Preloader Image
office@nipo.gov.ua
  • Українська
  • English
  • Показники розслідування та розгляду IP справ вийшли на рівень до повномасштабного вторгнення, — звіт Центру спостереження IPR
    08 Липня 2024 Коментарів немає Irena

    Показники розслідування та розгляду IP справ вийшли на рівень до повномасштабного вторгнення, — звіт Центру спостереження IPR

     

    Протягом 2023 року за більшістю показників розгляд та розслідування справ, повʼязаних з питаннями захисту інтелектуальної власності, вийшли на показники, які були до повномасштабного вторгнення рф в Україну.

     

    Про це свідчать дані звіту Центру спостереження з питань порушень прав інтелектуальної власності ІР офісу “Статистика розслідування та розгляду справ з питань інтелектуальної власності за 2019-2023“:

     

     

    Дані вказують, що судова система є найбільш навантаженою у сфері інтелектуальної власності. Господарська юрисдикція розглядає більшість справ щодо об’єктів авторського права та торговельних марок. Кримінальних проваджень значно менше, що частково пов’язано з діяльністю інших органів, таких як Національна поліція України та Бюро економічної безпеки України, які здійснюють кримінальні розслідування у сфері інтелектуальної власності.

     

    Дані для звіту отримані за запитом ІР офісу до відповідних державних органів або з відкритих джерел.

     

    Суди

     

    У статистиках місцевих, апеляційних судів та Верховного Суду простежується спад кількості справ у 2020 та 2022 роках та зріст у 2021 та 2023 роках. Хоча на даний час показники ще не повернулись до рівня довоєнних років.

     

    У місцевих судах більшість спорів стосуються справ про авторське право та суміжні права (56%) та щодо прав на торговельну марку (27%).

     

    Вдвічі менше розглядаються справ про права на винахід, корисну модель, промисловий зразок (13,5%). А щодо права попереднього користування показник є найменшим (3,5%).

     

    Протягом 2019-2023 років статистика демонструє стабільну динаміку розгляду справ з відсотком розглянутих справ, що перевищує 60%. Однак за останні два роки відсоток розглянутих справ збільшився, в той час як кількість справ, що перебувають на розгляді, зменшується.

     

    Динаміка суми відшкодованих коштів безпосередньо пов’язана з кількістю розглянутих справ та обсягом поданих позовних заяв:

     

    • у 2021 році сума була втричі більшою;
    • у 2022 році було зафіксовано рекордний спад — у 8 разів;
    • у 2023 році ситуація покращується та наближається до рівня, який майже дорівнює тому, що був до повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну.

     

    За статистикою 2023 року прослідковується, що розгляд справ про авторське право та суміжні права (44%) та про торговельну марку (41%) мають майже ідентичну динаміку. В той же час справи щодо прав на винахід, корисну модель, промисловий зразок (15%) порівняно з іншими категоріями розглядаються втричі менше.

     

    Поліція

     

    Дані вказують на спад кількості облікованих кримінальних правопорушень з 2019-го по 2022-й. З 2023-го обсяг збільшується в порівнянні з попереднім роком.

     

    Більша частина зареєстрованих кримінальних правопорушень стосується ст. 176 КК України та ст. 229 КК України, в той час як у 2022-2023 роках провадження стосовно ст. 203-1 КК України взагалі не надходили.

     

    Митна служба

     

    Станом на 31 грудня 2023 року у митному реєстрі за заявами правовласників зареєстровано 980 об’єктів права інтелектуальної власності. Це торговельні марки, промислові зразки, винаходи, об’єкт авторського права.

     

    У 2023 році зареєстровано:

     

    • 144 торговельні марки, з яких 90 мають правову охорону за національним законодавством та 54 мають правову охорону за міжнародним законодавством;
    • 1 об’єкт авторського права;
    • 5 промислових зразків (всі мають правову охорону за національним законодавством).

     

    Після реєстрації об’єкта права інтелектуальної власності в митному реєстрі, митні органи застосовують заходи щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності на підставі даних такого реєстру.

     

    За 2019-2023 роки більшість призупинень здійснювались Митною службою України на підставі даних митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності відповідно до статті 399 Митного кодексу України. Це вказує на важливість реєстрації особами власних об’єктів права інтелектуальної власності в митному реєстрі.

     

    Протягом 2022-2023 років кількість протоколів про порушення митних правил зменшилась, в той час як обсяг випадків зміни маркування залишається відносно незмінним та мінімальним.

     

    Ознайомитись з усіма даними звіту Центру спостереження IPR можна за посиланням.

     

    Читайте також:

     

    IP захищає довкілля: презентуємо інформаційний звіт “Зелені технології, інновації та інтелектуальна власність”

     

    Інформаційний дашборд: IP офіс презентує річні показники діяльності 

    Irena
    Irena
    administrator

    Коментарів немає