Підтримка інновацій, захист прав інтелектуальної власності і налагодження ефективної взаємодії між наукою і бізнесом. Цим темам була присвячена низка заходів, до яких долучились фахівці Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ/IP офіс) у травні.
Науковців-правників з України та ЄС обʼєднала у Національному університеті біоресурсів і природокористування (НУБіП) III Міжнародна науково-практична конференція “Актуальні питання приватноправового регулювання в умовах євроінтеграції”. Особливу увагу приділили охороні прав ІВ у приватному секторі.
Анастасія Ярмолюк, начальниця відділу розвитку мережі Центрів підтримки технологій та інновацій (TISC), розповіла про інноваційні сервіси ІР офісу для дослідників і підприємців і роль мережі TISC, як мосту між наукою та бізнесом:
“Основна мета діяльності ІР офісу – забезпечити дослідників і підприємців повним циклом професійної IP підтримки: від аналітики патентного ландшафту до формування стратегії охорони прав інтелектуальної власності та розробки портфелю обʼєктів IP права. Коли культура інтелектуальної власності та інновацій інтегрована в освітній процес, університетські розробки переходять у площину комерційно привабливих, юридично захищених продуктів, що стають вагомим чинником сталого економічного зростання країни”.
Учасники конференції погодились, що інтеграція європейських стандартів у національне законодавство та постійний діалог між науковою спільнотою і практиками є запорукою ефективної правової охорони інновацій.
Як стартаперам, фаундерам, інноваторам зробити так, щоб їхня інновація зростала у конкурентному середовищі, обговорювали під час практичного вебінару “SME Fund та IP стратегія: як захистити й масштабувати інновації в ЄС”, організований спільно ІР офісом та SET University.
Галина Штогрин, начальниця відділу координації грантової діяльності ІР офісу, ознайомила учасників з можливостями SME Fund 2025 від ЄС, яка надає фінансову підтримку малому і середньому бізнесу. Зокрема, учасникам детально роз’яснили процедуру отримання грантових ваучерів ЄС на відшкодування витрат, пов’язаних із реєстрацією прав на об’єкти інтелектуальної власності:
“Програма SME Fund 2025 – це практичний інструмент для швидкого повернення частини витрат на реєстрацію торговельних марок, дизайнів і патентів у ЄС. Наше завдання як ІР офісу – пояснити підприємцям алгоритм отримання ваучерів, допомогти сформувати пакет документів і супроводжувати до моменту отримання відшкодування”.
Детальніше про гранти можна дізнатись з презентації:
Юліана Зух-Кіпріянова, професіоналка з інноваційної діяльності відділу розвитку мережі TISC, розповіла про стратегію управління інтелектуальною власністю на ранніх етапах розвитку компанії. Також вона наголосила, що інтеграція IP у бізнес-модель стартапу чи у малий та середній бізнес (МСП) є рушієм інноваційного зростання – від побудови сильного бренду до патентування прав на технології:
“IP стратегія має розроблятися паралельно з бізнес-стратегією стартапу. Коли команді вдається синхронізувати брендинг, патентування ключових технологій і вибір моделі монетизації, інтелектуальна власність перетворюється з витратної статті на фактор масштабування. Чітко структурований IP портфель полегшує залучення інвестицій, а також створює стійку конкурентну перевагу на європейському ринку”.
Більше про роль ІР стратегії – в презентації:
Донецька ТПП: підтримка інновацій для малого бізнесу
Про інноваційні інструменти для відновлення і розвитку МСП представники ІР офісу розповіли під час засідання Комітету з питань малого та середнього бізнесу, темою якого стала “Стратегія розвитку Донеччини: чого чекати підприємцям?”. Захід провела Донецька торгово-промислова палата (ДТПП), долучились представники державної та регіональної влади, бізнес-об’єднань і керівники підприємств.
Заступник директора ІР офісу Ігор Паренчук наголосив, що майбутнє України – у креативності, інноваціях, технологіях та інвестиціях, які можливі лише за умови належної охорони IP прав та розвитку культури інтелектуальної власності:
“Нам потрібно створювати нові стартапи, зокрема академічні, які стануть лідерами з інновацій. ІР офіс – це структура, яка прагне об’єднати науковців, інноваторів, інвесторів, підприємців і надати їм максимум послуг, щоб знайти розробки, оцінити їх, здійснити необхідну правову охорону та довести до стадії впровадження у виробництво”.
Заступниця начальника відділу координації грантової діяльності ІР офісу Вікторія Кречко поінформувала підприємців про можливості National IP&Innovations Hub та мережі TISC:
“Комплексний підхід мінімізує технологічні та юридичні ризики для бізнесу, пришвидшує цикл “дослідження – інновація – ринок” і підвищує інвестиційну привабливість українських проєктів. Наша мета – щоб кожна перспективна розробка, незалежно від локації й галузі, мала чітку IP стратегію, доступ до фінансування та прозорий маршрут до комерційного успіху”.
Ключовими для відбудови деокупованих територій визнано стартапи, які:
ІР офіс й мережа TISC готові супроводжувати такі проєкти наданням послуг у сфері IP та інновацій.
Детальніше – у презентації.
На базі стартап-центру SPARK Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” (НТУ “ХПІ”) відбувся фінал Всеукраїнського фестивалю інновацій 2025. Це масштабний стартап-форум за підтримки Міністерства освіти і науки. До онлайн-фестивалю долучилися молоді інноватори та стартап-команди з різних регіонів України, які презентували свої проєкти. Це 97 команд, 24 з яких пройшли до фіналу.
Серед конкурсних робіт були представлені розробки, зокрема:
Юліана Зух-Кіпріянова, професіоналка з інноваційної діяльності відділу розвитку мережі TISC ІР офісу, увійшла до експертного журі та менторського складу, та зосередила увагу учасників на питанні ефективної комерціалізації наукових розробок. А також на тому, що університети й бізнес повинні співпрацювати, адже саме інтеграція результатів досліджень у ринкове середовище через IP механізми перетворює наукові ідеї на успішні комерційні продукти.
Поширення знань про ефективні європейські підходи до комерціалізації результатів наукових досліджень та налагодженню взаємодії між дослідниками, юристами і менеджерами інновацій був присвячений онлайн-воркшоп “Комерціалізація досліджень та інновацій через захист інтелектуальної власності” на базі Сумського державного університету (СумДУ).
Захід організовано кафедрою права СумДУ в межах проєкту Еразмус+ “Захист прав інтелектуальної власності дослідників та наукових установ: найкращі практики ЄС”. У програмі воркшопу взяли участь провідні експерти з правових, інноваційних та комерційних аспектів інтелектуальної власності.
Від IP офісу виступила Юліана Зух-Кіпріянова з темою “Комерціалізація інтелектуальної власності: можливості для стартапів”. Детальніше – в презентації.
ІР офіс продовжує об’єднувати академічну спільноту, бізнес і владу задля спільної мети: перетворення креативних ідей на реальні інновації, які працюють на економічне зростання.
Читайте також:
Підтримка підприємців Київщини: стартувала програма з відшкодування витрат на реєстрацію IP об’єктів
Коментарів немає