Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • ВОІВ представила оновлений звіт про вплив війни на сектори інтелектуальної власності, інновацій і креативності в Україні
    17 Липня 2025 Коментарів немає Олексенко Олексій

    ВОІВ представила оновлений звіт про вплив війни на сектори інтелектуальної власності, інновацій і креативності в Україні

     

    Окреме питання порядку денного 66-ї серії засідань Асамблей держав-членів Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) було присвячено представленню Звіту Секретаріату ВОІВ щодо допомоги та підтримки інноваційного і креативного секторів України, а також функціонування екосистеми інтелектуальної власності в умовах війни (документ A/66/8).

     

    Розгляд цього питання презентував Генеральний директор ВОІВ Дарен Танг. Він поінформував держави-члени ВОІВ про те, що 7 липня 2025 року було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством економіки України та ВОІВ на 2025–2027 роки – документ, який відкриває новий етап практичного співробітництва у сфері інтелектуальної власності, зокрема в частині цифровізації, розвитку МСП і підтримки інноваційного та креативного секторів.

     

    Дарен Танг зазначив про те, що з часу проведення останніх Асамблей відбулося майже 40 онлайн- та офлайн-зустрічей Міжнародного бюро ВОІВ з представниками Міністерства економіки України, Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ/IP офіс) й іншими зацікавленими сторонами з боку України. Зокрема в межах Генеральної Асамблеї 2025 відбулася зустріч з Олександром Цибортом, заступником Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

     

    Структуру змісту та ключові висновки звіту презентував директор Відділу країн з перехідною та розвиненою економікою (TDC) ВОІВ Хабіп Асан.

     

    На фото: Дарен Танг та Хабіп Асан

     

    Звіт Секретаріату ВОІВ

     

    На запит держав-членів Міжнародне бюро ВОІВ провело комплексну оцінку впливу повномасштабної агресії росії на сферу інновацій, креативності та інтелектуальної власності в Україні. Аналіз включав опитування, інтерв’ю з ключовими стейкхолдерами, а також дослідження та аналіз даних.

     

    Згідно зі звітом, війна росії проти України продовжує негативно впливати на сектор інновацій та креативності та IP екосистему в Україні. Більшість наслідків, задокументованих у попередніх звітах ВОІВ (A/64/8 та A/65/7), не лише зберігаються, а й поглиблюються, завдаючи дедалі більшої шкоди екосистемі інновацій та креативності.

     

    Середньо- та довгострокові перспективи залишаються невизначеними з огляду на мінливу ситуацію з безпекою та перспективи миру і відновлення.

     

    Водночас звіт зафіксував стійкість національної IP системи:

     

    • зростання кількості національних заявок на об’єкти інтелектуальної власності у 2023 році,

     

    • позитивну динаміку у міжнародних заявках у 2024-му,

     

    • адаптацію українських установ,

     

    • розширення спектра послуг,

     

    • впровадження інновацій у критично важливих сферах, зокрема інформаційно-комунікаційних технологіях та обороні.

     

    Також констатовано, що з початку війни зріс ринок цифрової музики, що створило нові можливості для українських музикантів.

     

    У межах затвердженої Програми роботи та бюджету ВОІВ продовжувала виділяти фінансові та людські ресурси для реалізації технічних, правових і навчальних ініціатив, спрямованих на підтримку та подальше відновлення сфери IP України.

     

    Також у звіті відображено перелік заходів, вжитих ВОІВ, для забезпечення відповідності публікацій у глобальних ІР реєстрах принципам суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів.

     

    Секретаріат ВОІВ запевнив, що продовжить тісну співпрацю з Україною для забезпечення того, щоб поточна підтримка приносила реальні результати. Особлива увага приділятиметься пом’якшенню наслідків війни росії та відновленню інноваційної та креативної екосистеми, яка працює на користь усіх зацікавлених сторін і сприяє зміцненню економіки країни.

     

    На фото (зліва направо) – представники української делегації: Богдан Падучак, Олена Орлюк та Євгеній Цимбалюк

     

    Застережень – недостатньо

     

    Після минулорічного рішення Генеральної Асамблеї, яке зобов’язує ВОІВ підтримувати територіальну цілісність України, було здійснено публікацію щонайменше трьох нових міжнародних реєстрацій торговельних марок за Мадридською системою, в яких вказано адреси в тимчасово окупованих територіях України, нібито вони є частиною російської федерації. На цьому наголосила українська делегація, заяву від імені якої виголосила директорка УКРНОІВІ Олена Орлюк.

     

    “Ці заявки, подані навіть після прийняття рішення Генеральної Асамблеї 2024 року, чітко демонструють, що нинішня система протидії на основі застережень та дисклеймерів є неефективною і не запобігає систематичним зловживанням”, – заявила очільниця українського ІР офісу.

     

    Українська делегація визнала кроки, зроблені ВОІВ у відповідь на мандат Генеральної Асамблеї, але зазначила, що вони недостатні. ВОІВ повинна діяти рішуче і прозоро, щоб без подальших затримок відновити цілісність своїх систем.

     

    “Це не просте технічне питання. Це серйозне інституційне випробування для всієї міжнародної спільноти з інтелектуальної власності – випробування нашої колективної здатності дотримуватися принципів міжнародного права та наших зобов’язань за Статутом ООН”, – зазначила Олена Орлюк.

     

    Українська делегація закликала Міжнародне бюро ВОІВ посилити технічні заходи, що забезпечують дотримання суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Це можна і потрібно досягти шляхом розробки та впровадження технічних рішень, що запобігають неправильному представленню адрес заявників та блокують будь-які заявки, які засвічують незаконне привласнення українських територій.

     

    “ВОІВ має необхідну правову базу та інституційну відповідальність для послідовного дотримання цих принципів. Дотримання територіальної цілісності України не є опціональним – це питання міжнародного права та критичний критерій для авторитету ВОІВ як агентства ООН, відповідального за адміністрування глобальних систем інтелектуальної власності”, – резюмувала Олена Орлюк.

     

    Важливий крок підтримки

     

    Попри ці тривожні сигнали, представлений звіт є вагомим кроком, який засвідчує: ВОІВ надає важливу допомогу Україні. Українська делегація відзначила це, висловивши щиру вдячність Генеральному директору ВОІВ Дарену Тангу за послідовне лідерство, а також заступнику Генерального директора Хасану Кляйбу, директорові Відділу TDC Хабіпу Асану та всій команді TDC – за підтримку, що має реальні результати.

     

     

    Окрема подяка була адресована всім підрозділам ВОІВ, які брали участь у підготовці звіту A/66/8, та державам-членам за їх солідарність та підтримку рішень, прийнятих у попередні роки. Ці колективні дії відіграли вирішальну роль у допомозі Україні захистити та підтримати її інноваційну та інтелектуальну екосистему в найскладніших і найважчих умовах.

     

    “Як зазначила наша делегація на відкритті цих Асамблей, масштаби збитків та орієнтовна вартість відновлення України є колосальними. Хоча цей звіт містить цінну інформацію про шляхи відновлення, він лише дає короткий огляд величезних страждань та руйнувань, спричинених агресивною війною російської федерації проти України”, – наголосила Олена Орлюк.

     

    Українська делегація розповіла про прямі наслідки війни для системи інтелектуальної власності України. Від початку повномасштабного вторгнення:

     

    • Пошкоджено або зруйновано понад 230 000 об’єктів цивільної інфраструктури;

     

    • Знищено понад 300 000 будинків;

     

    • Понад 2 200 культурних об’єктів постраждали;

     

    • 7 мільйонів культурних цінностей було втрачено, вивезено або розграбовано.

     

    Попри війну, Україна не припиняє працювати над зміцненням системи інтелектуальної власності. Разом із Міністерством економіки завершено розробку проєкту Національної стратегії розвитку ІР сфери – дорожньої карти для відновлення. Вона була створена за експертної підтримки ВОІВ, і вже незабаром розпочнуться публічні консультації.

     

    УКРНОІВІ активно розширює мережу TISC, яка вже налічує понад 50 центрів по всій країні, включаючи регіони, що постраждали від війни. Український IP офіс також співпрацює з науковими закладами над формуванням політик в IP сфері, запускає нові ініціативи на підтримку винахідників, ветеранів та креативного сектору – зокрема, програми Lab2Market UA: Veterano і Medtech.

     

    Вперше в Україні реалізовано пілотний регіональний проєкт з часткового відшкодування витрат на інтелектуальну власність для малого бізнесу – спільно з владою Київської області. Зараз ведеться робота над масштабуванням ініціативи.

     

    “Кожна зареєстрована українська торговельна марка, кожен виданий патент, кожна захищена творча робота – це не тільки акт економічної стійкості, а й акт непокори перед обличчям агресії”, – наголосила Олена Орлюк.

     

    Україна закликала держави-члени ВОІВ приєднатися до зусиль підтримки – як через допомогу українським заявникам у національних юрисдикціях, так і через участь у проєктах із розбудови потенціалу IP системи в Україні.

     

    “Ми закликаємо вас бути активними прихильниками цих зусиль і стояти разом з Україною, яка бореться за свободу, творчість і демократичні цінності”, – резюмувала Олена Орлюк.

     

    Заява групи CEBS

     

     

    Від імені країн-членів групи Центральної Європи та Балтії (CEBS), куди входить Україна,@ із заявою виступила делегація Естонії. У своєму виступі представники CEBS подякували ВОІВ за оновлений звіт і зусилля на підтримку української системи інтелектуальної власності та її стейкхолдерів в умовах збройної агресії росії.

     

    Група високо оцінила заходи ВОІВ, спрямовані на підтримку української ІР інфраструктури, попри руйнівні наслідки війни. У звіті зазначено, що три роки повномасштабної війни завдали глибоких гуманітарних, соціальних та економічних втрат. Хоча деякі показники демонструють позитивну динаміку, загальний рівень активності все ще нижчий за 2021 рік. Особливе занепокоєння викликало зменшення на 4,5% кількості зазначень України в міжнародних заявках на ТМ у 2024 році.

     

    CEBS підкреслила довготривалі наслідки для української інноваційної екосистеми – від руйнування інституцій до втрати людського капіталу, спричиненої масовою міграцією. Учасники групи закликали до довгострокової, адаптованої допомоги з боку ВОІВ, яка є критично необхідною для відновлення та подолання наслідків війни.

     

    На завершення Група підтвердила свою солідарність з Україною та підтримку подальшої допомоги з боку ВОІВ відповідно до рішення A/65/8 (рішення щодо продовження підтримки України, ухвалене у 2024 році).

     

    Заява країн-членів ЄС

     

     

    У заяві, виголошеній делегацією Данії від імені Європейського Союзу, його держав-членів, а також Ісландії, Норвегії, Монако, Швейцарії та Великої Британії, наголошувалося, що звіт ВОІВ чітко фіксує глибокий негативний вплив війни росії проти України на систему інтелектуальної власності, інноваційний і творчий сектори країни.

     

    Представники ЄС підкреслили, що війна спричинила гуманітарну катастрофу, значні людські втрати, руйнування цивільної інфраструктури та падіння економіки, яка нині працює менш ніж на 70% довоєнного рівня. Відновлення потребуватиме десятиліть і великих інвестицій.

     

    Попри це, у заяві відзначено стійкість українських інноваторів і креаторів, які продовжують працювати в надскладних умовах, а також інституцій, що зберегли функції та розширюють сервіси. Високо оцінено розвиток секторів агропродовольства, медичних технологій, ІКТ та ефективну співпрацю ВОІВ з європейськими структурами на підтримку українських МСП.

     

    ЄС та держави-однодумці підтвердили солідарність з Україною, закликали до припинення агресії та подякували ВОІВ за практичну підтримку. Вони очікують на оновлену оцінку середньо- та довгострокових наслідків війни на наступних Асамблеях.

     

    Підтримка країн-однодумців

     

     

    Зі спільною заявою щодо Звіту ВОІВ A/66/8 виступила група країн-однодумців, яку представила делегація Великої Британії. Учасники групи подякували Секретаріату ВОІВ за підготовку доповіді, підкресливши, що її необхідність спричинена агресією російської федерації проти України. Підтримка, як зазначалося, буде потрібна доти, доки тривають ці протиправні дії.

     

    У заяві наголошено, що постійні атаки рф на суверенітет і територіальну цілісність України завдають серйозної шкоди інноваційній та ІР екосистемі й мають бути припинені.

     

    Країни-однодумці також нагадали про рішення Генеральної Асамблеї ВОІВ 2024 року щодо обов’язку Секретаріату дотримуватися міжнародно визнаних кордонів України у всіх публікаціях. Водночас було зазначено, що існуюча практика застережень є недостатньою, а подання заявок з окупованих територій України триває, та наведено конкретні приклади заявок за Мадридською системою, у яких вказані адреси з тимчасово окупованих територій як адреси в рф.

     

    Група закликала Секретаріат ВОІВ вжити всіх необхідних заходів для ефективного виконання рішення Генеральної Асамблеї 2024 року, забезпечити повну прозорість та інформування держав-членів про здійснювані кроки, а також системно відстежувати й доповідати про такі випадки у глобальних системах IP.

     

    Цю заяву підтримали: Албанія, Австрія, Австралія, Бельгія, Болгарія, Канада, Хорватія, Велика Британія, Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Японія, Північна Македонія, Республіка Молдова, Мальта, Монако, Чорногорія, Королівство Нідерландів, Нова Зеландія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Україна.

     

    Також у своїй національній спроможності підтримку Україні висловили делегації Польщі, Молдови, Латвії та Литви.

     

    За результатами обговорення Секретаріат ВОІВ заявив про свою готовність вжити всіх необхідних заходів для пошуку рішень щодо ефективного виконання минулорічного рішення, зокрема щодо продовження надання підтримки Україні та забезпечення, щоб публікації на ресурсах та платформах ВОІВ відповідали принципам суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.

     

    На фото: Олена Орлюк і Дарен Танг

     

    Склад української делегації на 66-й серії засідань Асамблей держав-членів ВОІВ:

     

    • Олександр Циборт, заступник Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, глава делегації;

     

    • Аліна Подолєва, радниця заступника Міністра економіки України;

     

    • Олена Орлюк, директорка УКРНОІВІ;

     

    • Богдан Падучак, перший заступник директора УКРНОІВІ;

     

    • Владислав Білоцький, заступник директора УКРНОІВІ;

     

    • Інна Дмитренко, начальник відділу співробітництва з національними та міжнародними інституціями у сфері інтелектуальної власності управління інтелектуальної власності та інновацій Мінекономіки;

     

    • Дмитро Гузій, головний спеціаліст відділу співробітництва з національними та міжнародними інституціями у сфері інтелектуальної власності управління інтелектуальної власності та інновацій Мінекономіки;

     

    • Євгеній Цимбалюк, Постійний представник України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві;

     

    • Раміз Рамазанов, радник Економічного відділу Постійного представництва.

     

    Читайте також:

     

    Генеральна Асамблея 2025: Українська делегація виступила проти включення мови країни-агресора до глобальних ІР систем ВОІВ

     

    Генеральна Асамблея 2025: Україна закликає ВОІВ та її держави-члени захистити глобальну систему інтелектуальної власності від агресивної політики росії

     

    Україна виступила із заявою щодо захисту прав корінних народів та місцевих громад на Генеральній Асамблеї ВОІВ 2025

     

    Позиція України щодо бюджету та справедливого перерозподілу коштів ВОІВ: заява під час Генасамблеї-2025

     

    Партнерство для ефективного захисту: Україна та ВОІВ обговорили розвиток механізмів врегулювання спорів

     

    Олексенко Олексій
    Олексенко Олексій
    administrator

    Коментарів немає