Preloader Image
office@nipo.gov.ua
 • Українська
 • English
 • IP Week 2024: суди, адміністративний та позасудові способи захисту (відео)
  24 Квітня 2024 Коментарів немає Irena

  IP Week 2024: суди, адміністративний та позасудові способи захисту (відео)

   

  Відбулася друга сесія Форуму “Від моніторингу до захисту: інструменти права інтелектуальної власності”.

   

  У межах Українського тижня інтелектуальної власності (IP Week 2024) пройшла сесія “Захисна ІР тріада: суди, адміністративний та позасудові способи захисту”. Захід став частиною Форуму, присвяченого моніторингу та захисту IP прав. Модератором виступив Юрій Романюк, начальник департаменту захисту прав інтелектуальної власності ІР офісу.

   

  Юрій Романюк

   

  Практика Верховного Суду

   

  Ірина Колос, суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді, розповіла про тенденції розгляду ІР справ. Зокрема, відзначила, що переважна частина судових справ у сфері інтелектуальної власності наразі розглядається саме господарськими судами.

   

  “Україна під час війни переживає сплеск творчості. Тож задача судів у тому числі – захищати творця, власника та об’єкти інтелектуальної власності. На сьогоднішній день переважна частина судових справ у IP сфері розглядається саме господарськими судами. На мій погляд, це свідчить саме про успішну комерціалізацію, про те, що інтелектуальна власність в Україні виконує свою функцію. Ми відзначаємо невелике збільшення спорів по всім категоріям у порівнянні з минулими роками, тобто ринок живий, як і має бути”.

   

  Ірина Колос

   

  Пані суддя відзначила успішну співпрацю України із Всесвітньою організацією інтелектуальної власності в IP напрямі. Зокрема, у рамках меморандуму щодо підвищення кваліфікації суддів Верховного суду за програмами ВОІВ, вивчення досвіду колег з усього світу.

   

  Також відмітила ефективну співпрацю з ВОІВ щодо наповнення бази WIPO Lex, де зібрані судові рішення із різних країн світу. Нині у базі вже шість рішень українського суду.

   

  Захист прав інтелектуальної власності в умовах воєнного стану

   

  За словами Ірини Колос, останнім часом помітно збільшується надходження спорів до господарських судів: у 2023-му було відкрито майже на 53% більше судових проваджень, ніж у 2022-му.

   

  Як і у попередні роки, переважають справи щодо авторських та суміжних справ (56%), справ, пов’язаних з охороною прав на торговельні марки (18%), охороною прав на винаходи, корисні моделі та промислові зразки (14%).

   

  Ганна Бондаренко-Легких, суддя Господарського суду міста Києва, додала інформацію про особливості роботи судів під час воєнного стану. Зокрема, акцентувала увагу на тому, що під час війни поменшало спорів із захисту авторського права. При цьому зберігається практично та ж сама кількість спорів щодо захисту прав на патенти. Найбільше ж спорів – щодо захисту прав на торговельні марки (в основному це фармринок).

   

  Ганна Бондаренко-Легких

   

  Також до дискусії приєдналася Людмила Запорожець, начальниця відділу забезпечення судового захисту прав інтелектуальної власності ІР офісу, яка розповіла про практичні кейси за участю IP офісу.

   

  Людмила Запорожець

   

  У свою чергу Юлія Горбик, начальниця департаменту забезпечення роботи Апеляційної палати ІР офісу, – розказала про те, як IP офіс готується до відновлення роботи Апеляційної палати.

   

  Юлія Горбик

   

  Повну трансляцію Форуму дивіться на ютуб-каналі IP офісу:

   

   

  Перспективи альтернативних та позасудових способів захисту

   

  Окрім судової практики під час сесії говорили також про альтернативні та позасудові способи захисту. Зокрема, із презентацією виступила Наталія Ковалко, бізнес-медіаторка, адвокатка, професорка КНУ ім. Тараса Шевченка, д.ю.н.:

   

  “Україна тримає євроінтеграційний курс, тож ми маємо наслідувати найкращі європейські практики. Однією із альтернатив суду є медіація – це позасудова, добровільна, конфіденційна, структурована процедура, у ході якої сторони за допомогою нейтрального незалежного посередника (медіатора) намагаються зробити так, аби конфлікт не виникав, або ж був розв’язаний шляхом переговорів”.

   

  Детальніше щодо процедури медіації та про роботу Центру медіації та посередництва, який вже працює при українському IP офісі, можна дізнатися за посиланням.

   

  Наталія Ковалко

   

   

  Фото: Ілля Носик

   

  Читайте також:

   

  Моніторинг порушень і боротьба з контрафактом: День IP захисту під час IP Week (відео)

   

  Як захистити українську книгу: в межах IP Week відбувся круглий стіл щодо контрафакту у книговидавництві (відео)

   

  Як ідеї змінюють світ: урок IP Academy в межах IP Week про творчі екоініціативи

   

  Сталий розвиток, інтелектуальна власність та “зелене” майбутнє: стартував IP Week 2024 (відео)

   

  Тиждень інтелектуальної власності 2024: запрошуємо на серію заходів, присвячених IP та інноваціям

  Irena
  Irena
  administrator

  Коментарів немає