У межах 66-ї серії засідань Асамблей держав-членів Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) у Женеві відбулася зустріч української делегації з представниками ВОІВ: помічником Генерального директора Марко Алеманом, старшим радником Енаєт Моула та проєктною офіцеркою Секції країн CEBS та країн Середземномор’я Відділу країн з перехідною та розвиненою економікою Міхаелою Цербарі Сіммонс.
Зустріч засвідчила сталість партнерства між Україною та ВОІВ і обопільну налаштованість на поглиблення співпраці у сфері інновацій, трансферу технологій, розвитку бізнесу та врегулювання спорів.
З боку України до зустрічі долучилися представники Міністерства економіки України, Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ/IP офіс) та Постійного представництва України при ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві:
Українська сторона поінформувала про фіналізацію розробки проєкту Національної стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності, створеної у тісній співпраці з ВОІВ, а також про подальші плани щодо доопрацювання, прийняття та виконання документу.
Глава української делегації Олександр Циборт подякував ВОІВ за надійну підтримку та тісну співпрацю. Він також розповів про урядові ініціативи з цифрової трансформації та плани щодо подальшої диджиталізації IP системи в Україні.
“Національна стратегія IP – це не лише візія, а конкретна дорожня карта. Ми хочемо, щоб інтелектуальна власність реально працювала для університетів, бізнесу, митців, інноваторів. Щоб суд, медіація й арбітраж були доступними. Щоб регіональні центри знали, як допомогти. Підтримка ВОІВ тут критична – і ми розраховуємо на неї не лише в розробці, а й у впровадженні всіх змін”, – наголосив Олександр Циборт.
Марко Алеман і Олександр Циборт
Очільниця IP офісу подякувала ВОІВ за збереження доступу до глобальних ресурсів, зокрема програм ASPI та ARDI, які залишаються надзвичайно важливими для науковців, університетів і підприємств, що працюють в умовах воєнного стану.
“Ці бази даних є надважливими для якості патентної експертизи в Україні. Ми сподіваємося на продовження цієї програми після 2025 року”, – зазначила Олена Орлюк.
Окрему увагу приділено розвитку мережі Центрів підтримки технологій та інновацій (TISC) – станом на кінець 2024 року в Україні діяло 46 таких центрів. Нові центри були відкриті при торгово-промислових палатах, університетах та державних установах, зокрема в регіонах, що постраждали від російської агресії. Ці центри відіграють важливу роль у нашій інноваційній екосистемі та регіональному розвитку.
Крім того, обговорено те, що фахівці УКРНОІВІ:
Також було відзначено запуск пілотної програми компенсації витрат на дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності для МСП та ФОП у Київщини – українського аналогу EUIPO SME Fund.
Представники ВОІВ відзначили тісне співробітництво Судового інституту (WIPO Judicial Institute) з судовими органами України, а українська делегація висловила зацікавленість у розвиткові альтернативних способів вирішення спорів, зокрема шляхом поглиблення співпраці з Центром арбітражу та посередництва (WIPO Arbitration and Mediation Center).
“Центр медіації та посередництва, який діє при українському IP офісі, створив кейс-симуляцію з процесом медіації у сфері інтелектуальної власності, запустив дискусійний клуб з професійною спільнотою IP медіаторів та провів першу успішну медіацію між агропідприємством і креативним агентством. Ми бачимо великий потенціал цієї сфери та сподіваємося на поглиблення партнерства з ВОІВ”, – зазначив Владислав Білоцький.
Олександр Циборт ініціював дискусію щодо запуску роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності в Україні. Учасники зустрічі погодились, що спеціалізоване судочинство є ключовим елементом для забезпечені належного захисту прав творців, винахідників, бізнесу – усіх тих, хто створює інтелектуальну власність.
Читайте також:
Мінекономіки та ВОІВ підписали Меморандум про співробітництво у сфері інтелектуальної власності
Коментарів немає