Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Спецзахід “Українці проти контрафакту”: заяви і виступи (відео)
    06 Червня 2023 Коментарів немає Irena

    Спецзахід “Українці проти контрафакту”: заяви і виступи (відео)

     

    Про створення Центру спостереження з питань порушення прав інтелектуальної власності домовились під час спеціального заходу “Українці проти контрафакту”, який відбувся 5 червня. Захід організували ІР офіс спільно з Українським альянсом по боротьбі з підробками та піратством (UAACP)

     

    Якщо ви не змогли взяти участь чи стати глядачем, але готові шукати дієві інструменти протидії підробкам і піратству, пропонуємо до вашої уваги запис заходу та основні тези спікерів від Держмитслужби, Бюро економічної безпеки, Офісу Генерального прокурора.

     

     

    Леонід Муромцев, начальник відділу ведення митного реєстру та організації заходів сприяння захисту прав інтелектуальної власності Управління нетарифного регулювання Держмитслужби:

     

    «Держмитслужбою послідовно здійснюються заходи, направлені на сприяння захисту прав інтелектуальної власності для недопущення переміщення контрафактних товарів через митний кордон України.

     

    З початку 2023 року зафіксовано 154 випадки призупинень митного оформлення товарів за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності. Складено 5 протоколів про порушення митних правил за статтею 476 Митного кодексу України. У 63 випадках здійснено знищення контрафактних товарів.

     

    В цілому можна відмітити, що ефективність призупинень митних оформлень у порівнянні з 2022 роком підвищилася приблизно у два рази – з 26,3% до 44,2 %.

     

    В той же час кількість підтверджень висновків митних органів про те, що товари є такими, що підозрюються в порушенні прав інтелектуальної власності, але правовласник повідомив про те, що у нього відсутні наміри щодо застосування заходів сприяння за 5 місяців 2023 року, становить 17 випадків. Це складає 11% від всієї кількості призупинень і не сприяє запобіганню ввезення контрафактної продукції на територію України».

     

    Сергій Кривун, заступник керівника підрозділу детективів – керівник відділу головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України:

     

    «Головний підрозділ детективів БЕБ для унеможливлення та мінімізації функціонування тіньового сектору економіки здійснює заходи щодо захисту прав ІВ під час здійснення досудового розслідування, а саме в рамках своїх повноважень керується КПК України, КК України, вимогами ЗУ «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», ЗУ «Про захист прав споживачів» та інших нормативно-правових актів, в залежності від сегментів споживчого ринку України, де порушуються права суб’єктів у сфері ІВ.

     

    Враховуючи відсутність структурного підрозділу у сфері захисту прав ІВ, на даний час за цим напрямом роботи закріплено співробітників ЦА та ТУ БЕБ. Кримінальні правопорушення у даній сфері, згідно ст. 477 КПК України, відносяться до кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення.

     

    На сьогодні у БЕБ здійснюється досудове розслідування по 30 кримінальних проваджень за ознаками злочинів, передбачених ст. 229 КК України. В рамках розслідування вилучено контрафактних товарів та обладнання на загальну суму близько 124,3 млн. грн. До суду направлено – 6 кримінальних проваджень.

     

    З метою координації взаємовідносин між відомствами у сфері захисту прав ІВ в Офісі Генерального прокурора на базі управління захисту інвестицій та інтелектуальної власності у лютому 2023 року створено міжвідомчу робочу групу з числа співробітників БЕБ, Нацполіції, Кіберполіції, Держмитслужби, Держприкордонслужби та ДПС України».

     

    Максим Олефір, заступник начальника третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтриманням публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора:

     

    «Органами прокуратури вживаються усі необхідні заходи для координації дій правоохоронних органів з метою запобігання правопорушенням вказаної категорії, вчасного їх виявлення та зупинення.

     

    Слід зазначити, що у правовому полі боротьба з контрафактом не зупиняється навіть під час війни. Так, наприклад, вивченням стану протидії кримінальним правопорушенням за ознаками ст. 229 КК України встановлено, що за весь період 2022 року було зареєстровано 30 кримінальних проваджень. Водночас лише за 4 місяці 2023 року кількість зареєстрованих кримінальних проваджень даної категорії становить – 46.

     

    Всього за 4 місяці поточного року в провадженні Бюро економічної безпеки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань та Служби безпеки України перебувало 215 кримінальних проваджень вказаної категорії.

     

    В ході досудового розслідування за 4 місяці 2023 року про підозру повідомлено 32 особам (за весь 2022 рік – 26). З них органами Національної поліції України протягом січня-квітня поточного року повідомлено про підозру 22 особам, органами Бюро економічної безпеки – 10 особам.

     

    До суду за вказаний період направлено обвинувальні акти у 24 провадженнях (за весь період 2022 року – 8).

     

    Це вказує на активізацію виявлення, здійснення якісного досудового розслідування та скерування обвинувальних актів до суду».

     

    Артем Тищенко, начальник відділу з питань захисту прав інтелектуальної власності Одеської митниці:

     

    «Українська митниця має унікальні повноваження щодо запобігання міжнародній торгівлі контрафактними товарами. Національне митне законодавство і практика його застосування відповідають вимогам і принципам ЄС. Імплементація світових стандартів боротьби з транснаціональним переміщенням контрафактних товарів, впровадження та практична реалізація міжнародних практик з боку Держмитслужби та її територіальних підрозділів отримали позитивні відгуки з боку правовласників, суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, міжнародних та вітчизняних експертів. 

     

    Збудована система сприяння захисту прав інтелектуальної власності на митному кордоні показала свою ефективність і в умовах військової, економічної та соціальної агресії проти України з боку держави, що є найбільшою за площею країною світу.

     

    Тож з метою побудови цілісної системи захисту прав ІВ на митному кордоні, як частини загальнодержавної системи охорони та захисту прав ІВ, необхідно популяризувати найкращі та найефективніші практики, підтримувати лідерів кращих практик та започаткувати професійний діалог між усіма зацікавленими сторонами. Лише спільні зусилля українських державних органів можуть змінити ставлення суспільства до проблеми виробництва, розповсюдження та придбання контрафактних товарів».

     

    Світлана Жирнова, заступник начальника відділу спеціалізованої підготовки з протидії митним правопорушенням та організації оперативно-розшукової діяльності Департаменту спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби:

     

    «Питання сприяння захисту прав ІВ є одним з основних завдань Держмитслужби, особливо враховуючи євроінтеграційні прагнення та приведення чинного законодавства до стандартів ЄС. В зв’язку з цим питання навчання посадових осіб митниць є одним з основних пріоритетів. Адже, не володіючи основами законодавства за напрямом, не буде виявлень контрафактної продукції, призупинень, а відповідно і знищень підробних товарів.

     

    Наше завдання: у співпраці з правовласниками та іншими зацікавленими сторонами максимально ґрунтовно підготувати посадових осіб митниць з питань сприяння захисту прав інтелектуальної власності як з теоретичної, так і практичної сторони (зокрема вбачати підозру у порушенні прав ІВ при переміщенні товарів через МКУ, розуміти порядок дій посадових осіб та порядок підготовки необхідних супроводжуючих документів)».

     

    Читайте також:

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає