Preloader Image
office@nipo.gov.ua
 • Українська
 • English
 • Пріоритетні напрями співпраці та підтримка ІР-сфери: відбулася зустріч європейської делегації з командою українського ІР офісу (фото)
  26 Жовтня 2023 Коментарів немає Alex

  Пріоритетні напрями співпраці та підтримка ІР-сфери: відбулася зустріч європейської делегації з командою українського ІР офісу (фото)

   

  Останні події сфери інтелектуальної власності та основні пріоритети подальшої співпраці обговорили під час зустрічі делегації EUIPO, керівників ІР офісів Польщі, Естонії, Литви, Латвії, Молдови та Представництва ЄС в Україні з експертами та фахівцями ІР офісу.

   

   

  “Сьогодні багато йшлося про спільні плани з європейськими партнерами, і було дуже приємно отримати високу оцінку роботи ІР офісу. Перед нами стоять значні виклики, але ми маємо зробити все для того, щоб сприяти Україні зараз, під час війни, а також в її інноваційному розвиткові після перемоги. На нашому євроінтеграційному шляху дуже важливим є досвід, поради, експертиза наших європейських колег. Ви допоможете нам подолати цей шлях швидше”, – звернулася до представників європейської делегації очільниця ІР офісу Олена Орлюк

   

  Олена Орлюк

   

  Керівник торговельно-економічного відділу Представництва ЄС в Україні Альберто Фернандес-Дієс зазначив, що інтелектуальна власність є важливою для Поглибленої і всеохопної зони вільної торгівлі (DCFTA), а також для повноцінної інтеграції України з ЄС. За його словами, підтримка ІР-сфери, креативного та інноваційного секторів є істотними чинниками для покращення бізнес-клімату в Україні, подальшої повоєнної відбудови та створення інноваційної екосистеми в цілому.

   

  Альберто Фернандес-Дієс

   

  Детальніше про роботу експертного корпусу, про строки розгляду заявок на об’єкти промислової власності та виклики, з якими експерти зіштовхуються в своїй роботі, розповіла начальник Департаменту експертизи заявок на об’єкти промислової власності ІР офісу Наталія Петрова. Спікерка зазначила, що одним із основних пріоритетів ІР офісу є покращення якості експертизи, а також постійне підвищення кваліфікації експертів. 

   

   

  Виконавчий директор EUIPO Жоао Неграу був вражений строками розгляду заявок по окремих об’єктах та зазначив, що за європейськими мірками вони є оперативними:

  “Чотири місяці на проведення експертизи корисних моделей – це дуже швидко. Ви реєструєте корисні моделі швидше, ніж ми торговельні марки”, – сказав він.

   

  Жоао Неграу

   

  У питаннях ефективнішої обробки національних патентних заявок український ІР офіс тісно співпрацює з Європейським патентним відомством. На цьому наголосив перший заступник директора ІР офісу Богдан Падучак. Також він додав, що Україна працює над імплементацією європейської процедури post-grant opposition для торговельних марок.

   

  За словами Олени Орлюк, перехід до європейської  процедури розгляду заявок на торговельні марки  становить наразі певні виклики для бізнесу. Для ефективної роботи цієї процедури Україні потрібно істотно підвищити ефективність захисту ІР прав в цілому – і це комплексне завдання, до якого ІР офіс активно долучається в межах своєї компетенції. А також  суттєво покращити пошукові бази.

   

  “Удосконалення пошуково-експертної бази для торговельних марок, включення до неї технологій штучного інтелекту є однією із головних проблем для ІР офісу в контексті експертизи. Ми шукаємо можливостей та партнерів для технічної допомоги, адже якісна експертиза є ключовою не лише для національного заявника, а й для іноземного”, – зазначила очільниця українського IP офісу.

   

  Перший заступник директора IP офісу Богдан Падучак (праворуч) та заступник директора Владислав Білоцький

   

  Детальніше про роботу європейських ІР офісів, а також про виклики, з якими вони зіштовхуються у процесі діяльності розповіли:

  • президент Патентного відомства Республіки Польща Едита Дембі-Сівек,
  • директор Державного патентного бюро Литовської Республіки Іріна Урбоне,
  • генеральний директор Естонського патентного відомства Маргус Вігер,
  • директор Патентного відомства Латвійської Республіки Агріс Баталаускіс,
  • генеральний директор Державного агентства інтелектуальної власності Республіки Молдова Еудженіу Русу.

   

  Едита Дембі-Сівек
  Агріс Баталаускіс та Іріна Урбоне

   

  Обговорюючи процедуру заперечення в сфері торговельних марок, Едита Дембі-Сівек зазначила про те, що тривалий час у них діяло дві системи реєстрації (система реєстрації EUIPO та їхня національна система), і це було складно для бізнесу, адже охоронні документи видавалися з різною швидкістю. “Для бізнесу час – це найважливіше. Перш ніж ми змінили нашу систему в Польщі, відбулося багато зустрічей та дискусій щодо цього питання”, сказала пані Едита.

   

  Еудженіу Русу акцентував на тому, що Молдова змінює свою реєстраційну систему та профільне законодавство відповідно до правил ЄС.

   

  Еудженіу Русу

   

  Про зміни законодавчого поля в ІР-сфері поінформував радник директора ІР офісу Микола Потоцький. За його словами, у цьому році набрали чинності важливі зміни до профільного законодавства та розроблені підзаконні нормативні акти, які стосуються діяльності Апеляційної палати, Комісії “Україна”, а також відновлення доступу до професії патентних повірених. ІР офіс очікує на прийняття цих актів у цьому році. 

   

  Він додав, що зараз триває робота над підзаконними актами, які стосуються торговельних марок, промислових зразків та винаходів. Проєкти цих актів ґрунтуються на настановах ЄС, що дозволило врахувати не лише Директиви, Регламенти ЄС, а й практику Суду ЄС. У наступному році планується масштабна реформа державних реєстрів та розробка методик для експертів.

   

  Також представники української сторони поінформували європейських колег про ситуацію з авторським правом, стан креативного та інноваційного секторів. 

   

  У фокусі уваги українського офісу не лише охорона, а й забезпечення ефективного захисту прав інтелектуальної власності. Про це зазначив заступник директора ІР офісу Владислав Білоцький. Розгляд ІР-справ в національних судах триває довго, дорого і вимагає значних людських ресурсів. І це явно не сприяє покращенню інвестиційного клімату в Україні. Саме тому ІР офіс працює над розвитком альтернативних способів вирішення спорів, зокрема медіації, та над адміністративним механізмом оскарження.

   

  При побудові архітектури механізму апеляційного оскарження охоронних документів в Латвії керувалися передусім практикою EUIPO. Про це зазначив Агріс Баталаускіс та додав, що вони готові поділитися цим досвідом з Україною. Іріна Урбоне залишилася приємно враженою напрацюваннями українського ІР офісу у багатьох питаннях, тому вона переконана, що обмін досвідом буде корисним для обох відомств – литовського та українського. Про напрямки підтримки України, в яких може бути корисним естонський ІР офіс, розповів Маргус Вігер.

   

  Маргус Вігер

  Учасники зустрічі домовилися обмінюватися досвідом оскарження в межах адміністративного механізму та судових процедур між національними юрисдикціями та ЄС.Також під час зустрічі були окреслені пріоритетні для українського ІР офісу сфери для методичної допомоги з боку європейських колег.

   

  Підбиваючи підсумки візиту, Жоао Неграу відзначив велику роль національного ІР офісу в розвиткові ІР-сфери України:

  “Продовжуйте робити те, що ви робите, адже ви робите все дуже добре”, – резюмував очільник EUIPO, запевнивши українських колег у тому, що зі свого боку вони зроблять все можливе, щоб допомогти ІР офісу досягнути бажаних цілей.

   

  Під час візиту представники європейської делегації змогли ознайомитися з роботою експертів та відвідати Музей правової охорони інтелектуальної власності. 

   

  Фото: Юрій Бєлах

   

  Читайте також:

   

  Вражені героїзмом українців: делегація EUIPO та європейських ІР офісів відвідала Бучу та Ірпінь (відео)

   

  Як створити стійку систему для конкурентоспроможності України у IP-галузі на міжнародному рівні – підсумки дискусії

   

  Керівники IP офісів Польщі, Литви, Латвії, Естонії та Молдови – про ініціативи з підтримки української ІР-сфери

   

  ЄС та Україна домовилися про підтримку інтеграції України до системи інтелектуальної власності ЄС

  Alex
  Alex
  administrator

  Коментарів немає