайнові права автора (зокрема право вимагати збереження цілісності твору, протидіяти перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору, а також будь-якому іншому посяганню на твір, що може завдати шкоди честі та репутації автора) діють безстроково, а після смерті автора їх захист забезпечують спадкоємці.

     

    “Закон усуває прогалину, пов’язану з питанням про захист моральних прав щодо творів у суспільному надбанні (строк охорони майнових прав на які сплив) померлого автора, що залишився без спадкоємців, надає можливість захищати зазначені права та визначає уповноваженого суб’єкта, який може здійснити заходи захисту.

     

    Варто зазначити, що відповідно до Цивільного кодексу України у разі смерті автора недоторканність твору може охоронятися особою, уповноваженою на це автором, і автор протягом життя може визначити для захисту немайнових прав на твір (чи твори) у разі своєї смерті як спадкоємців, так і осіб, що не є спадкоємцями автора.

     

    Для інших випадків, пов’язаних з порушенням особистих немайнових прав, діятиме порядок захисту, затверджений Кабінетом Міністрів України, який, будемо сподіватися, сприятиме запобіганню спотворення в тому числі й національної культурної спадщини, створеної українськими авторами творів у сфері літератури, мистецтва, науки”, – зазначив Микола Потоцький.

     

    Читайте також:

     

    Представники ІР офісу увійшли до складу Ради з питань інтелектуальної власності, утвореної Урядом

     

    IP офіс презентує мануал з охорони інтелектуальної власності в ювелірній індустрії

     

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає