Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Україна створить Центр спостереження з питань порушення прав інтелектуальної власності
    05 Червня 2023 Коментарів немає Irena

    Україна створить Центр спостереження з питань порушення прав інтелектуальної власності

     

    Спеціалізований майданчик для фахового спілкування щодо протидії контрафакту за аналогією із Європейською обсерваторією з питань порушень прав інтелектуальної власності домовились створити в Україні. Про це йдеться у резолюції, ухваленій за підсумками заходу «Українці проти контрафакту», організованого ІР офісом спільно з Українським альянсом по боротьбі з підробками та піратством (UAACP) до Всесвітнього дня боротьби з підробками.

     

    Цей майданчик – осередок для обміну ідеями та об’єднання спеціалізованих експертів і зацікавлених сторін, який з’єднає представників державних органів, бізнесу та громадянського суспільства на базі і під координацією ІР офісу. Він матиме назву — Центр спостереження з питань порушення прав інтелектуальної власності (Центр спостереження IPR). 

     

    Мета: об’єднати широке коло зацікавлених сторін, що використовують свої технічні навички, досвід і знання для боротьби із цією злочинною загрозою, захисту прав інтелектуальної власності (ІВ), удосконалення системи охорони об’єктів прав ІВ та підтримки дій осіб, які безпосередньо беруть участь у захисті прав ІВ.

     

    Як зазначила очільниця ІР офісу Олена Орлюк, контрафактна продукція несе загрозу і для економічної безпеки держави, безпеки споживачів та довкілля, і для реалізації Україною статусу країни-кандидата на вступ до ЄС:

     

    Українці обирають для себе шлях боротьби з контрафактом, підробками і піратством, ми розуміємо ці загрози. Перед нами стоять великі виклики у поширенні знань, навичок щодо боротьби з порушеннями прав інтелектуальної власності. У цьому напрямку ІР офіс вже провів низку зустрічей із професійною спільнотою, правовласниками, представниками правоохоронних органів, де ми обговорювали ключові проблеми захисту прав ІВ, зокрема і напрямок боротьби з підробками та піратством. 

     

    Ми розуміємо важливість зусиль, які потрібно докласти для відповіді на наявні виклики. І чим більше ми зможемо залучати до співпраці фахівців, державні органи, правовласників та товаровиробників, регулярно проводити моніторинг та готувати аналітичні звіти, обговорювати спільно проблеми з Офісом Генпрокурора, БЕБ, митницею, кіберполіцією тощо, сприяти підвищенню кваліфікації їх представників, залежатиме, наскільки успішно ми будемо реалізовувати політику захисту прав ІВ. Адже інвестиційна привабливість нашої країни неможлива без ефективного захисту прав ІВ.

     

    Нині Україна виходить на інший цивілізаційний рівень, ми йдемо в Європейське співтовариство, тож маємо брати для себе найкращі практики як правові, так і підвищення культури та поваги до інтелектуальної власності”.

     

    Олена Орлюк
    Олена Орлюк

     

    Привітав створення українського Центру спостереження IPR також Джон Андерсон, президент Всесвітньої групи по боротьбі з підробками (GACG):

     

    Вітаю ваші плани створити інституцію за аналогією до Європейської обсерваторії захисту інтелектуальної власності. Я дуже схвалюю цю ідею і радий, що вона існує. Також рекомендую в розробці цього органу приділяти велику увагу міжнародному аспекту. Бо проблема боротьби з підробками набуває глобальних масштабів і тому міжнародний аспект буде дуже важливими. Бажаю вам успіхів і результатів у ваших цілях”.

     

    Джон Андерсон
    Джон Андерсон

     

    Основні завдання Центру спостереження IPR:

    • покращення розуміння цінності ІВ, а також масштабів та наслідків порушень прав на об’єкти ІВ;
    • підвищення рівня знань про найкращі практики публічного та приватного секторів щодо захисту прав інтелектуальної власності;
    • покращення знань про технічні засоби запобігання та боротьби з порушеннями прав інтелектуальної власності;
    • підвищення кваліфікації осіб, які займаються захистом прав інтелектуальної власності;
    • взаємодія з Європейською обсерваторією з питань порушення прав інтелектуальної власності.

     

    Тож створення його на базі ІР офісу є логічним кроком, вважає Олександр Пахаренко, директор UAACP:

     

    “Вважаю, що створення такого майданчика доцільне саме на базі ІР офісу, бо він має необхідні ресурси і кадровий потенціал, щоби зібрати експертні групи та організовувати діяльність щодо збору даних, їх аналізу та направлення рекомендацій для використання наявних інструментів боротьби з порушеннями прав інтелектуальної власності. Проведення необхідних досліджень ринку та розробки спеціальних баз даних теж під силу саме ІР офісу”.

     

    Олександр Пахаренко
    Олександр Пахаренко

     

    Завдання та діяльність Центру спостережень IPR не будуть поширюватися на участь в окремих операціях або розслідуваннях, що проводяться компетентними органами. Однак Центр спостереження IPR має стати головним джерелом:

     

    • інформації, яка дозволить державним органам сформувати ефективну політику захисту прав ІВ та підтримувати інновації та креативність;
    • аналітичних даних, інструментів та спеціалізованих інформаційних баз даних для підтримки боротьби з порушенням прав ІВ;
    • знань та навчальних програм для системи охорони та захисту ІВ, правоохоронних органів, компаній та практиків у сфері ІВ;
    • підтримки та розвитку ініціатив, направлених на допомогу новаторам, творцям і підприємствам (особливо МСП) для охорони та захисту їхніх прав ІВ й організації всеукраїнських кампаній щодо підвищення обізнаності про цінність об’єктів прав ІВ та негативних наслідків порушення прав на них.

     

    Центр спостереження IPR має діяти як посередник і рушійна сила співпраці між національними органами державної влади та правовласниками в Україні й у всьому світі, а також стати важливим учасником ініціатив спеціалізованих комісій у сфері інтелектуальної власності органів державної та місцевої влади.

     

    Виробництво, розповсюдження і придбання контрафактних товарів — це світова проблема, враховуючи, що злочинці підробляють майже всі товари загального вжитку у будь-якому значному секторі економіки, причому підробки реалізуються практично у всіх країнах світу. Цей нелегальний бізнес уже став частиною величезної злочинної індустрії і порівняти його можна хіба що з торгівлею наркотиками, зброєю та людьми.

     

    Для споживачів контрафактна продукція складає дешеву (і зазвичай низької якості) альтернативу оригінальним товарам. Усі контрафактні товари із різним рівнем загрози можуть бути небезпечними для споживачів! При чому деякі види підроблених товарів, такі як ліки, іграшки, запасні деталі транспортних засобів, добрива серйозно загрожують безпеці споживачів та довкіллю. Навіть якщо контрафактні товари не нанесуть непоправної шкоди життю людини, проте вони завжди завдають руйнівної шкоди економіці держави.

     

    З текстом резолюції, ухваленої за підсумками заходу «Українці проти контрафакту», можна ознайомитись за посиланням.

     

    Читайте також:

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає