В IP офісі пройшов форум “Від моніторингу до захисту: інструменти права інтелектуальної власності”. Захід відбувся у День ІР захисту в межах Українського тижня інтелектуальної власності (IP Week 2024).
Зараз завдання як держави, так і ІР офісу — створити для розробників, для національних та іноземних інвесторів ефективні умови правового захисту їх розробок та технологій. На цьому наголосила очільниця ІР офісу Олена Орлюк, відкриваючи Форум:
“Наше завдання – створити такі правові умови для інвесторів, де ефективно охороняється та захищається інтелектуальна власність. Для винахідників — реєструвати свої проєкти тут, в Україні. Адже, попри все, кількість заявок збільшується: і не лише по торговельних марках та корисних моделях, а й по винаходах (національних виробників і які реєструються через національну процедуру). Це є свідченням зростання як бізнес активності, так й інноваційної активності, не дивлячись на триваючу повномасштабну війну.
Ми всі сподіваємось, що в Україні запрацює ІР суд. Бо є політичне рішення, яке підкріплене позицією міжнародних партнерів. Однак наше завдання — створити умови і показати суспільству, що можна користуватися й іншими механізмами, які існують в державі. Зокрема, апеляцією, медіацією. А також — зробити ці інструменти та механізми максимально ефективними”.
Олена Орлюк
Вже зараз в Україні є механізми, які дозволяють відстежувати порушення у сфері інтелектуальної власності, — зазначив заступник директора ІР офісу Владислав Білоцький:
“Коли ми переможемо, сюди прийдуть інвестори, бо у країни з таким людським потенціалом — велике майбутнє. І ці інвестори мають бути впевнені, що їх права, в тому числі і на інтелектуальну власність, будуть захищені.
Пишаюсь, що на базі IP офісу запрацював Центр спостереження за порушеннями прав інтелектуальної власності. В нього велике майбутнє, бо він обʼєднає правоохоронні органи, державу й тих, хто володіє правами, – і ми разом сприятимемо забезпеченню якісного, сучасного та належного захисту прав інтелектуальної власності. Ми зараз обмінюємось досвідом з іншими країнами, відбираємо найкращі практики з працюючих там, і створюватимо належні умови для інвесторів”.
Владислав Білоцький
Більше про роботу Центру спостереження розказала його очільниця Олександра Косенко, яка виступила модератором першої сесії Форуму: “Моніторинг порушень і боротьба з піратством та контрафактом”.
Олександра Косенко
Відеотрансляція Форуму – на ютуб-каналі IP офісу:
Про це розповіла Ірина Германюк, старший інспектор з особливих доручень Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України:
“Основне порушення інтелектуальної власності — підробки. Це підриває авторитет України на міжнародному рівні, наносить багатомільйонні збитки правовласникам та державі через тіньовий ринок. Джерело контрафакту в Україні — виготовлення в підпільних цехах або виготовлення під виглядом власної продукції, яка однак потім фасується в упаковку відомих брендів. Поширення відбувається за готівку, яку складно проконтролювати, особливо коли мова йде про розповсюдження онлайн (маркетплейси, чат-боти, акаунти в соцмережах). Найбільш вразливі товари до підробок: алкоголь, ліки, продукти харчування, автозапчастини, агро- та побутова хімія”.
Ірина Германюк
Як українська митниця може працювати для захисту IP прав під час переміщення товарів через митний кордон України, розповів Олексій Гащицький, начальник відділу ведення митного реєстру та організації заходів сприяння захисту прав інтелектуальної власності департаменту нетарифного регулювання Держмитслужби. Зокрема, зосередив увагу на можливостях митного реєстру:
“Митна служба сприяє захисту прав ІВ, маємо свій функціонал, який притаманний тільки українській митниці, з імплементацією норм відповідно до Угоди про Асоціацію з ЄС. Коли ми стали кандидатом на вступ — буде нове вдосконалення митного законодавства”.
Олексій Гащицький
Детальніше – в презентації:
Які заходи вживає митниця ЄС для боротьби з контрафактом і чому це важливо для України, яка прагне вступити до Європейського Союзу, говорили Вітяніс Алішаускас, міжнародний експерт EU4PFM з митних питань, та Казімірас Сарзіцкас, регіональний директор у Північно-Східній Європі та Центральній Азії Мережі по боротьбі з підробками REACT.
Фахівці наголосили: для ЄС важливо мати впевненість, що митні кордони України не будуть “відкритими воротами”, через які до Євросоюзу потраплятиме контрафакт та пов’язані з ним проблеми.
Вероніка Березанська, координатор з розвитку громадських проектів Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством, підкреслила, що для боротьби з цією злочинною загрозою необхідно об’єднувати зусилля митних, правоохоронних, експертних, судових органів, правовласників та усіх зацікавлених осіб. Потрібен комплексний підхід, заснований на обміні інформацією, співпраці, партнерстві та довірі.
“Є дві загальні рекомендації правовласників, які можуть поліпшити загальну ситуацію із захистом прав інтелектуальної власності, а саме:
Вероніка Березанська
Детальніше – в презентації:
Про другу сесію Форуму – “Захисна ІР тріада: суди, адміністративний та позасудові способи захисту” – читайте на сайті найближчим часом.
Олена Орлюк і Владислав Білоцький
Фото: Ілля Носик
Читайте також:
Як ідеї змінюють світ: урок IP Academy в межах IP Week про творчі екоініціативи
Сталий розвиток, інтелектуальна власність та “зелене” майбутнє: стартував IP Week 2024 (відео)
Тиждень інтелектуальної власності 2024: запрошуємо на серію заходів, присвячених IP та інноваціям
Коментарів немає