Під час третьої сесії ІІ Національного форуму з інтелектуальної власності та інновацій йшлося про збереження культурної спадщини та комерціалізацію творчості.
Продовжується IP LET FORUM – захід, організований IP офісом за підтримки Міністерства економіки України та ВОІВ. Третя сесія була присвячена креативним індустріям, зокрема, їхнім тенденціям та інструментам підтримки для формування майбутнього.
Модератором сесії виступив Дмитро Дорошенко, начальник відділу розвитку креативних секторів економіки ІР офісу, який зазначив, що хоча феномен креативних індустрій є достатньо новим для законодавчого поля України, проте випробуваний вже чвертю століття у західній практиці. Зокрема, у світі креативні індустрії у середньому генерують близько 6% від загального ВВП.
У фокусі обговорення сесії постали такі теми:
Під час дискусії Анастасія Образцова, директорка Українського центру культурних досліджень, директорка Директорату креативних індустрій Міністерства культури України (2018-2019), зосередилася на обговоренні зв’язку креативних індустрій та інтелектуальної власності, а також наслідках, які несе ця сфера через повномасштабне вторгнення:
“Через повномасштабну війну креативні індустрії отримали вдвічі менше доходів, у порівнянні з попереднім роком і, відповідно, не додали до держбюджету податкових надходжень – йдеться про понад 14 млрд грн податків”.
У свою чергу Юлія Сінькевич, продюсерка, співзасновниця Української кіноакадемії, голова Наглядової ради Українського інституту, говорила про виклики, які наразі стоять перед кіноіндустрією:
“До повномасштабного вторгнення українська кіноіндустрія продукувала 40+ повнометражних ігрових фільмів на рік. Війна на деякий час повністю зупинила кіновиробництво. Деякі кінопроєкти вже, певно, ніколи не будуть відновленні через неможливість доступу до локацій та їхнє знищення, відтоку професійних кадрів. Окрім того, наразі ми маємо виклики, пов’язані з дистрибуцією, адже у нас дуже невелика кількість кінотеатрів, особливо з урахуванням тих, що на окупованих територіях, або були знищені. Кіноіндустрія потребує державної підтримки, адже це наша інформаційна безпека, що допомагає доносити наші наративи, показувати наших героїв”.
Про видавничу справу під час війни розповів Антон Мартинов, засновник видавництва “Лабораторія” і сервісу електронних та аудіокниг Лібраріус:
“Хоча початок повномасштабного вторгнення паралізував нашу сферу, наразі вона оговтується, ми маємо багато куплених ліцензій за рахунок того, що європейські партнери пішли назустріч та дозволили купувати нижче вартості, що була до повномасштабної війни. А також дозволили реструктуризувати борги. Тож нам вдалося вижити і мати зараз масштабні плани – як і по перекладних творах, так і українських авторах. Український ринок наразі називають одним із найдинамічніших в Європі. Ми маємо скористатися історичним шансом, який нам випав”.
Марина Лосєва, fashion-експертка, засновниця Ukrainian Fashion Education Group і Blur, говорила про майбутнє fashion-індустрії та галузі моди:
“Ми живемо в еру креативу, який має більше цінності, ніж матеріальний капітал. Тож fashion наразі змінює своє місце та парадигму. Відбувається розбудова великого українського стилю, тому дуже важливо врегулювати відносини зі спадщиною та ставленням етнографів до цієї роботи – що можуть робити дизайнери, що ні. Окремо постає питання цифрового метавсесвіту та штучного інтелекту, який дає багато можливостей, однак і породжує прецеденти з авторським правом”.
Про систему колективного управління майновими правами, а також виплати роялті йшлося у виступі Валерія Харчишина, очільника ГО “Українська агенція з авторських та суміжних прав” (УААСП), лідера гурту “Друга Ріка”:
“Одним із головних викликів для індустрії, поза контекстом війни та глобальних викликів, я би назвав невігластво. Адже автор, який не знає, куди звернутися, робить хаотичні рухи і роздає свою музику скрізь, вважаючи, що таким чином збільшує свої умовні надходження чи перспективи надходжень, однак це не так. Колективне управління дозволяє робити це ефективніше, дійсно збирати та виплачувати роялті. Підтвердженням нашої легітимності є, власне, те, що увесь світ збирав кошти на допомогу українській індустрії і, власне, це допомогло нам вижити у непрості часи. Зокрема, конфедерацією товариств авторів і композиторів CISAC, партнерів УААСП, було створено благодійний фонд Creators for Ukraine, який надав допомогу на понад 1,5 млн євро”.
Підсумовуючи дискусію, Мар’яна Томин, директорка Департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики України, відзначила важливість креативних індустрій у контексті ідентичності українського народу:
“Війна, що триває, йде за ідентичність, і культурна спадщина – речовий доказ нашої ідентичності, фактор нашої національної безпеки, підтвердження українськості. Тож перед нами стоїть важливе питання – як переосмислити всі ці виклики. Прискореними темпами вирішити проблеми, які накопичувалися не лише через війну, а й через бездіяльність та байдужість. Переусвідомити ставлення до цих питань як до надбання всього українського народу. Як це буде надалі використовуватися, діджилітуватися та розвиватися – залежить саме від нас”.
На завершення сесії очільниця IP офісу Олена Орлюк подякувала присутнім за дискусію та закликала до активної співпраці:
“Мета IP LET FORUM – почути запит тих, хто створює креативний продукт, зрозуміти виклики, які постають перед нами. IP офіс працює, але це має бути спільна робота, тож я запрошую всіх користатися нашими майданчиками, щоб доносити інформацію до суспільства. Це є складовою компанії просвітництва, яку ми провадимо. У підсумку це має нести користь і для країни, і для творців, які можуть отримувати дохід від комерціалізації інтелектуальної власності”.
У фіналі сесії присутні переглянули відеороботу інформаційно-просвітницької кампанії “Етніка: Українські художні народні промисли”. Це проєкт мінкульта у партнерстві з проєктом “Супровід урядових реформ в Україні”, що фінансується Урядом Канади та впроваджується компанією Alinea International.
Фото: Юрій Бєлах
Повні виступи спікерів ІІ Національного форуму з інтелектуальної власності та інновацій IP LET FORUM – в трансляції на ютуб-каналі IP офісу:
Читайте також:
IP LET FORUM: як новітні технології впливають на сферу інтелектуальної власності
Коментарів немає