Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Питання зміни принципу залежності та розширення переліку мов: як пройшла сесія Мадридської Робочої групи
    22 Листопада 2023 Коментарів немає Irena

    Питання зміни принципу залежності та розширення переліку мов: як пройшла сесія Мадридської Робочої групи

     

    Українська делегація відвідала штаб-квартиру ВОІВ, де відбулася 21-а сесія засідань Робочої групи з правового розвитку Мадридської системи міжнародної реєстрації торговельних марок.

     

    Порядок денний

     

    13-17 листопада у штаб-квартирі Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) відбулася 21-а сесія засідань Робочої групи з правового розвитку Мадридської системи міжнародної реєстрації торговельних марок (Мадридська Робоча група).

     

    Проєкт Порядку денного засідання Робочої групи передбачав:

     

    • розгляд та обговорення поправок до Інструкції до Протоколу до Мадридської угоди про міжнародну реєстрацію знаків
      (документ ММ/LD/WG/21/3); 

     

    • застосування принципу залежності міжнародної реєстрації торговельної марки від базової (національної) та можливі варіанти дій щодо його зміни. Зокрема, можливість скликання Дипломатичної конференції для внесення змін до ст. 6 Протоколу Мадридської угоди
      (документ MM/LD/WG/20/5); 

     

    • порядок обчислення строків для відповіді на повідомлення про попередню відмову
      (документ MM/LD/WG/21/5); 

     

    • питання розширення переліку робочих мов Мадридської системи
      (документ MM/LD/WG/21/7); 

     

    • оновлений варіант дорожньої карти розвитку Мадридської системи
      (документ MM/LD/WG/21/6).

     

    Основні вектори розвитку

     

    На початку засідання заступниця Генерального директора ВОІВ пані Біньїн Ван наголосила на основних векторах розвитку та показниках функціонування Мадридської системи:

     

    • у 2023-му до Мадридської системи долучилися Маврикій та Беліз, тож наразі вона налічує 114 членів, що охоплює 130 держав;

     

    • зменшилася кількість поданих заявок за Мадридською системою на 6% у порівнянні з попереднім роком, проте відповідні цифри є цілком виправданими з огляду на глобальний економічний спад;

     

    • збільшилася кількість заяв на продовження строку дії міжнародної реєстрацій, що позитивно відображається на фінансових показниках системи;

     

    • продовжуються ініціативи щодо підвищення ефективності та якості системи, доступності стейкхолдерам та універсальності застосування.

     

    Заява української делегації

     

    Українська делегація у складі Першого заступника директора IP офісу Богдана Падучака, начальника відділу прав на позначення IP офісу Тетяни Терехової та провідного експерта відділу міжнародних реєстрацій торговельних марок IP офісу Наталії Печериці вкотре звернули увагу міжнародної ІР спільноти на протиправні дії рф та криваві наслідки ведення повномасштабної війни.

     

     

    “росія продовжує нехтувати територіальною цілісністю України, атакуючи цивільне населення та об’єкти критичної інфраструктури. росія продовжує зловживати ресурсами ВОІВ для легітимізації своєї військової окупації. росія неправдиво вказує адреси заявників з тимчасово окупованих територій України, зокрема через Мадридську систему. Ці ганебні спроби докорінно суперечать місії та баченню ВОІВ і є прямим порушенням Статуту ООН”, – зазначила Тетяна Терехова у вступній заяві.

     

    Представники української делегації наголосили на важливості прийняття до уваги відповідних фактів під час прийняття рішень в рамках роботи засідання, а також подякували ВОІВ та країнам-членам за підтримку українських IP користувачів через механізми Мадридської системи. Вступну заяву української делегації підтримали представники Польщі (від імені групи CEBS), Нідерландів (від імені групи В), Іспанії (від імені ЄС).

     

    Дискусійне питання щодо зміни принципу залежності

     

    Найбільш дискусійними питаннями порядку денного Робочої групи залишаються питання можливих змін принципу залежності та розширення переліку мов, які використовуються учасниками Мадридської системи:

     

    Щодо зміни принципу залежності, заявка на міжнародну реєстрацію за Мадридською системою подається на основі національної («базової») заявки чи реєстрації. Міжнародна реєстрація залежить від базової протягом п’яти років.

     

    Згідно зі статтею 6 Протоколу до Мадридської угоди після закінчення строку в п’ять років від дати міжнародної реєстрації, ця реєстрація стає незалежною від базової заявки або реєстрації, здійсненої на її основі, або від базової реєстрації, залежно від випадку.

     

    Якщо ж протягом п’яти років з дати міжнародної реєстрації, базова заявка або реєстрація, здійснена на її основі, або базова реєстрація була відкликана, минув строк її дії або від неї відмовилися, або вона була предметом остаточного рішення про відхилення, анулювання, виключення із реєстру або визнання недійсною у відношенні всіх або частини товарів і послуг, перелічених у міжнародній реєстрації охорона, яка виникає в результаті міжнародної реєстрації, також не може більше вимагатись, що вплине і на всі територіальні поширення протягом цього строку.

     

    Питання зміни цього принципу залежності обговорюється в рамках засідань Робочої групи ще з 2006 року, коли першу пропозицію щодо скасування залежності міжнародної реєстрації від базової торговельної марки подала делегація Норвегії.

     

    Узагальнивши всі попередні дані, Міжнародне бюро запропонувало на розгляд поточного засідання Робочої групи можливі варіанти прийняття рішень щодо принципу залежності:

     

    • скасування принципу залежності;
    • скорочення строків збереження залежності;
    • обмеження підстав зазначених у статті 6 Протоколу до Мадридської угоди підстав для застосування принципу залежності;
    • скасування автоматичної дії принципу залежності;
    • призупинення дії принципу залежності, а саме пунктів 2-4 статті 6 Протоколу до Мадридської угоди, на певний строк з метою вивчення наслідків, які буде мати скасування залежності для користувачів Мадридської системи.

     

    Додаткового до цього, на розгляд Робочої групи було подано пропозицію від делегацій Австралії, Чилі, Гани, Філіппін, Республіки Корея та Сполучених Штатів Америки внести поправки до Протоколу до Мадридської угоди, передбачивши право для Договірних сторін обирати один із наступних варіантів:

     

    • зберегти вимогу щодо базового знака, проте скоротити період залежності з п’яти до трьох років;
    • зберегти вимогу щодо базового знака, але скасувати принцип залежності;
    • скасувати як вимогу щодо базового знака, так і принцип залежності.

     

    Українська делегація підтримала зазначену пропозицію:

     

    “Ми розглядаємо цю пропозицію як адекватне та ефективне ймовірне рішення багаторічного питання зміни принципу залежності, що стоїть на порядку денному цієї Робочої групи. Ця пропозиція не тільки створює гнучкість для Договірних сторін, але й пропонує встановити більшу правову визначеність для користувачів ІВ у всьому світі”,- зазначила Наталія Печериця.

     

    Продовження обговорення цієї пропозиції також підтримала Польща, від імені країн групи СEBS, Норвегія, Велика Британія, Данія, Канада, Колумбія та ін.

     

     

    Обговорення щодо запровадження нових мов

     

    Протягом 2023 року Міжнародне бюро ВОІВ провело серію технічних консультацій з країнами-членами для обговорення деталей, зауважень та пропозицій до питання запровадження нових мов у рамках Мадридської системи. Нагадаємо, що наразі робочими мовами системи є англійська, французька та іспанська.

     

    Обговорюючи результати цих консультацій, країни-члени Робочої групи звертали увагу на об’єктивні критерії відбору таких мов, технічні особливості їх впровадження, термінологічні словники, питання якості перекладів, фінансові та організаційні ресурси та загалом наголошували на необхідності продовжити обговорення для прийняття найбільш об’єктивних рішень.

     

    Водночас делегація російської федерації наголошувала на потребі прийняти рішення щодо підготовки запровадження в Мадридській системи трьох інших офіційних мов ООН (арабської, китайської та російської), на підставі пропозиції поданої ще в 2018 році. Наявність статусу “офіційної мови ООН” було єдиним аргументом представників рф.

     

    Українська делегація під час засідання наголошувала, що бачить потребу в продовженні обговорення запровадження нових мов, але в той же час, висловила категоричне заперечення введення російської мови до Мадридської системи.

     

    “Ми ставимо під сумнів необхідність запровадження російської мови, оскільки вона НЕ входить до числа мов, які викликають найбільші труднощі в заявників. Якщо основною метою є підтримка заявників, особливо малих і середніх підприємств, які можуть зіткнутися з перешкодами в процесі подання заявки, це має бути головним критерієм. Саме тому ми рішуче виступаємо проти включення російської мови до Мадридської системи”, – зазначила Наталія Печериця.

     

    Лише за результатами триденних інтенсивних обговорень країни-однодумці разом з Україною змогли переконати Робочу групу продовжити розглядати це питання, не приймаючи рішення щодо рекомендації запровадження нових мов, зокрема російської, в Мадридську систему, змінюючи акцент на об’єктивні критерії вибору таких мов.

     

    «Ми підтримуємо позицію більшості країн-членів ВОІВ щодо підвищення інклюзивності Мадридської системи, але вкрай важливо, щоб будь-які рішення, прийняті Робочою групою, відображали реальні результати та динаміку обговорень. Ми зобов’язані бути об’єктивними в інтересах користувачів ІВ та самої Мадридської системи, і впевнені, що включення до неї російської мови не відповідатиме таким інтересам», зазначив Богдан Падучак, Перший заступник директора УКРНОІВІ, під час серій обговорень з країнами-членами щодо підготовки текстів рішень Робочої групи.

     

     

    Читайте також:

     

    Представники українського IP офісу взяли участь у 16-й сесії Комітету експертів Локарнського союзу

     

    Спецсесія SCT WIPO: підготовка Договору з права промислових зразків та засудження рф у ВОІВ

     

    Міжнародне співробітництво в IP сфері: Мінекономіки підписало Меморандум з ВОІВ

     

    Онлайн-інструмент “Менеджер товарів і послуг Мадридської системи”: оновлено українськомовну версію

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає